Akvizícia

Technologický gigant Amazon včera informoval, že súhlasil s kúpou poskytovateľa primárnej starostlivosti One Medical za 3,49 miliardy dolárov. Týmto krokom chce spoločnosť rozšíriť svoje schopnosti v rámci poskytovania virtuálnej zdravotnej starostlivosti o kamenné lekárske ordinácie. Akvizícia bude hradená v hotovosti a spojí 2 relatívne malých hráčov na lukratívnom trhu, v ktorom Amazon hľadá nové príležitosti.

Amazon zaplatí za akcie One Medical cenu $18,00, čo predstavuje 76,8 % prémium oproti trhovej cene akcií spoločnosti. Pri započítaní dlhu tak hodnota transakcie bude na úrovni 3,9 miliardy dolárov. Akvizícia však ešte bude musieť prejsť antimonopolnou kontrolou, ale práve kvôli faktu, že Amazon zatiaľ nie je v poskytovaní zdravotnej starostlivosti dôležitým hráčom sa neočakávajú výrazné problémy.

Spoločnosť One Medical, založená v roku 2007, poskytne okrem svojich schopností v odvetví virtuálnej zdravotnej starostlivosti Amazonu aj 188 lekárskych ordinácií a niekoľko veľkých podnikových klientov vrátane Airbnb a Google. Svojim zákazníkom firma ponúka virtuálnu starostlivosť 24/7 za ročný predplatný poplatok $199. Tržby One Medical v roku 2021 vzrástli o 64 % na 623 miliónov dolárov, zatiaľ čo strata dosiahla 254 miliónov dolárov.

Amazon sa tlačí do zdravotníckeho prostredia

Táto akvizícia podčiarkuje niekoľkoročnú snahu Amazonu stať sa relevantným hráčom v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v USA. Svoje prvé služby v tomto odvetví firma spustila v roku 2019, keď začala poskytovať pre svojich zamestnancov v Seattli virtuálnu zdravotnú starostlivosť. Ide o službu, ktorej pionierom a lídrom na trhu je spoločnosť Teladoc Healath. Postupom času podnik rozšíril túto službu aj ostatným zamestnávateľom pod značkou Amazon Care. V roku 2018 Amazon tiež kúpil online lekáreň PillPack, ktorá sa špecializuje na doručovanie liekov a porovnávanie cien.

Pozitívne ohlasy vyvolala kúpa One Medical aj na Wall Street. Analytik Citigroup Daniel Grosslight sa vyjadril, že akvizícia dáva zmysel, keďže „spojenie virtuálnej a osobnej starostlivosti je jadrom stratégie One Medical aj Amazon Care,“ povedal analytik Citi Daniel Grosslight.

Akcie Amazon


Akcie Amazon v tomto roku poklesli o -25,2 % a za posledných 12 mesiacov o -30,5 % na $124,63, čím zaostávajú za širším trhom. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 60,2 násobok zisku na akciu (P/E) a 21,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokNetflix s dôležitými novinkami avizuje návrat k rastu
Ďalší článokMicrosoft a Google sú poslednými Big techmi, ktoré zastavujú nábor zamestnancov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno