Protimonopolný regulátor blokuje akvizíciu

Akcie spoločnosti IRobot po správe z minulého týždňa klesli o 36 %. Protimonopolný regulátor Európskej únie plánuje zablokovať odkúpenie výrobcu vysávačov Roomba spoločnosťou Amazon.com za 1,4 miliardy USD. Predstavitelia firmy Amazon boli počas štvrtkového stretnutia s Európskou komisiou, výkonným orgánom EÚ, informovaný, že dohoda bude pravdepodobne zamietnutá. Na konci novembra však prišli správy o schválení tejto akvizície európskym regulačným orgánom, vtedy akcie výrobcu vysávačov vystrelili o +40 %.  

Americký technologický gigant neponúkol nápravné opatrenia do termínu 10. januára, aby vyriešil obavy regulátora, že dohoda by mohla znížiť konkurenciu a posilniť dominanciu platformy elektronického obchodu Amazonu. Európska komisia totiž už v júli začala protimonopolné vyšetrovanie tejto transakcie. Komisia uviedla, že sa obáva, že akvizícia umožní Amazonu obmedziť hospodársku súťaž na trhu s robotickými vysávačmi a posilniť svoju pozíciu na trhu.

Varovali, že Amazon, ktorý nedávno investoval 4 miliardy USD do AI startupu Anthropic, by mohol mať silu a motiváciu uprednostňovať produkty iRobot pred svojimi konkurentmi na trhu za nižšiu cenu. Orgány v EÚ tak nasledovali britský protimonopolný regulátor, ktorý dohodu schválil v júni so záverom, že to nebude mať vplyv na hospodársku súťaž.

Amazon zverejnil plány na kúpu spoločnosti robotických vysávačov v auguste 2022, aby pridal do svojho portfólia inteligentných zariadení, ktoré zahŕňajú hlasového asistenta Alexa, inteligentné termostaty, bezpečnostné zariadenia a nástenné inteligentné displeje. „Zablokovanie tejto dohody môže spotrebiteľom ponechať menej možností a regulačné orgány túto skutočnosť nemôžu zamiesť pod koberec,“ povedal Matt Schruers, prezident tech lobingovej skupiny Computer and Communications Industry Association.

Ak sa regulačné orgány rozhodnú zablokovať túto akvizíciu, pôjde tak o druhú technologickú dohodu, ktorá za posledné týždne narazila na regulačné prekážky. Spoločnosť Adobe v decembri zrušila svoju zmluvu s výrobcom návrhového softvéru Figma v hodnote 20 miliárd dolárov. Za odstúpenie od zmluvy musela firma Adobe zaplatiť poplatok za odstúpenie v hodnote 1 miliardy USD.

Regulačné orgány sa obávajú, že akvizícia menších konkurentov bude mať za následok, že niekoľko spoločností bude mať prístup k veľkým súborom údajov o zákazníkoch a bude kontrolovať trh. Amazon v júli znížil svoju ponuku o približne 15 % po tom, čo iRobot nabral nový dlh. Európska komisia musí dohodu schváliť alebo zamietnuť do 14. februára.

iRobot

iRobot Corporation je americká spoločnosť so sídlom v Bedford, Massachusetts, ktorá sa špecializuje na vývoj a výrobu robotických zariadení pre domácnosti a komerčné použitie. Firma iRobot je najznámejšia svojimi robotickými vysávačmi a mopmi, ale vyrába aj ďalšie roboty pre rôzne účely.

Spoločnosť iRobot sa stala významným hráčom v odvetví robotiky pre domácnosti a profesionálne použitie. Jej roboty pomáhajú ľuďom automatizovať úlohy čistenia a údržby, čím šetria čas a zabezpečujú čisté prostredie. Jej produkty sú široko používané po celom svete a stali sa symbolom robotizácie v domácnostiach.

Akcie iRobot


Akcie spoločnosti iRobot od oznámenia transakcie klesli o -53 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 17,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 153,8 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článok3 tipy, ako dodržať finančné predsavzatia pre rok 2024
Ďalší článokDCA stratégia: Svätý grál pasívneho investovania
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno