Len pred 2 týždňami sme sa v našej analýze akcií Splunk venovali vyhliadkam tejto spoločnosti, ktorá poskytuje softvér na analýzu. Zhodnotili sme tiež jej súčasné ocenenie na burze, fázu transformácie biznisu a to či sa oplatí do nej investovať. V článku sme vyjadrili náš názor, že z dlhodobého hľadiska je na to správna chvíľa.

Podobný názor mal aj samotný manažment firmy. Ten včera informoval o tom, že Splunk získal investíciu v hodnote 1 miliardy dolárov od spoločnosti Silver Lake. Vedenie podniku plánuje tieto prostriedky investovať späť do podnikania prostredníctvom spätného odkupu akcií, čo potvrdzuje optimizmus manažmentu v samotnú firmu, ktorý považuje aktuálnu cenu akcií za nízku. Tento krok by mal zastaviť ich pozvoľný prepad. Akcie Splunk po oznámení uzavreli včerajšok v pluse o +11,25% a od publikovania našej analýzy sú už vyššie o +20,35%.


Požehnanie od Wall Street

Krok Splunku ocenili akciové trhy okamžite a o slovo sa hlásili viacerí analytici. Medzi nimi napr. Matthew Hedberg, analytik RBC Capital Markets, ktorý odporúča nakupovať akcie, pričom cenový cieľ stanovil na úroveň $200.

„Investíciu vo výške 1 miliardy dolárov považujeme za pekný dôkazný bod, že Splunk je blízko inflexného bodu pri prechode na predplatný systém, ​​navyše sme tiež optimistickí ohľadom novej ponuky Security Cloud, ktorá bola dnes uvedená na trhu v USA,“ napísal Hedberg. Vo svojom vyjadrení dodal: „Za posledných pár týždňov sme od investorov neustále počúvali, že investícia alebo spätné odkúpenie by boli pozitívnym signálom pre trh, že najnáročnejšie obdobia prechodu sú pravdepodobne za nimi.“

Analytik spoločnosti Evercore ISI Kirk Materne napísal, že dohoda so Silver Lake „pomáha preformulovať“ diskusiu o rovnováhe rizika a potenciálnych výnosov akcií Splunk. „Zrátané a podčiarknuté: veríme, že investícia Silver Lake pomáha podporiť náš názor, že prechod obchodného modelu spoločnosti Splunk postupuje, obavy z konkurencie sa v plnej miere odrážajú v ocenení a nedávny nedostatočný výkon bol trochu prehnaný,“ napísal Materne, pričom udržal vynikajúci rating pre akcie podniku s cieľovou cenou $186.

Analytik spoločnosti Mizuho, Gregg Moskowitz po oznámení svoju cieľovú cenu akcií Splunk zvýšil zo $135 na $150 a hoci v investícií vidí pozitíva, ponechal svoj rating neutrálny. „Táto transakcia sama o sebe nerieši výzvy spoločnosti Splunk, ktoré zahŕňajú náročnú transformáciu obchodného modelu, trochu nekonzistentný výkon a čoraz konkurenčnejšie prostredie,“ napísal.

„Očakávame, že všetky alebo prakticky všetky výnosy z miliardy dolárov budú použité na spätný odkúpenie akcií v krátkodobom až strednodobom horizonte. To by malo pomôcť zaistiť záťaž pre akcie, ktorá mali doteraz slabý výkon,“ dodal Moskowitz. „Okrem toho veríme, že toto dojednanie by mohlo viesť k ďalším strategickým výsledkom, vrátane inteligentných akvizícií, ktoré by mohli vylepšiť hodnotovú ponuku spoločnosti Splunk.“

Ďalsie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJMarketWatch
Predchádzajúci článokOpozičná skupina politikov podala žalobu na Salvádor, ktorý prijal BITC0IN ako zákonné platidlo.
Ďalší článok3 Najlepšie rastové ETF fondy na burze
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno