Salvádor 9. júna prijal zákon, ktorý prijíma bitcoiny ako zákonné platidlo. Necelý mesiac po prijatí zákona podala skupina občanov pod vedením opozičné politika žalobu na prezidenta Salvadoru. Guevara, člen opozičnej strany Farabundo Martí National Liberation Front (FMLN), tvrdí, že zákon, ktorý zaviedol zákonné platidlo za bitcoiny, je protiústavný. 

Členovia skupiny opozičných politikov tvrdia, že prijatie kryptomeny ako zákonného platidla nemá „právny základ“. Jeden člen označil zákon za „dekrét, ktorý postráda zákonnosť a opodstatnenosť bez toho, aby sa zohľadnil význam a škodlivé účinky, ktoré takýto zákon spôsobí pre túto krajinu.“ Zdá sa, že väčšina občanov Salvádoru nie je za toto nedávne prijatie. Podľa prieskumu Obchodnej a priemyselnej komory v Salvádore by 80% obyvateľov nesúhlasilo s prijímaním platieb v bitcoinoch.

Salvádorský zákon o bitcoinoch

Tento krok prichádza v reakcii na to, že Salvádor nedávno prijal bitcoin ako zákonné platidlo. President Nayib Bukele pôvodne hovoril o výhodách počas nedávnej Bitcoinovej konferencii v Miami. Patrilo medzi ne napríklad zvýšenie počtu pracovných miest a zvýšenie investícií pre ich štát.

Krátko nato, 9. júna, prezident Bukele predložil návrh zákona, ktorý uznáva bitcoiny ako zákonné platidlo v krajine. Návrh zákona potom prešiel a Salvádor sa stal prvou krajinou na svete, ktorá uznala bitcoiny ako zákonné platidlo. V priebehu adopcie zákona prezident Bukele oznámil, že na ťažbu bitcoinov použije energiu zo sopiek.

Salvadór pod paľbou kritiky vlastných politikov
Bitcoin Zdroj: Glassnode

Test pre ústavnú komoru

Guevara uviedol, že to bude skúška pre sudcov ústavnej komory, ktorých 1. mája vymenovala vládna strana New ideas. „Chystáme sa podrobiť túto komoru testu, aby sme zistili, akú odpoveď dajú verejnosti, “uviedol Guevara.

Ostatní však považujú tento krok ako vypočítavý. Právnička Enrique Anaya sa domnieva, že vládnuca strana mohla nepriamo začať tieto konania. Tvrdí, že to mohli urobiť na nastolenie legitimity zákona tým, že ho napadnú, ale nakoniec ho potvrdí ústavná komora. Naopak, Anaya tiež uviedla, že netušia, ako zákon implementovať, a preto „oni sami by sa usilovali o jeho vyhlásenie za protiústavné“.

Pozri tiež:

Analýzy kryptomien a akcií.
Novinky zo sveta kryptomien a akcií.
Ako zdaniť zisk s kryptomien.
Ako zdaniť zisk s akcií a ETF.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNetflix uzatvoril dôležitú dohodu so štúdiom S. Spielberga. Nakopne to konečne akcie k rastu?
Ďalší článokAkcie Splunk zaradili rastový mód po miliardovej investícií a ohlásenom buybacku
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno