Prelom v technológií a Sorosova investícia

Akcie QuantumScape, výrobcu batérii v stredu vystrelili do plusu o viac ako 15% po oznámení novej prelomovej technológie a investície známeho a úspešného miliardára G. Sorosa. Ten investoval do potenciálneho projektu prostredníctvom svojej spoločnosti Soros Fund Management 4,6 mld. dolárov a pripojil sa tak k ďalšiemu miliardárovi B. Gatesovi, ktorý má taktiež podiel vo firme. Manažment podniku informoval, že nový prielom v oblasti batériovej technológie môže zásadne zmeniť doterajšie podmienky dojazdu a dĺžky nabíjania batérií.

Firma so sídlom v San Jose, bola založená v roku 2010 a zaoberá sa vývojom polovodičových lítium-kovových batérií novej generácie pre použitie v elektrických vozidlách. V oznámení taktiež uviedla, že je schopná vyrábať viacrvrstvové články batérií, čo je vždy vážnym kameňom úrazu pri prenose tejto technológie z laboratória do skutočného sveta.

„Aj keď je ešte veľa práce, ktorú je ešte potrebné urobiť a pri zvyšovaní počtu vrstiev by sme mohli čeliť novým výzvam, je to neuveriteľne dôležitý výsledok a sme nadšení, že sme to dosiahli ešte začiatkom roka“, uviedol generálny riaditeľ J. Singh v liste investorom, ktorý bol súčasťou štvrťročnej správy.

QuantumScape
Zdroj obrázku: InsideEVs

Spoločnosť QuantumScape

Cieľom firmy je vyrobiť batériu, ktorá by bola lacná, ale zároveň by umožnila dlhý dojazd a tento ambiciózny cieľ chce dosiahnuť do 4 rokov. Lítium-kovová batéria, ktorá QuantumScape aktuálne testuje by mala ponúknuť väčšiu kapacitu ako lítium-iónové batérie. Taktiež by mala byť schopná sa rýchlejšie nabiť a pracovať pri nižších teplotách. Ďalším pozitívom by mal byť fakt, že opakované nabíjanie by nemalo zhoršovať kvalitu samotnej batérie čo je v súčasnosti jeden z najbežnejších problémov batérií.

Jednou z kľúčových inovácií je, že batéria od QuantumScape nahrádza kvapalinu v lítium-iónových batériách kovovým pásom. Vďaka tomu sú batérie menšie a má sa zvýšiť aj ich bezpečnosť, keďže kvapalina v dnešných batériách je horľavá. Firma na svojich ukážkach taktiež demonštrovala, že vybitú batériu je možné dobiť na úroveň 80% za cca 15 minút, čo je asi jedna tretina času, ktoré vyžadujú súčasné batérie.

QuantumScape logo
zdroj obrázku: BusinessWire

Volkswagen, ktorý do firmy investoval 300 mil. dolárov a získal v nej vlastnícky podiel sa s ňou taktiež dohodol na vybudovaní spoločného výrobného podniku. Volkswagen uviedol, že plánuje výrobu automobilových batérií s technológiou od QuantumScape od roku 2025, pričom so začatím výroby by mala firma byť konečne schopná produkovať výnosy.

Rok202520262027
Očakávané výnosy ($)39 mil.275 mil.3,2 mld.
Zdroj: fortune.com

Akcie QuantumScape


Ako bolo spomenuté akcie QuantumScape reagovali na oznámenie pozitívne a v stredu ukončili obchodovanie v pluse o viac ako 15%. Ak sa pozrieme na ich vývoj z dlhodobejšieho horizontu, môžeme vidieť, že v minulého roka zažili výborný rast, keď sa dostali z úrovne $9,86 na akciu na neuveriteľných $131,67 za akciu. To predstavuje rast viac ako 1 220% za cca 4 mesiace, avšak následne mnohí špekulatívni investori, ktorý poháňali cenu akcií na stále vyššie a vyššie úrovne utrpeli veľké straty, keďže akcie sa prepadli o viac ako 60%.

Oznámenie o Sorosovej investícií a pokročení v oblasti vývoja batérie však môžu byť tým správnym zdrojom, ktorý by mohol opäť oživiť akcie QuantumScape. Tie sú oproti minuloročnému maximu stále nižšie o cca 50%.

Ďalšie novinky

xtb
ZDROJThe Street
Predchádzajúci článokAkcie EHang Holdings, čínskeho výrobcu dronov včera vystrelili o takmer 70%
Ďalší článokFord plánuje do roku 2030 vyrábať v Európe iba elektromobily
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno