Rast poplatkov

Spoločnosť Visa, ktorej sme sa bližšie venovali v našej analýze, a jej hlavný konkurent Mastercard, plánujú zvýšiť poplatky, ktoré obchodníci platia za príjmanie kreditných kariet zákazníkov. Podľa denníka The Wall Street Journal by k tomu malo dôjsť v októbri. Podľa poradenskej spoločnosti CMSPI by sa mohol tento krok pretaviť do vyšších poplatkov obchodníkov na úrovni 502 miliónov dolárov. Mali by rásť poplatky za používanie platobnej siete, ale tiež výmenné „swipe“ poplatky, ktoré obchodníci platia keď zákazníci platia kreditnou kartou.

Podľa publikácie Nilson Report zaplatili americkí obchodníci minulý rok na poplatkoch za kreditné karty firmám Visa a Mastercard odhadom 93 miliárd dolárov. V roku 2012 to bolo viac ako 33 miliárd dolárov.

visa a mastercard

Obchodníci prenášajú aspoň časť týchto nákladov na spotrebiteľov vo forme vyšších cien. Viac malých podnikov začalo ponúkať zľavy pre nakupujúcich, ktorí platia debetnou kartou, hotovosťou alebo šekom.

Poplatky idú platobným spoločnostiam i bankám

Poplatky, často skryté pred nakupujúcimi a prehĺtané obchodníkom, predstavujú stále väčšiu starosť pre podniky všetkých veľkostí. Keď zákazníci použijú svoje kreditné karty, 2 až 3 % transakcií sa presunú do banky, ktorá kartu vydala. Časť tohto „výmenného poplatku“ sa potom vracia späť do platobných sietí, ktorým dominujú Visa a Mastercard, čo im dáva jedinečné postavenie v odvetví.

Visa, Mastercard a veľké banky uviedli, že poplatky pomáhajú pokryť náklady súvisiace s predchádzaním podvodom a inováciami. Banky často používajú peniaze, ktoré získajú z výmenných poplatkov, na financovanie obľúbených programov odmeňovania kreditných kariet.

Za relatívne vysoké poplatky a plánované ďalšie zvýšenie poplatkov si platobné spoločnosti Visa a Mastercard vyslúžili kritiku od zákazníkov, ale i kongresu USA. Tie spoločnosti totiž majú v podstate oligipolné postavenie na trhu a ich ziskové marže sú s prehľadom najlepšie zo všetkých svetovo významných spoločností. Naďalej pritom rastú, o čom svedčí fakt, že od roku 2004 do roku 2022 spoločný prevádzkový zisk stúpol 40-násobne, resp. priemerným ročným tempom 23 %.

visamastercard
Prevádzkový zisk spoločností Visa a Mastercard medzi rokmi 2004 a 2022 rástol priemerným tempom 23 % ročne, zdroj obrázku: Chartr

To je jeden z dôvodov, prečo ich akcie tvoria často dôležitú zložku v investičných portfóliách. Ďalším je ten, že firmám sa darí i v časoch ekonomického spomalenia, keďže adopcia bezhotovostných platieb je stále väčšia.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokCrowdStrike zvyšuje prognózu ročných príjmov a zisku
Ďalší článokAmazon a Shopify s dôležitým partnerstvom, ktoré umožní Shopify využívať logistiku Amazonu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno