Dogecoin môže byť viac ako meme minca, ak prejde na DeFi

Napriek titulkom je doge coin stále považovaný za meme pre mnohých vážnych investorov.

0
358

Mémom inšpirovaný dogecoin zostáva veľmi diskutovaným aktívom kryptomeny. Najmä keď sa 8. mája vyšplhalo na historické maximum 0,72 USD, napriek tomu, že sa tento rok vďaka svojej volatilite dostane na titulné stránky, doge sa stále považuje za meme pre mnohých vážnych investorov.

Je to čiastočne kvôli jeho nestabilite, nedostatku likvidity a užitočnosti a potenciálnej nekonečnej ponuke, ako hovoria skeptici. Jedným z riešení bolo priniesť dôkaz o aktívach na trhy decentralizovaného financovania (DeFi). Najnovšie to urobil BTCST so svojím τDoge.

τDoge je zabalený dogecoin, ktorý umožňuje používateľom prístup k výhodám DeFi. Napríklad vkladanie a získavanie odmien prinášaním vyššej kapitálovej efektívnosti a likvidity na trh. 

xtb

Problémy s dogecoinom

Dogecoin je veľmi populárna kryptomena, najmä vďakaje častým tweetov CEO Tesla Elona Muska. Spočiatku začal ako mémová minca už v roku 2013. Odvtedy prudko vzrástla jeho hodnota, pričom v roku 2021 došlo k nárastu takmer o 13 000%.

Napriek svojej pozornosti, tvrdej komunite nasledovníkov a podpore celebrít je jednou z najväčších slabostí dogecoinu jeho minimálne použitie v reálnom svete. Podľa obchodného adresára Cryptwerk z viac ako 32 miliónov spoločností v USA iba okolo 1 400 prijíma platby alebo v doge.

Ďalším problémom v prípade doge je, že nemá obmedzenie dodávky. Investori sú teda skeptickí kvôli potenciálnej ponuke nekonečných tokenov. K tomu sa pridáva skutočnosť, že blokové odmeny dogecoinu sa konajú každú minútu. To je 600 000 nových coinov každú hodinu, 14,4 milióna každý deň a 5,26 miliardy každý rok.

Pred rokom 2014 mala doge zásobovací strop, ktorý predstavoval 100 miliárd mincí. Vo februári toho roku sa to však zakladateľ Jackson Palmer rozhodol odstrániť, aby ľudí odradil od jeho držania.

Ako už mnohí zdôraznili, vďaka tomu je aktívum inflačné a štandardne klesá jeho hodnota. Nielen to, ale veľa analytikov poukázalo na to, že meteorický nárast doge je spôsobený jeho nízkou likviditou a extrémnym rastom v sieti. Je to najmä vďaka kľúčovým mienkotvorcom ako Musk a členom komunity, ktorí aktívne podporujú dogecoin.

Nie je to efektívne ani udržateľné. Stále však existuje lojálna komunita držiteľov doge, ktorá by chcela doge lepšie využiť. Chceli by, aby minca fungovala pre viac členov a držiteľov komunity.

Dogecoin. Zdroj: Nomics

Riešenie dogecoinu – DeFi ?

Aby vývojári prišli s životaschopným riešením, pre uspokojenie rastúceho dopytu komunity doge hľadajúcej produktívnejšie spôsoby doge HODL, bola predstavená zabalená verzia doge s hashrate.

Tento zabalený token, známy ako tau doge alebo τDoge, je syntetickým aktívom alebo tokenizovanou verziou inej kryptomeny, ktorá umožňuje výmenu doge a obchodovanie s rôznymi reťazcami.

τDoge umožňuje používateľom viac využívať svoje coiny, napríklad ako zarábať pomocou odmien a vkladať ich do rôznych aplikácií DeFi, ako je PancakeSwap. Keďže program τDoge prináša dogecoinu viac užitočnosti prostredníctvom viacerých prípadov použitia, kapitálová efektívnosť a likvidita sa v porovnaní s doge, výrazne zvýšili.

Mechanizmus protokolu Tau umožňuje používateľom zúčastniť sa na DeFi akýkoľvek token. Kryptomena prešla od nástupu bitcoinov dlhú cestu a priniesla na trh tisíce nových aktív.

Výsledkom je, že reputácia kryptomien je do veľkej miery spojená s aspektmi, ako je volatilita, užitočnosť a likvidita. Aby však mohlo dôjsť k mainstreamovému prijatiu, je najskôr potrebné vyriešiť tieto problémy.

Tu vstupuje na scénu DeFi. Prostredníctvom rôznych nástrojov môžu ľudia aktívne používať svoje obľúbené tokeny na získavanie odmien, ktoré by inak nezískali. To pomáha preklenúť priepasť medzi hashrate a DeFi. Výsledkom je, že riešenia, ktoré to využívajú, spájajú DeFi a doklady o pracovných tokoch, ako je doge, pomáhajú zvyšovať užitočnosť a likviditu, ale tiež zmierňujú volatilitu.

Zavedenie dogecoinu do spoločnosti DeFi a prípadne ďalších kryptomien by zase mohlo posunúť masové prijatie tým, že prinesie na kryptotrh pozitívne vlastnosti.

Dogecoin na DeFi
Dogecoin. Zdroj: Bloomberg

Pozri tiež:

Analýzy kryptomien a akcií.
Novinky zo sveta kryptomien a akcií.
Ako zdaniť zisk s kryptomien.
Ako zdaniť zisk s akcií a ET

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno