Profil dnešného investora

Donedávna nízke úrokové sadzby, nárast popularity online nástrojov a lockdown počas pandémie vďaka ktoému mali ľudia viac času na zvýšenie svojich vedomostí o finančných trhoch – to sú faktory, ktoré v posledných mesiacoch pravdepodobne podnietili individuálnych investorov k vstupu na akciové trhy.


Mnohí ľudia sa vyjadrili, že vzhľadom na rastúcu infláciu nie je možné udržať hodnotu investície spoliehaním sa len na bezrizikové aktíva. Zvoliť si bezpečný, ale nízko úročený bankový vklad ako spôsob správy úspor znamená reálne zníženie hodnoty nahromadených prostriedkov. Pravdepodobne sa niektorí z nich rozhodli začať investovať pomocou iných inštrumentov, vrátane akciového trhu. Svedčí o tom okrem iného aj rastúci záujem o investičné účty.


Globalizácia a rozvoj digitálnych nástrojov pravdepodobne prispeli k väčšej popularite akciových trhov. Pandémia spopularizovala používanie online platforiem, aj pokiaľ ide o nákup akcií. Investori majú teraz pohodlný prístup nielen k miestnej burze, ale aj ku globálnym akciovým trhom. Mnohí z nich využívajú tieto možnosti a investujú do akcií takých populárnych svetových gigantov, ako sú Apple, Google alebo Meta (Facebook).


Motiváciou na investovanie do akcií môžu byť aj investičné náklady. V prípade XTB nie sú s investovaním do akcií a ETF spojené žiadne poplatky. Oslobodenie od poplatkov sa vzťahuje na mesačné objemy do 100 000 EUR (transakcie nad tento limit sú spoplatnené poplatkom 0,2 % (min. 10 EUR).


Kto sa dnes rozhoduje o kúpe akcií? Spoločnosť XTB sa pozrela na svoje štatistiky transakcií s akciami, ktoré uskutočnili investori využívajúci služby brokera, a na ich základe vytvorila obraz klienta investujúceho do akcií.

Čo si vyberajú akcioví investori?


Z údajov XTB vyplýva, že akcioví investori si najčastejšie vyberajú spoločnosti kótované na domácej burze. Tie obsadzujú popredné miesta v rebríčku najobľúbenejších akcií spoločností vo väčšine krajín. Slovensko však nemá prakticky burzu so zaujímavými akciami, preto u nás dominujú najmä americké tituly, napríklad Palantir, Apple či Tesla.


Podľa údajov XTB vykoná akciový investor v priebehu roka v priemere 17 transakcií nákupu alebo predaja akcií. Je potrebné zdôrazniť, že akcie spoločností nie sú jedinými aktívami, ktoré majú akcioví investori vo svojom portfóliu.


Popularita investovania do akcií sa líši v závislosti od trhu, na ktorom XTB pôsobí. Na Slovensku má akcie vo svojom portfóliu 56,5 % všetkých investorov využívajúcich platformu ponúkanú brokerom. Najväčší podiel bol zaznamenaný v Rumunsku, kde podiel investorov do akcií dosahuje až 70,1 %. Naopak nízky podiel akciových investorov bol zaznamenaný v Nemecku (32,6 %) a Taliansku (13,6 %).


Podiel investorov do akcií medzi všetkými obchodníkmi (podľa krajín)

image 1


Muži investujú častejšie


Hoci sa čoraz viac žien rozhoduje investovať svoje finančné prostriedky, muži sú stále oveľa aktívnejšími investormi na akciovom trhu – tvoria 87 % ľudí, ktorí majú vo svojom portfóliu akcie. Hoci ženy tvoria len 13 % akciových investorov, tento podiel je stále vyšší ako v prípade iných druhov aktív, napríklad mien alebo kryptomien.


Najvyšší podiel žien medzi akciovými investormi je v Rumunsku, kde ženy tvoria až 17 % tých, ktorí majú vo svojom portfóliu akcie. V Poľsku tvoria ženy 10 % akciových investorov. Podobné percento možno pozorovať aj v Portugalsku a Taliansku. Najnižší počet žien medzi akcionármi je v Českej republike (3 %) a na Slovensku (2 %).


Podiel žien medzi investormi do akcií (podľa krajín)

image 2

Akcioví investori prechádzajú na mobilné zariadenia


Akcioví investori chcú mať dnes jednoduchý prístup nielen ku kotáciám akcií, o ktoré majú záujem, ale aj k informáciám o dianí na trhoch. Preto sú medzi investormi čoraz obľúbenejšie investičné aplikácie pre mobilné zariadenia, ako je napríklad platforma ponúkaná spoločnosťou XTB, ktorá umožňuje vykonávať transakcie kedykoľvek a kdekoľvek. Ako ukazujú údaje o zákazníkoch XTB, už 56 % investorov nakupuje alebo predáva akcie pomocou mobilnej aplikácie xStation, ktorá je k dispozícii na mobilných zariadeniach.

Kontakt:

Michael Kopta – Regional Marketing Manager (CZ/SK/HU)E-mail:michael.kopta@xtb.cz
Tel.: +420 736 224 319

www.xtb.sk
www.facebook.com/xtbczsk
www.twitter.com/xtbczsk
www.instagram.com/xtbczsk/
www.youtube.com/user/xtbczsk

O XTB

Skupina XTB je medzinárodný poskytovateľ obchodných a investičných produktov, služieb a technologických riešení. Subjekty skupiny XTB sú pod dohľadom najväčších svetových regulátorov, vrátane FCA, CySEC a KNF. Už viac ako 17 rokov poskytuje skupina XTB retailovým investorom okamžitý prístup na stovky trhov po celom svete. XTB je fintech spoločnosť založená na dôvere, technológii a podpore. Od roku 2004 skupina XTB rozširuje svoje podnikanie, ktoré teraz pokrýva 13 hlavných trhov v Európe, Latinskej Amerike a Ázii, a získala si dôveru viac ako 500 000 zákazníkov. Pomocou svojich vlastných oceňovaných platforiem xStation a xStation Mobile ponúkajú subjekty skupiny XTB prístup k viac ako 5 400 finančným nástrojom, vrátane fyzických akcií, ETF a CFD pre Forex, indexy, komodity, akcie, ETF a kryptomeny. Prostredníctvom X Open Hub poskytuje XTB popredné technológie finančným inštitúciám po celom svete. Viac sa dozviete na www.xtb.com

xtb
xtb
Predchádzajúci článokVeľká tech akvizícia? AppLovin ponúka za Unity Software $17,5 MLD.
Ďalší článokKvartálne výsledky Palantir, Warner Bros. Discovery a Berkshire Hathaway prostredníctvom VIDEA
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno