Akvizícia Iron Source

Unity Software kúpi prevezme spoločnosť IronSource v rámci transakcie v celkovej hodnote 4,4 miliardy dolárov. Firmy oznámili, že Iron Source sa stane stopercentnou dcérskou spoločnosťou Unity v rámci dohody, podľa ktorej sa každá akcia IronSource vymení za 0,1089 akcie jej novej materskej spoločnosti. Akcionári Unity budú po zlúčení vlastniť takmer 74 % zlúčenej spoločnosti. Akcie Unity v reakcii na oznámenie správy klesli vo včerajšom obchodovaní o -17,45 % na $32,82. Naopak akcie Iron Source vzrástli o +47,09 % na $3,28.

Hodnota transakcie na úrovni 4,4 miliardy dolárov predstavuje obchod 74 % prémium k 30-dňovej priemernej cene akcií Iron Source. IronSource je izraelská softvérová skupina, ktorá primárne umožňuje tvorcom mobilného obsahu škálovať ich aplikácie a podnikanie. Očakáva sa, že akvizícia prinesie do konca roka 2024 upravený zisk vo výške 1 miliardy dolárov a do tretieho roka 300 miliónov dolárov v ročných synergiách.

Unity Software prevádzkuje vývojovú platformu, ktorá poskytuje softvérové riešenia na vytváranie, prevádzkovanie a monetizáciu interaktívneho 2D a 3D obsahu v reálnom čase pre mobilné telefóny, tablety, počítače, konzoly a zariadenia rozšírenej a virtuálnej reality. Firemný softvér dnes používajú vývojári hier, architekti, automobiloví dizajnéri, filmoví tvorcovia a ďalší.

Oznámenie o dohode prišlo súčasne so znepokojivou aktualizáciou od Unity, ktorá znížila svoje odhady výnosov za celý rok 2022 na rozsah 1,3 miliardy až 1,35 miliardy dolárov, čo je pokles z predchádzajúceho výhľadu 1,35 miliardy až 1,43 miliardy dolárov.

Predstavenstvo Unity tiež schválilo program spätného odkúpenia akcií až do výšky 2,5 miliardy dolárov.

Investori sú znepokojení smerovaním Unity

Reakcia akciového trhu na túto akvizíciu a zníženie výhľadu ohľadom tržieb je jasným vyjadrením ich pocitov. Po sérii pochybných rozhodnutí sa zdá, že dôveryhodnosť spoločnosti u akcionárov je na mizne. Unity napriek veľkému potenciálu negeneruje zisk a utráca veľké množstvo kapitálu na kúpy ďalších firiem. V novembri Unity oznámilo akvizíciu spoločnosti Weta Digital Petera Jacksona, ktorá vyrába vizuálne efekty, za 1,6 miliardy dolárov, pričom toto načasovanie transakcie prišlo v čase, kedy trhové ocenenia spoločností dosahovali maximálne hodnoty.

Unity doteraz ponúklo len málo dôkazov, ktoré by preukázali, že dohoda s Wetou sa vypláca, takže nie je prekvapením, že investori sú skeptickí k najnovšej dohode Unity v hodnote viac ako miliardy dolárov. Prípadný neúspešný obchod tiež nemusí byť prekvapením pre tých, ktorí sledovali kariéru generálneho riaditeľa Unity – Johna Riccitiella. Do Unity nastúpil v roku 2014, po tom, čo v rokoch 2007 až 2013 pôsobil ako generálny riaditeľ vydavateľstva videohier Electronic Arts. Riccitiello tam počas svojho pôsobenia uzavrel množstvo obchodov, ktoré však nevyšli. Akcie Electronics Arts počas jeho pôsobenia vo funkcii generálneho riaditeľa tiež klesli o viac ako 60 %.

V máji podnik sklamal analytikov, keď znížil svoje celoročné usmernenia a priznal technické problémy s nástrojmi na zacielenie reklám spolu s problémami s presnosťou údajov. Dnešná revízia je ďalším negatívnym hodnotením podnikania spoločnosti.

Cathie Wood využila pokles akcií

Spoločnosť ARK Invest, ktorú riadi Cathie Wood, využila pokles akcií Unity Software a kúpila viac ako 1 milión akcií za 34,1 milióna dolárov. Fond ARK Innovation kúpil 884 587 akcií Unity (U), ARK Autonomous Technology & Robotics kúpil 62 320 akcií, ARK Next Generation Internet ETFARKW kúpil 78 200 akcií Unity a ARK Space Exploration & Innovation ETF získal 16 724 akcií.

Akcie Unity Software

Akcie Unity v tomto roku stratili -77,05 % a od najvyššej úrovne dokonca -84,37 % trhovej hodnoty. Nachádzajú sa zároveň o zhruba 37 % nižšie ako bola ich cena počas IPO pri vstupe na burzu v roku 2020. Akcie firmy sa pri cene súčasnej cene $32,82 obchodujú za 7,85 násobok tržieb na akciu (P/S) a 297,5 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPepsiCo zvláda infláciu a prevyšuje očakávania Wall Street
Ďalší článokAkcie Pinterest sa odrazili od dna po nákupe akcií aktivistickým investorom
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno