Dôležitý miľník

Vesmírna spoločnosť Astra Space úspešne dokončila v piatok svoj prvý komerčný orbitálny štart pre U.S. Space Force. Štart sa uskutočnil z kozmodrómu Kodiak firmy Astra, ktorý sa nachádza v tichomorskom vesmírnom prístave v Kodiaku na Aljaške. Štartovací systém Astry úspešne demonštroval orbitálne umiestnenie testovacieho nákladu do sklonu 86,0 stupňov vo výške 500 km.

„Dosiahnutie obežnej dráhy je pre Astru historickým míľnikom,“ povedal Chris Kemp, zakladateľ, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ spoločnosti Astra Space. „Teraz sa môžeme sústrediť na dodávky pre našich zákazníkov a na zvýšenie výroby rakiet a kadencie štartov.“

Raketa od Astry je schopná uniesť náklad o váhe 100 kilogramov na nízku obežnú dráhu Zeme iba za 2,5 milióna dolárov a táto cena by sa mohla postupne výrazne znižovať, keď podnik bude schopný lietať do vesmíru na týždennej báze, čo by mohlo byť podľa cieľov podniku v roku 2023.

Akcie Astra Space v reakcii na piatkový úspech včera ukončili obchodovanie napriek korekcii trhu vyššie o +17,21% na cene $11,17.

„Za tento úspech vďačíme nášmu neuveriteľnému tímu a kultúre, ktorú sme si v Astre vybudovali.“ povedal Adam London, spoluzakladateľ a CTO spoločnosti Astra. „Som potešený ich odvahou a odhodlaním pokračovať v budovaní, spúšťaní, učení a opakovaní, kým sa nám to nepodarí.“

Astra Space

Astra bola založená v roku 2016 s cieľom spustiť novú generáciu vesmírnych služieb, ktoré umožňujú veľké konštelácie malých satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme. Tím sa rozhodol navrhnúť raketu, ktorá by sa dala hromadne vyrábať ako automobil a štartovací systém, ktorý by mohol dopravovať náklad na obežnú dráhu z kozmických prístavov kdekoľvek. Cieľom je tak poskytnúť každodenný prístup do vesmíru. Astre trvalo dostať sa na obežnú dráhu iba 5 rokov, pričom stále zvyšuje svoje znalosti a operatívnu efektivitu.

Ešte začiatkom roka manažment podniku informoval, že má zazmluvnené príjmy na viac ako 150 miliónov dolárov od od vládnych a komerčných zákazníkov na spustenie viac ako 100 kozmických lodí.

Akcie Astra Space


Akcie Astra Space debutovali na burze Nasdaq v roku 2020 prostredníctvom SPAC akvizície. V tomto roku zatiaľ akcie firmy vzrástli o +10,48%, čo predstavuje zhruba polovicu výkonu širšieho akciového trhu. Trhová kapitalizácia spoločnosti k dnešnému dňu dosahuje 2,89 miliardy dolárov.

Astre Space ako aj ďalším firmám, ktoré sa chcú presadiť na rastúcom vesmírnom trhu sme sa venovali viac v našom článku: Toto sú vesmírne akcie, ktorými sa môžeš podieľať na raste celého odvetvia.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokUber umožní zákazníkom v Kanade objednávať si marihuanu
Ďalší článokAkcie Zoom sa prepadli už o 58% a sú na ročnom minime
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno