Kvartálne výsledky

Grab Holdings, najväčšia prepravná a doručovacia spoločnosť v juhovýchodnej Ázii, vstúpila na burzu Nasdaq v decembri minulého roka v najväčšej SPAC akvizícií v histórií, vďaka ktorej získala trhovú hodnotu 40 miliárd dolárov. Akcie firmy však stratili hneď v prvý deň obchodovania 20 % svojej hodnoty a v poklese pokračovali aj naďalej, pričom najväčší úder dostali práve včera, keď klesli o -37,28 % na cenu $3,28. Dôvodom poklesu bol predovšetkým pokles tržieb v poslednom štvrťroku 2021 a obrovská strata firmy v danom období.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V štvrtom kvartáli roku 2022 Grab zaznamenal výnosy vo výške $122 mil., čo predstavuje medziročný pokles o -44,3 %. Za celý hospodársky rok tržby stúpli o +43,4 %, z $469 mil. na $675 mil.

GMV: Celková hodnota predaného tovaru a služieb vzrástla oproti minulému roku o +26,0 %, z 3,6 na $4,5 mld. a v celom roku o +28,6 %, z $12,49 mld. na $16,1 mld.

Operatívny zisk / strata: Operatívna strata spoločnosti vzrástla z -$244 mil. na -$298 mil., pričom operatívna zisková marža sa zhoršila z -106,8 % na -456,6 %. Z hľadiska celého roka operatívna strata vzrástla z -$1,30 mld. na -$1,56 mld. a operatívna zisková marža sa zlepšila z -276,8 % na -230,4 %.

Čistý zisk / strata: Čistá strata sa zvýšia z -$576 mil. na -$1,06 mld a za celý rok 2021 z -$2,75 mld. na -$3,56 mld.

„Rok 2021 bol zatiaľ náš najsilnejší rok, aj keď sme čelili náročnejším podmienkam s variantmi Delta a Omicron. Dosiahli sme obrovský rast v GMV aj v tržbách, pričom sme medziročne pokračovali v zlepšovaní našich upravených marží EBITDA, čo dokazuje odolnosť a rastúcu relevantnosť superaplikácie,“ povedal Anthony Tan, generálny riaditeľ skupiny a spoluzakladateľ spoločnosti Grab. „Obyvatelia juhovýchodnej Ázie sa čoraz viac spoliehajú na superaplikáciu Grab pre množstvo každodenných potrieb, keď 56 % našich používateľov teraz používa dve alebo viac služieb Grab a priemerné výdavky používateľov na našej platforme v roku 2021 medziročne vzrástli o 31 %. Očakávame, že rok 2022 bude pre Grab ďalším prelomovým rokom, keďže sa pripravujeme na spustenie našej digibanky v Singapure a budeme pokračovať v využívaní obrovských príležitostí v oblasti donášky, aby sme spotrebiteľom ponúkli viac možností a lepšie pohodlie.“

Najdôležitejšie novinky

Singapurská spoločnosť oznámila, že jej počet mesačných používateľov v dôsledku výrazných lockdownov a obmedzení stúpol medziročne iba o 3% na 26 miliónov. Priemerná ročná útrata týchto zákazníkov sa zvýšila o 31 % na $666, čo je podľa manažmentu dôsledok ich väčšej lojality. Grab si podľa prieskumu Euromonitoru udržal vedúce postavenia naprieč všetkými segmentami, pričom aktuálne má 51 % podiel na trhu donášky jedla, 71 % na trhu zdieľania jazdy a 21 % na trhu mobilných platobných peňaženiek v juhovýchodnej Ázii.

Grab
Zdroj obrázku: Grab Q4 2021 Earnings Presentation

Výrazný pokles príjmov firmy bol spôsobený preventívnymi investíciami do zvýšenia ponuky vodičov v rámci divízií mobility a donášky. Zvýšili sa tiež spotrebiteľské stimuly pre oblasť mobility, aby si Grab upevnil svoju pozíciu na trhu zdieľania jazdy v juhovýchodnej Ázii, čo spôsobilo horšie hospodárenie a navýšenie straty. V rámci svojej fintech divízie Grab zaznamenal nárast hrubého objemu platieb (TPV) v štvrtom kvartáli o 29 % na 3,4 miliardy dolárov a v celom roku 2021 o 37 % na 12,1 miliardy dolárov.

Podnik tiež informoval, že naďalej investuje do vývoja svojej digitálnej banky na kľúčových trhoch. Spoločný podnik Grab-Singtel digibank zintenzívňuje prevádzku a pripravuje sa na spustenie v Singapure v roku 2022. Samostatne Grab a konzorcium partnerov zas požiadali o licenciu na digibanku v Malajzii. Grab tiež nedávno dokončil akvizíciu 16,26% podielu v Bank Fama v Indonézii.

Vedenie spoločnosti očakáva, že Grab v prvom štvrťroku 2022 GMV divízie donášky dosiahnu hodnotu 2,4 až 2,5 miliardy dolárov, GMV divízie mobility 0,75 až 0,80 miliardy dolárov a TPV úroveň 3,1 až 3,2 miliardy dolárov. Rast by mal pritom akcelerovať od druhého kvartálu 2022. Manažment tiež oznámil, že očakáva rentabilitu na báze upraveného EBITDA v oblasti donášky a mobility koncom roka 2023 a dlhodobom horizonte maržu upraveného ukazovateľa EBITDA 12 % v oblasti mobility a 3 % v oblasti donášky.

Akcie Grab


Akcie Grab od svojej maximálnej hodnoty klesli už o -80,8 % na $3,28. Pri tejto cene sa akcie firmy, ktorej najväčšími akcionármi sú SoftBank a Uber, obchodujú za 33,6 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Praskla ďalšia bublina? Akcie Snowflake strácajú 21% hodnoty
Akcie Block (Square) poskočili o 15,5% vďaka optimistickému výhľadu
Teladoc Health s ďalšou stratou, akcie atakujú 3 ročné minimum
Akcie MercadoLibre poskočili o 10% po prekonaní analytických odhadov
Akcie Shopify klesli o 16% po výhľade, že rast firmy bude spomaľovať
Ro
blox napriek 83% nárastu tržieb sklamal Wall Street, akcie klesajú o štvrtinu
Twilio jednoznačne prekonalo očakávania, tržby stúpli o 54%
Datadog opäť mieri vyššie po výbornom štvrťroku
Akcie Disney stúpajú po prekvapivom prekonaní odhadov
Akcie Snap vystrelili o 45,5 % po prekonaní odhadov a prekvapivom zisku
Akcie Amazonu stúpajú, firma predala podiel v Riviane a zvyšuje cenu služby Prime
Akcie Meta s poriadnou fackou, kvôli problémom stratili 26 %
Akcie AMD stúpajú o 10,6 % po prekonaní odhadov a optimistickom výhľade
Google opäť prevýšil očakávania a chystá stock split 20:1
Apple zaznamenal ďalší rekordný kvartál a naznačil vlastné plány v metaverze
Tesla prekonala odhady, ale sužujú ju problémy s dodávateľskými reťazcami
Wizz Air navýšil stratu a varuje pred posledným kvartálom
Microsoft v Q2 zvýšil príjmy a zisky o pätinu a prvýkrát prekonal hranicu $50 mld.
Akcie Netlifx sa po zverejnení ďalšieho štvrťroku prepadajú o 21,5 % pod úroveň $400
Akcie TSMC stúpajú po ďalšom rekordnom roku

Mnoho ďalších na našom IG & FB

xtb
Predchádzajúci článokKtoré firmy robia najväčšie pokroky smerom k uhlíkovej neutralite?
Ďalší článokDisney+ oznámil celosvetovú expanziu v roku 2023 a lacnejšiu verziu služby s reklamami
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno