Združenie spoločnosti Facebook Diem, ktorá sa zaoberá stablecoimi, sa presúva zo Švajčiarska do USA, pričom ju podporoval vyvíjajúci sa regulačný rámec v krajine. Spoločnosť tiež ohlásilo partnerstvo s Silvergate Bank. Facebook Diem stiahne svoju žiadosť o systém platobných licencií od švajčiarskych orgánov.

Čo je Facebook Diem

Spoločnosť Diem prišla s návrhom pre Facebook už v roku 2019, keď bol projekt známy ako Libra. Návrh sa, bohužiaľ, stretol so silným odporom a odsúdením vlád a regulačných orgánov po celom svete, čo viedlo k odstúpeniu niektorých z jeho najväčších podporovateľov, vrátane PayPal, Visa a MasterCard. Diem teraz dúfa, že koncepcia sa presunie z jednej digitálnej meny na jednoduchú škálu stabilných coinov podporovaných rôznymi vládnymi menami jeden za druhým.

Facebook Diem - sa sťahuje do USA zo Švajčiarska
Facebook Diem. Zdroj: Bloomberg

Presun do USA

Diem Association, manipulačný stablecoinový projekt služby Facebook, oznámila partnerstvo so svojou dcérskou spoločnosťou Diem Networks v USA a Silvergate Capital Corporation. Výsledkom tohto partnerstva je, že Silvergate Bank sa stane výhradným emitentom Diem USD stablecoin a asociácia Diem sa do USA presunie aj zo Švajčiarska.

Asociácia Diem stavia na Facebooku veľmi kritizovaný kôš stablecoinov, ku ktorému sú skeptickí nielen fanúšikovia kryptomenového priemyslu aj súčasné úrady a inštitúcie. Asociácia prevádzkuje povolený platobný systém založený na blockchaine, ktorý umožňuje prevod stablecoinov v reálnom čase. Tlačová správa poznamenáva, že partnerstvo je dôležitým počiatočným krokom pilotného programu Diem USD.

„Silvergate je lídrom v oblasti finančných inovácií a ideálnym partnerom pre Diem, momentálne napredujeme s platobným systémom založeným na blockchaine, ktorý chráni spotrebiteľov a zvyšuje integritu finančného systému. Tešíme sa na spoluprácu so Silvergate pri realizácii tejto zdieľanej vízie. “oznámil o partnerstve výkonný riaditeľ Diem Stuart Levey.

Presun zo Švajčiarska do Spojených štátov je v súlade s „počiatočným strategickým zameraním Diema“ na USA a odráža meniace sa regulačné prostredie v krajine. Dôsledkom toho je, že Diem stiahne svoju žiadosť o systém platobných licencií od švajčiarskych orgánov.

Pomaly sa projekt Diem začína realizovať

Projekt Diem na dlho stíchol a o jeho vývoji sa veľa nevedelo. Keď bol projekt prvýkrát oznámený, získal si veľkú kritiku a čoskoro potom dostal ešte viac od vládnych predstaviteľov z celého sveta. Teraz sa pripravuje na pilotný coin.

Vládne orgány sa obávajú, že Facebook získa príliš veľkú kontrolu až do takej miery, že by mohol ohroziť suverenitu meny. Odpor znamenal, že spoločnosť musela redizajnovať svoj systém, čo aj náležite urobila, okrem toho, že coin bol premenovaný na Diem z Libre.

Diem má 26 členov, medzi ktorých patria obchodníci, poskytovatelia platobných služieb, sociálni partneri a ďalšie subjekty. Keď sa celé úsilie začalo kritizovať, stratilo niekoľko prominentných členov, odvtedy sa však neustále posúva ďalej.

Facebook Diem
Facebook Diem. Zdroj: Cryptopia

Pozri tiež:

Analýzy kryptomien a akcií.

Novinky zo sveta kryptomien a akcií.

Ako zdaniť zisk s kryptomien.

Ako zdaniť zisk s akcií a ETF.

xtb
xtb
ZDROJInvestopedia, FinanceYahoo, Fool,, Nomics, Bloomberg
Predchádzajúci článokAkcie Alibaba napriek silnému rastu tržieb v miernom poklese
Ďalší článokRast používateľov Disney+ sklamal Wall Street, akcie klesajú
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno