Rekordný prepad akcií SunPower

Akcie solárnej spoločnosť SunPower sa prepadli o viac ako 31 % po tom, čo predstavitelia firmy neskoro podali 10-Q formulár za tretí štvrťrok. Tam sa problémy ale neskončili, pretože v kvartálnej správe, spoločnosť zverejnila obavy z likvidity a „podstatné pochybnosti o schopnosti spoločnosti pokračovať v podnikaní“. Investičná banka Goldman Sachs už v nedeľnej správe znížila rating firmy na predaj z neutrálnej hodnoty.

SunPower sa prepadla najviac v histórii vnútrodenného obchodovania. Spoločnosť, ktorej väčšinovým vlastníkom je francúzsky energetický gigant TotalEnergies, ktorý tento rok uzavrel zmluvu s ropným gigantom Saudi Aramco o výstavbe petrochemického závodu v Perzskom zálive v hodnote 11 miliárd USD, uviedol, že dcérska spoločnosť nesplnila svoju úverovú zmluvu z dôvodu oneskorenia finančných výkazov za tretí štvrťrok.

Ak by veritelia spoločnosti SunPower požadovali okamžité splatenie, spoločnosť by nemala dostatok likvidity na splnenie svojich záväzkov, uviedli predstavitelia TotalEnergies. „Existujú preto značné pochybnosti o schopnosti spoločnosti pokračovať v nepretržitej činnosti.“

Zástupca SunPower uviedol, že spoločnosť „už začala konštruktívne diskusie s našimi veriteľmi a sponzormi akcií o riešeniach, o ktorých veríme, že posilnia dlhodobú finančnú pozíciu SunPower“. Spoločnosť tiež minulý týždeň získala prístup k 50 miliónom USD zo svojho revolvingového úveru, „ktorý nám poskytne pristávaciu dráhu pre diskusie,“ doplnil.

Rothova poznámka tiež naznačila, že SunPower môže mať problémy s vyplatením dodávateľov, ktorí inštalujú jej panely. „Hlboko si vážime naše partnerstvá s našimi dodávateľmi a predajcami a sme odhodlaní čo najrýchlejšie vyriešiť tieto záležitosti o platbách pre všetkých dodávateľom,“ povedal zástupca SunPower. Firma nie je jediná z odvetvia čistých energií, ktorá sa trápi. Obrovské problémy má aj americký výrobca vodíkových palivových systémov Plug Power, ktorého akcie sa tiež nedávno prepadli o 40 % po oznámení kvartálnych výsledkov.

SunPower

Spoločnosť SunPower Corporation je americká spoločnosť so sídlom v Kalifornii, USA, ktorá sa špecializuje na oblasť solárnych technológií a energií. Firma je známa svojimi inovatívnymi solárnymi produktmi a službami a patrí medzi popredné spoločnosti v oblasti solárneho priemyslu. Spoločnosť je jedným z lídrov v solárnom priemysle a zohráva významnú úlohu pri šírení solárnych technológií a obnoviteľnej energie na celom svete. Jej riešenia a produkty prispievajú k snižovaniu závislosti na fosílnych palivách a k ochrane životného prostredia. Zaoberá sa najmä:

  1. Výroba solárnych panelov: Firma sa špecializuje na výrobu vysokej účinnosti solárnych panelov. Tieto panely majú vysoký výťažok zo slnečnej energie a sú navrhnuté tak, aby dosahovali maximálny výkon aj pri obmedzenom mieste pre inštaláciu.
  2. Inovácie vo vývoji solárnych technológií: Spoločnosť sa snaží neustále zdokonaľovať solárne technológie a produkty. Jej výskumníci a inžinieri pracujú na vývoji nových riešení pre solárne elektrárne a systémy pre koncových zákazníkov.
  3. Solárne elektrárne: Okrem výroby solárnych panelov projektuje a stavia organizácia aj solárne elektrárne pre komerčných klientov a domácnosti. Tieto elektrárne využívajú solárne panely na produkciu elektrickej energie zo slnečného žiarenia.
  4. Služby pre správu solárnych systémov: Spoločnosť ponúka aj služby správy a monitorovania solárnych systémov pre svojich klientov. Tieto služby umožňujú zákazníkom sledovať výkonnosť svojich solárnych inštalácií a získavať dôležité údaje o ich výrobe energie.

Akcie SunPower


Domáce solárne spoločnosti boli sužované spomalením predaja vyvolaným rastúcimi úrokovými sadzbami, v dôsledku čoho bolo pre zákazníkov drahšie požičiavať si na zaplatenie panelov. Problémy tohto odvetvia sú súčasťou väčšieho kolapsu zásob čistej energie, ktorý je čiastočne spôsobený sprísnením centrálnej banky. Akcie SunPower tento rok klesli o viac ako 75 %, keďže spoločnosť zápasila s rastúcimi sadzbami. Akcie SunPower v priebehu tohto roka klesli už o viac ako -75 % a v súčasnosti sa obchodujú na 4,22 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 0,4 násobok vygenerovaných tržieb na cenu akciu (P/S).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokCo čeká finanční trhy tento týden? Stručný přehled
Ďalší článokAffirm a Walmart menia nakupovanie, BNPL prichádza do 4500 obchodov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno