Gevorkyan na bratislavskej burze

Banskobystrická firma Gevorkyan uzavrela prechod na regulovaný trh pražskej burzy cenných papierov Prime už tento štvrtok 21. decembra. Aj keď prvoplánovaný zámer bol naplánovaný na 1. januára 2024. Týmto krokom sa zaradí k spoločnostiam ako ČEZ, Kofola, Erste či Komerční banka. Na trhu START bola najväčšia zo všetkých.

Technologický líder v odbore práškovej metalurgie tak rozšíri zoznam svojich prvenstiev. Bol prvou slovenskou firmou na pražskej burze START. Dosiahol rekordnú emisiu vo výške viac ako 29,5 milióna eur (vyše 727 miliónov českých korún) výmenou za 17-percentný podiel vo firme. Najnovšie sa stane aj prvou spoločnosťou, ktorá na pražskej burze preskočila stredný trh a presunula sa hneď na hlavný regulovaný trh Prime. Budúci rok 1. februára vstúpi Gevorkyan aj na Burzu cenných papierov v Bratislave. Nevydá však na to nové emisie ani ich nestiahne z pražskej burzy, zatiaľ pôjde len o formu duálneho listingu a prípravu na budúce kroky. Ďalšie akcie plánuje vydať až v okamihu, keď bude hodnota spoločnosti značne vyššia ako v súčasnosti.

Gevorkyan vstúpil na hlavný trh pražskej burzy takmer jeden a pol roka po príchode na trh START. Na trhu START bola s firmami ako e-shop Pilulka, výrobca mestského mobiliáru mmcité, reštauračná sieť Coloseum či predajca vlasovej kozmetiky Bezvavlasy. Kým Gevorkyan mal začiatkom decembra tohto roka trhovú kapitalizáciu na burze cez 163,8 milióna eur, v prepočte 4 miliardy českých korún. Také Bezvavlasy má trhovú kapitalizáciu na úrovni 715 miliónov korún, mmcité 630 miliónov, Pilulka 622 miliónov a Coloseum 146 miliónov. Za jeden a pol roka sa hodnota akcií Gevorkyanu pohla len zanedbateľne, no o potenciále firmy to vraj veľa nehovorí. Dôvodom je správanie investorov, ktorí akcie kúpia a držia.

Po novom, firma z Vlkanovej tak bude mať vedľa seba spoločnosti ako ČEZ s obchodovanou hodnotou 535 miliárd českých korún, Erste Group Bank 383 miliárd Kč, Komerční banka 135 miliárd Kč, Moneta Money Bank 46 miliárd Kč, Česká zbrojovka Colt CZ Group SE 18 miliárd Kč a Kofola 6 miliárd Kč.

Prechod na pražskej burze využíva Gevorkyan aj na vstup na bratislavskú sú to dve udalosti spojené do jednej. Firma to robí predovšetkým z dôvodu vysokých nákladov a komplikovanej administratívy, pretože náklady spojené so vstupom na burzu a následnými zmenami ako je SPO sa počítajú v desiatkach až stovkách tisíc eur. Aktuálny presun na pražskej burze a vstup na bratislavskú tak je len príprava na budúce SPO, kým nebude mať firma väčšiu hodnotu. Prostriedky zo SPO chce následne firma využiť na výraznejší rozvoj na zahraničných trhoch a prípadný nákup konkurencie. Prvými destináciami by sa mali stať USA a Mexiko. Firma tam už má toľko zákazníkov, že lacnejšie by bolo vybudovať tam výrobu ako výrobky dovážať. Voziť tam dokonca nechce ani stroje, uprednostňuje kúpu hotovej výroby.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokBude rok 2024 plný prekvapení a príležitostí?
Ďalší článokØrsted plánuje postaviť najväčšiu veternú farmu na svete

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno