Keby boli bitcoiny krajinou, boli by medzi 30 najlepšími užívateľmi energie na svete, ktorí by spotrebovali viac elektrín ako Argentína, Holandsko či Spojené arabské emiráty.

Z analýzy online nástroja Cambridge University , vyplýva, že virtuálna minca bitcoin spotrebuje okolo 121,36 terawatthodín (TWh) ročne. To je viac ako Argentína, ktorá predstavuje 121 TWh, Holandsko, ktoré spotrebuje 108,8 TWh, a Spojené arabské emiráty (113,20 TWh). Bitcoin sa tiež postupne blíži k Nórsku, ktoré spotrebuje 122,20 TWh. Ťažba bitcoinu sa ukazuje ako veľmi náročná pre životné prostredie.

Ťažba bitcoinu zahŕňa náročné počítačové výpočty na overenie transakcií. Je nepravdepodobné, že ročná spotreba elektriny bitcoinu klesne, pokiaľ hodnota meny neklesne, pretože s rastúcou cenou klesá aj spotreba energie, uviedli vedci z Cambridge Center.

BTC tazba
Bitcoin-spotreba el. energie. Zdroj: Yahoofinance

Ťažba bitcoinu

Ťažba bitcoin je pomerne zložitý proces zahŕňajúci riešenie hlavolamov, ktoré, hoci nie sú neoddeliteľnou súčasťou overovania pohybov meny, predstavujú prekážku, ktorá zabezpečí, že nikto nebude podvodne upravovať globálny záznam všetkých transakcií. Za odmenu ťažiari príležitostne dostávajú malé množstvá bitcoinu, ktorý sa často prirovnáva k lotérii.

Vplyv ťažby bitcoinu na životné prostredie

„Bitcoin je doslova neefektívny,“ vysvetlil David Gerard, autor knihy Attack of the 50 Foot Blockchain. „Účinnejší ťažobný hardvér teda nepomôže – bude iba konkurovať ostatným efektívnym ťažobným hardvérom.“

Cena bitcoinu v pondelok rýchlo rástla po tom, čo spoločnosť Tesla oznámila svoju investíciu. Komentátori však tvrdia, že investícia je v rozpore s predchádzajúcim environmentálnym postojom firmy na výrobu elektromobilov.

Spoločnosť Tesla získala v roku 2020 dotácie na ochranu životného prostredia v hodnote 1,5 miliardy dolárov, financované daňovými poplatníkmi. Ukázalo sa, že 1,5 miliardy dolárov sa minulo na bitcoiny, ktoré sa väčšinou ťažia elektrinou z uhlia. Je potrebné preskúmať ich dotáciu. Podľa Gerarda by mohla byť zavedená uhlíková daň z kryptomien, ktorá vyváži časť negatívnej spotreby.

tesla
Zdroj: Nomics

Ťažiari často plnia celé sklady počítačmi na ťažbu bitcoinov. Jedná sa o postup s vysokou spotrebou energie, pretože servery sú zvyčajne nepretržite otvorené, aby bolo možné vykonať overenie – predchádzajúca štúdia z roku 2019 ukázala, že ťažba bitcoinov produkuje okolo 22 megatónov emisií CO2 ročne, čo je porovnateľné k celkovým emisiám Las Vegas.

Vedci pomocou priemernej ceny elektriny za kilowatthodinu (0,05 USD) a energetickej náročnosti bitcoinovej siete odhadli, koľko elektriny sa v danom okamihu spotrebuje.

V prípade ďalších zaujímavostí zo sveta kryptomien si môžete pozrieť TU.

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Investopedia, Wealthfront, BBC
Predchádzajúci článokOčakávaný vstup firmy Roblox na burzu sa blíži, manažment stanovil dátum
Ďalší článokAkcie Palantir vo výpredaji – manažment predal 2,7 mil. akcií
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno