Spoločnosť NIO, ktorá je priekopníkom na čínskom trhu prémiových elektrických vozidiel a Nvidia, výrobca čipov dnes oznámili spoluprácu s cieľom vývoja autonomneho elektromobilu. Táto novinka bola oznámená počas Nio day, každoročnej udalosti čínskej automobilky a taktiež bol predstavený superpočítač Nvidia Drive Orin s názvom Adam, ktorý by sa mal objaviť vo verzii Sedan. Nvidia Orin je aktuálne najvýkonnejší robotický procesor na svete, ktorý zvládne 254 biliónov operácií za sekundu. Ten by sa mal začať predávať v Číne od roku 2022.

„Autonómia a elektrifikácia sú kľúčové sily transformujúce automobilový priemysel“, uviedol Jensen Huang, zakladateľ a výkonný riaditeľ Nvidia a pokračoval: „Sme veľmi radi, že sme partnermi spoločnosti Nio, ktorá je lídrom revolúcie v oblasti nových elektrických vozidiel s využívaním AI (umelej inteligencie), ktoré vytvoria flotilu budúcnosti.“

„Spolupráca spoločností Nio a Nvidia urýchli vývoj autonomného riadenia inteligentných vozidiel. Vlastne vyvinuté algoritmy autonomného riadenia spoločnosti Nio budú bežať na štyroch procesoroch Nvidia Orin.“ Dodal William Li, zakladateľ, predseda predstavenstva a výkonný riaditeľ Nio.

nvidia
Nio ET7, zdroj: Business Insider

Adam ukazuje kľúčový úspech čínskej firmy v oblasti bezpečného a spoľahlivého prenosu automobilových informácií a autonomného riadenia na trh. Vďaka centralizovanej, softvérovo-definovanej výpočtovej architektúre budú elektrické vozidlá novej generácie spoločnosti Nio ako napr. spomínaný sedan ET7, vybavené najnovšími funkciami umožňujúcimi AI, ktoré budú umožňovať vylepšovanie aj po predaji.

Táto novinka potvrdzuje súčasné zacielenie technologických lídrov a automobilových spoločností na autonómnu elektromobilitu. V posledných týždňoch sa verejnosť dozvedela o mnohých partnerstvách s cieľom stať sa lídrom na novom trhu. Medzi tieto partnerstvá patrí spolupráca medzi Hyundai a Apple, Toyotou a Softbank, Foxconn a Byton či Nikolou a General Motors. Na tomto trhu sa snažia taktiež uspieť ďalšie spoločnosti ako Rivian, Tesla, Waymo (Google), Baidu, Argo AI (Ford).

Transformácia automobilového priemyslu sa doslova každým mesiacom zintenzívňuje a investori sú ochotní „pumpovať“ kapitál do spoločností, ktoré do tohto boja vstupujú. Bude zaujímavé sledovať, ktoré zo spoločností sa stanú víťazmi a ktoré naopak v boji neuspejú. Rovnako taktiež kto ďalší sa pridá do tohto boja.


Akcionári spoločnosti sa mohli tešiť v uplynulých rokoch obrovským kapitálovým výnosom od oboch spoločností a na zverejnené partnerstvo pozitívne zareagovali aj ďalší investori, ktorí posielajú akcie, ktoré vyzerajú byť už tak draho, ešte vyššie a to napriek tomu, že dnes sú akciové trhy v mínuse.

xtb
ZDROJGlobal News Wire
Predchádzajúci článok3 rastové akcie s veľkým potenciálom v roku 2021
Ďalší článokDoorDash plánuje expandovať do Japonska
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno