Netflix a Spielberg

Jeden z najuznávanejších režisérov a scenáristov na svete, Steven Spielberg, uzavrel s Netflixom viacročné partnerstvo, ktorého výsledkom budú nové exkluzívne filmy pre streamovaciu platformu. Pre Netflix ide o potenciálne veľmi významnú dohodu, keďže v poslednom čase čelí zvyšovaniu konkurencie zo strany služieb Disney+, HBO Max, Amazon Prime Video či Apple TV.

S. Spielberg sa podieľal na tvorbe viacerých populárnych filmov ako Indiana Jones, Jurský park, Schindlerov zoznam, Zachráňte vojaka Ryana, Čeluste, E.T. Mimozemšťan a mnohých ďalších. Jeho tvorba pre streamovacieho giganta znamená, že Netflix si je napriek zatiaľ jasne vedúcej pozícii na trhu, plne vedomý zintenzívňujúcej sa konkurencie. Nové „áčkové“ filmy s garanciou kvality, ktorú Spielberg majú za cieľ presvedčiť ďalších ľudí, aby sa stali pravidelnými predplatiteľmi jeho služby a znížiť množstvo zrušených predplatných.

Spolupráca Netflixu a Amblin Partners prekvapila verejnosť z dôvodu, že populárny režisér dlhodobo kritizoval a odmietal stremovacie služby s tým, že ničia tradičný filmový priemysel. Spoločnosti dosiaľ nezverejnili finančné podrobnosti tohto partnerstva.

Netflix počet používateľov a predplatiteľov

Tvrdý konkurenčný boj

Dôležitá dohoda predstavuje ďalšiu zmenu v rýchlo sa vyvíjajúcom streamovacom priestore. Len pred mesiacom sme o pláne Amazonu kúpiť známe filmové štúdio MGM za 8,45 miliardy dolárov a približne v tom istom čase spoločnosť AT&T informovala, že plánuje svoju streamovaciu službu HBO Max patriacu pod WarnerMedia oddeliť a následne spojiť s podnikom Discovery, ktorý prevádzkuje vlastnú streamovaciu platformu.

Netflix sa doteraz v rámci svojej expanzívnej stratégie bránil akvizíciám veľkých filmových štúdií a skôr vsádzal na nové zatiaľ pomerne neznáme talenty ako Shonda Rhimes, Ryan Murphy či Adam Sandler. Tento smer sa doteraz ukazoval ako správny najmä v oblasti seriálov, keď mnoho originálneho obsahu získalo obrovskú popularitu, avšak produkcia filmov čo sa týka úspechu mierne zaostáva.

To by mohlo zmeniť spojenie so štúdiom S. Spielbergda. Prvé filmy z dielne Amblin Parners možno očakávať najskôr koncom roka. Dohoda by mohla taktiež zvýšiť prestíž Netflixu, ktorého tvorba tento rok získala 36 nominácií na Oscara.

Akcie Netflix


Otázkou je aký vplyv bude mať táto dohoda na akcie Netflixu. Zdá sa, že v krátkodobom horizonte len veľmi nevýznamný, keďže včera na oznámenie v podstate nereagovali. Investori pritom už relatívne dlho čakajú na pozitívne správy, ktoré by poslali akcie Netflix opäť k rastu. V tomto roku totiž významne zaostávajú za širším akciovým trhom, keď klesli o -8,09%, zatiaľ čo index S&P stúpol o +10,93%. Na hodnotách okolo $490 za akciu sa pritom pohybujú už zhruba 11 mesiacov.

Spolupráca s filmovým štúdiom Amblin bude mať pravdepodobne viditeľný efekt až pri vypustení prvého obsahu, ktorý ako sme spomínali vyššie, možno očakávať až koncom roka.

Akcie Netflix sa aktuálne obchodujú za 60 násobok ročných ziskov (P/E) a 92 násobok ročného cashflowu (P/FCF), pričom ich pokrýva 45 analytikov. Tí ponúkajú rôzne odporúčania s rozpätím cenového cieľa od $340 do $1154 za akciu. Ich priemerný cenový cieľ je na úrovni $617, čo je o +25% vyššie ako je súčasná cena akcií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNemecko otestuje spustenie digitálnych certifikátov pomocou technológie Blockchain
Ďalší článokOpozičná skupina politikov podala žalobu na Salvádor, ktorý prijal BITC0IN ako zákonné platidlo.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno