Vojna uhlíku a fosílnym palivám

Americký BlackRock a singapurský Temasek spájajú svoje sily pri vytváraní nových fondov v oblasti rizikového kapitálu, ktoré budú investovať do startupov, ktoré vyvíjajú technológie zamerané na zníženie uhlíkovej stopy. V rámci spolupráce správcovské spoločnosti založili novú firmu Decarbonization Partners, ktorá sa bude podieľať na začínajúcich firmách, ktoré majú potenciál znížiť závislosť sveta od fosílnych palív a splniť cieľ nulových uhlíkových emisií za tri desaťročia. Do tohto úsilia vložia celkovo 600 miliónov dolárov.

Cieľom spoločnosti Decarbonization Partners je spravovať miliardy naprieč rôznymi fondmi, uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti BlackRock, Larry Fink v rozhovore pre Bloomberg Television a dodal: „Vnímam to ako jednu z najväčších investičných príležitostí počas našich životov.“

Aj keď obnoviteľné zdroje energie vytláčajú uhlie pri výrobe energie a elektrické vozidlá môžu byť nákladovo konkurencieschopné s automobilmi na benzínový či naftový pohon, neexistujú životaschopné riešenia problémov v iných oblastiach ako napr. skladovanie energie či pri výrobe cementu a ocele. Uhľovodíky stále dominujú veľkej časti ekonomiky, pretože sú lacné a ľahko sa prepravujú.

V súčasnosti pribúdajú finančné prostriedky určené na vývoj čistých technológií, ale manažéri majú tendenciu zameriavať sa buď na vrchol inovácií alebo na produkty, ktoré prinášajú vysoký cashflow ako sú solárne panely a veterné farmy. Fondy podnikov BlackRock a Temasek sa však budú zameriavať na podniky, ktoré potrebujú väčšie množstvo kapitálu na to, aby mohli vyrábať vo veľkom a expandovať na nové trhy.

Obnoviteľná energia
Zdroj obrázku: SolarReviews

Dekarbonizační partneri budú fungovať ako tradičný fond rizikového kapitálu a budú žiadať investorov, aby uzatvorili svoje peniaze vo fonde na zhruba 10 rokov, pričom jeho cieľom bude výnos na úrovni 20%.

Temasek, štátny investor, ktorý dohliada na zhruba 230 miliárd dolárov, sa zaviazal znížiť čisté uhlíkové emisie svojich portfóliových spoločností na polovicu úrovne z roku 2010 do roku 2030 a na nulu do roku 2050. Keďže v portfóliu Temaseku je aj letecká spoločnosť Singapore Airlines, jedným z jeho cieľov bude nájsť vhodnú udržateľnú a nákladovo-efektívnu alternatívu pre letecké palivo.

BlackRock so sídlom v New Yorku, ako najväčší správca aktív na svete, má dosah a vzťahy s klientmi, aby mohla kapitál začleniť do nových investičných nástrojov. Temasek a BlackRock už sú partnermi v čínskom odbore správy aktív a Temasek je jedným z hlavných akcionárov spoločnosti BlackRock. Pillay, ktorý v októbri prevezme funkciu generálneho riaditeľa spoločnosti Temasek, uviedol, že úspech nového podniku bude posudzovať podľa dvoch opatrení: rýchlosti, akou jeho investície pomáhajú dosiahnuť znižovanie uhlíka v ekonomike, a ziskovosti.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJBloomberg
Predchádzajúci článokAkcie Juventusu a Manchesteru vystrelili po oznámení vytvorenia superligy
Ďalší článokAnalytik odporúča kúpiť akcie YUM!
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno