Nvidia kupuje mapovací startup DeepMap na podporu svojho automobilového biznisu

DeepMap pomôže jednej z najrýchlejšie rastúcich firiem poslednej dekády mapovať priestor počas autonómnej jazdy a vytvárať mapy presné na centimetre.

0
210

Akvizícia DeepMap

Nvidia koncom minulého týždňa uviedla, že plánuje získať stratupDeepMap, hoci hodnota transakcie zatiaľ nebola zverejnená. Akvizícia by mala podporiť práve podnikanie segmentu autonómnej mobility Nvidie v rámci mapovania a určovania polohy. Výrobca grafických čipov a čipov umelej inteligencie vyvíja v odvetví samoriadiacich áut softvér a hardvér Drive, pričom spolupracuje s viacerými svetovými automobilkami ako Volkswagen, Audi, Mercedes – Benz, Toyota, Tesla, Volvo, Nio, Hyundai či Didi.

DeepMap vyrába mapovací softvér s vysokým rozlíšením, ktorý sa môže rozširovať na flotily samoriadiacich automobilov. Nvidia uviedla, že DeepMap využíva crowdsourcingové dáta zo senzorov vozidiel na vytváranie máp, ktoré sa neustále aktualizujú počas jazdy automobilov. Technológia DeepMap pomôže spoločnosti Nvidia vytvárať mapy, ktoré budú presné na centimetre. Podľa firmy sú takéto mapy rozhodujúcou súčasťou prevádzky autonómnych vozidiel na svete.

DeepMap bol založený v roku 2016 spoločníkmi a bývalými zamestnancami firiem Google a Apple Jamesom Wu a Markom Wheelerom. Podľa portálu Crunchbase doteraz podnik získal od súkromných investorov 92 miliónov dolárov. Podľa toho možno očakávať, že kúpa bude stáť Nvidiu niekoľko stoviek miliónov dolárov, pričom ukončenie akvizície sa očakáva v treťom štvrťroku 2021.

xtb

„Akvizícia je povzbudením unikátnej jedinečnej vízie, technológie a ľudí spoločnosti DeepMap,“ uviedol viceprezident a generálny riaditeľ automobilky Nvidia, Ali Kani. „Očakáva sa, že DeepMap rozšíri naše mapovacie produkty, pomôže nám rozšíriť operácie s mapami po celom svete a rozšíriť našu úplnú odbornosť v oblasti automatického riadenia.“

Segment autonómnej mobility

Hoci v poslednom kvartáli výrobca čipov opäť prekonal očakávania Wall Street, keď jeho výnosy stúpli medziročne o +84% na 5,66 miliardy, predaj segmentu automobilových produktov utrpeli pokles o -23%. Tieto zhoršené čísla boli čiastočne spôsobené pandémiiou Covid-19. Očakáva sa však, že príjmy by sa mali v súčasnom roku vrátiť na hodnoty z roku 2019. Analytici odhadujú medziročný nárast tržieb o +25% na 668,8 milióna dolárov.

Inovatívna firma nedávno taktiež predstavila ďalšiu generáciu svojho čipu určeného pre autonómne vozidlá s názvom Atlan, ktorý je určený pre modely automobilov do roku 2025. V májovom konferenčnom hovore finančná riaditeľka Colette Kress uviedla, že zazmluvnené príjmy z tejto oblasti už teraz presahujú úroveň 8 miliárd dolárov do roku 2027.

Akcie Nvidia


Ako sme spomínali vyššie, akcie Nvidia patria medzi najvýkonnejšie akcie na burze za poslednú dekádu. Iba za posledných 5 rokov vzrástli z ceny $47,36 na súčasných $720,75 za akciu, čo predstavuje nárast o +1 422%. Poslednú býčiu náladu medzi investormi vyvolalo oznámenie ohľadom stocksplitu v pomere 1:4.

Pri súčasnej cene sa akcie Nvidia obchodujú za 85,3 násobok zisku (P/E) a 46,5 násobok budúcoročného zisku (Forward P/E). Priemerný cenový cieľ 42 analytikov, ktorí pokrývajú akcie spoločnosti je vo výške $720,5, čo je v podstate hodnota totožná s cenou na burze. Podniku sme sa viac venovali v našom článku Akcie Nvidia vs. AMD, ktoré sú lepšie?.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Ďalšie zaujímavosti zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno