Odčlenenie od GSK

Divízia spoločnosti GSK zameraná na zdravie spotrebiteľov Haleon sa po odčlenení v prvý deň obchodovania stala najväčším debutom na burze v Londýne za viac ako desať rokov. Akcie Haleonu vstúpili na burzu pod symbolom HLN.L na cene 330 p, čo firme prinieslo trhové ocenenie 30,5 miliardy libier. To ju posunulo priamo medzi 20 najväčších spoločností britského akciového indexu FTSE a na miesto najväčšieho samostatného podniku v oblasti zdravia spotrebiteľov na svete. Napriek tomu aj pri započítaní dlhu vo výške 10 miliárd libier, je to výrazne menej ako 50 miliárd libier, ktorých za jej kúpu ponúkol minulý rok Unilever.

K rozdeleniu GSK prišlo po silnom tlaku aktivistických investorov, ktorí k nemu vyzývalim aby sa farmaceutická časť mohla sústrediť na lieky na predpis a vakcíny. Akcionári dostali jednu akciu Haleon za každú akciu GSK, ktorú vlastnia. GSK a Pfizer naďalej vlastnia podiel v spoločnosti Haleon v hodnote zhruba 15 miliárd dolárov, pričom ich plánujú predať po ukončení blokovania v novembri. Akcie GSK dnes klesli o -19,5 % na 13,83 GBP, čo odráža zníženie hodnoty po odčlenení.

Portfólio značiek spoločnosti Haleon zahŕňa obľúbené produkty ako Sensodyne, Parodontax, Panadol, Otrivin, Theraflu, Voltaren či Robitussin. Tie súhrnne v roku 2021 dosiahli tržby vo výške 9,5 miliardy libier.

Haleon

Kvalitná defenzívna spoločnosť

Hoci mnohí investori pravdepodobne čakali vyššiu cenu akcií, Chris Beckett, vedúci prieskumu akcií v správcovi majetku Quilter Cheviot sa ohľadom spoločnosti vyjadril pozitívne. „Toto je atraktívne odvetvie a podnikanie, ktorému sa treba venovať vzhľadom na jeho defenzívnu ochranu a o to viac v čase, keď volatilita narúša trhy.“

Haleon podobne ako ďalšie firmy sa bude musieť vyrovnať s vplyvom inflácie na spotrebiteľov, ale generálny riaditeľ Brian McNamara ubezpečoval, že jeho produkty priťahujú silnú lojalitu k značke. Tu s ním môžeme iba súhlasiť. Značky Voltaren, Otrivin, Theraflu alebo Panadol sú naozaj bežnou súčasťou aj slovenských a českých rodín. A možno predpokladať, že naďalej ňou aj budú, pretože ide o produkty, ktoré sú nevyhnutné. To robí zo spoločnosti Haleon potenciálne veľmi kvalitnú defenzívnu akciu typu Unilever, Johnson & Johnson, Coca-Cola, PepsiCo či Nestlé.

Ciele spoločnosti

Haleon povedie bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Novartis McNamara. Ten firme predpovedá ročný rast tržieb o 4 až 6 percent, zatiaľ čo väčšina analytikov očakáva rast na spodnej hranici tohto rozpätia. Ďalším cieľom podniku je v priebehu času znížiť svoj dlh, ale McNamara podotkol, že skupina má kapacitu na rýchle akvizície aj počas nasledujúcich dvoch rokov, pričom zrak bude upierať na rýchlo rastúce firmy s hodnotou 50 až 100 miliónov libier.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Pinterest sa odrazili od dna po nákupe akcií aktivistickým investorom
Ďalší článokNetflix s dôležitými novinkami avizuje návrat k rastu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno