Vstup aktivistického investora

Akcionári Pinterestu zažívali v posledných časoch ťažké časy, keď za niečo vyše roka spoločnosť stratila takmer 80 % trhovej hodnoty. Prispeli k tomu obavy ohľadom vývoja počtu používateľov, tržieb v elektronickom obchode a otáznych vyhliadok v online reklamnom priestore. Firmu zároveň v minulom mesiaci opustili spoluzakladateľ Ben Silbermann, ktorý odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa. Teraz však prišla aj pozitívna správa.

Aktivistický investor Eliott Management získal v Pintereste viac ako 9 % podiel. Akcie Pinterest v reakcii vzrástli o +16,17 % na $20,40. Investori sú spravidla zo vstupu aktivistických investorov do jednotlivých spoločností nadšení, pretože vo väčšine prípadov v podnikoch stimulujú pozitívne zmeny, ktoré vedú k vyšším výnosom pre akcionárov.

Eliott Management, ktorý je aktuálne najväčším akcionárom firmy, sa môže snažiť pomôcť novému generálnemu riadteľovi spoločnosti Billovi Readymu splniť cieľ zamerať sa viac na online nakupovanie a medzinárodne trhy alebo tento cieľ upraviť. Aj po odstúpení z funkcie však Ben Silbermann drží zhruba 37 % hlasovacích práv, čo môže schopnosť upravovať podnikovú stratégiu Elliot Managementu značne obmedziť.

Pinterest

Pinterest je s výnimkou Číny siedmou najväčšou sociálnou sieťou na svete s 444 miliónmi mesačne aktívnych používateľov. V uplynulých rokoch spoločnosť zažívala raketový rast, keď medzi rokmi 2018 a 2021 jej tržby stúpli 3,5 násobne zo 756 miliónov dolárov na 2,58 miliardy dolárov. V poslednom roku sa Pinterest taktiež konečne stal rentabilným, keď zisk dosiahol 316 miliónov dolárov.

Akcie Pinterest


Akcie Pinterest sa v súčasnosti obchodujú za 42,5 násobok zisku na akciu (P/E), 20,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 29,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokUnity Software kupuje Iron Source za $4,4 MLD. – investori z toho nie sú nadšení
Ďalší článokNa burze dnes debutuje najväčšia firma so zameraním na zdravie spotrebiteľov Haleon
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno