Superpočítač
Materská spoločnosť sociálnych sietí Facebook, Instagram, WhatsApp a Messenger, Meta Platforms, včera uviedla, že jej výskumný tím zostrojil nový superpočítač s umelou inteligenciou, o ktorom si myslí, že po dokončení v polovici roku 2022 bude najrýchlejší na svete.
Meta v blogovom príspevku uviedla, že jej nový AI Research SuperCluster (RSC) pomôže spoločnosti vybudovať lepšie modely AI, ktoré sa dokážu učiť z biliónov príkladov, pracovať v stovkách jazykov a spoločne analyzovať text, obrázky a videá s cieľom definovať škodlivý obsah.
Pre Metu to môže byť dôležitý míľnik, keďže je už dlhšiu dobu pod paľbou kritiky kvôli vyhľadávaciemu algoritmu jej sociálnych sietí. Ten navrhuje používateľom stránky, správy a skupiny s podobným obsahom, o aký sa používatelia zaujímali v minulosti, avšak nedokáže zohľadniť rizikovosť či nevhodnosť tohto obsahu. To sa ukázalo ako obzvlášť nebezpečné v súčasnosti, kedy sa predovšetkým na Facebooku šíri veľké množstvo rasistického alebo agresívneho obsahu, resp. konšpirácie.
„Tento výskum nielenže pomôže udržať ľudí v bezpečí našich služieb dnes, ale aj v budúcnosti, keďže staviame pre metaverse,“ uviedla spoločnosť v blogovom príspevku.
Metaverzum
Ako však samotná firma v blogu poznamenala, úžitok z najvýkonnejšieho superpočítača by nemali len jej sociálne siete, ale aj jej plány v oblasti budovania metaverza. Práve v ňom totiž vidí Mark Zuckerberg, zakladateľ a výkonný riaditeľ podniku, budúcnosť firmy, čoho dôsledkom bola aj zmena názvu v októbri minulého roka na Meta.
„Zážitky, ktoré vytvárame pre metaverse, si vyžadujú enormný výpočtový výkon (kvintilióny operácií za sekundu!) a RSC umožní nové modely AI, ktoré sa dokážu učiť z biliónov príkladov, porozumieť stovkám jazykov a ešte viac,“ napísal Mark Zuckerberg vo svojom príspevku na Facebooku.
Metaverzum, ktoré spája virtuálnu a rozšírení realitu ľudom umožní prostredníctvom ich avatarov sa pohybovať a interagovať vo virtuálnom svete. Práve metaverzum je aktuálne stredobodom pozornosti medzi investormi, ktorí sa snažia nájsť budúcich víťazov tohto odvetvia. Aktuálne to vyzerá tak, že najlepšiu východiskovú pozíciu má práve Meta a ďalší technologický gigant, Microsoft, ktorý v rámci budovania herného metaverza súhlasil s kúpou Activision Blizzard za 78,7 miliardy dolárov.
Meta na RSC spolupracovala s tímami Nvidia, Pure Storage a Penguin Computing.
Akcie Meta
Akcie Meta Platforms reagovali včera na novinku rastom o +1,83 % na $308,71 a od svojho maxima zo septembra minulého roka nižšie o -20 %, keď podobne ako ďalšie technologické akcie čelia predajnému tlaku. Aktuálne sa akcie Meta obchodujú za 22 násobok zisku na akciu (P/E), 25,2 násobok voľného cashflowu na akciu (P/FCF) a 16,1 násobok EV/EBITDA. To robí materskú spoločnosť Facebooku najlacnejšiu spoločnosť spomedzi všetkých FAAMG akcií.