Centrálne banky a zlato

Ako ste už možno zachytili, posledné mesiace dominovali nákupmi zlata aj centrálne banky. Na čele všetkých bola čínska národná banka, v stále neistejšom geopolitickom prostredí si zlato udržiava a upevňuje svoj status bezpečného prístavu. V roku 2023 skúpili centrálne banky dohromady 1037 ton zlata, to bol zároveň druhý najväčší ročný nákup v celej histórií, prekonal ho už len rok 2022 s 1082 tonami zlata.

Podľa prieskumu Central Bank Gold Reserves (CBGR) z roku 2024, má 29 % respondentov centrálnych bánk v úmysle zvýšiť svoje zlaté rezervy v nasledujúcich dvanástich mesiacoch, čo je najvyššia úroveň, ktorú sledujeme od začiatku tohto prieskumu v roku 2018. Nákupy sú motivované najmä snahou o opätovné zvýšenie strategickej úrovne držby zlata, obavami finančného trhu vrátane vyšších rizík spojených s krízou a infláciou.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Zlato… nákupy či predaje?
Zdroj: Central Bank Gold Reserves (CBGR)
Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Zlato… nákupy či predaje?
Zdroj: Central Bank Gold Reserves (CBGR)

AKO NAKÚPIŤ ČI PREDAŤ ZLATO V XTB?

Ako vidíme na grafe 3, ktorý mapuje situáciu medzi centrálnymi bankami, tie už od roku 2021 kontinuálne očakávajú nárast držby zlata v nadchádzajúcich 12 mesiacoch. Toto očakávanie narástlo za posledné 3 roky o zhruba 30 percentuálnych bodov až na aktuálnych 81 %, aj napriek aktuálnej cene zlata, ktoré atakuje hranicu 2300 $ za uncu. Opačná situácia na na inštitucionálnej úrovni, na ktorej zhruba 70 % respondentov očakáva nezmenený podiel zlata v portfóliu a za posledné roky sa dáta nemenili. Dokonca je tu menšia skupina, ktorá plánuje v najbližšej doby svoje zlaté rezervy rozpúšťať.

Mesiac na trhoch so Stanom Viktorinom: Zlato… nákupy či predaje?
Zdroj: Central Bank Gold Reserves (CBGR)

Ak by sme sa zamerali na dôvody, ktoré podnietili takéto správanie, tak v top 3 nájdeme obavy z vysokých úrokových sadzieb, následný strach z vyššej miery inflácie a v neposlednom rade aj geopolitickú nestabilitu.

Čo môžeme čakať

Viac, či menej, všetky tieto dôvody sa opakujú v jednotlivých odpovediach manažmentov aj ako odpovede, prečo je pre nich nákup zlata stále lákavým aj napriek aktuálnym a pomerne vysokým cenám. Rastový potenciál tak nemusí byť ešte pri konci, aj napriek tomu, že sa pohybujeme vysoko nad odhadovanými ročnými priemernými cenami. V súčasnosti sa zlato obchoduje približne 4,9 % pod svojim historickým maximom, prekoná ho v najbližšej dobe?

V hre je taktiež otázka, čo bude ďalej s akciovým trhom, ktorý bude zrejme čakať na výsledok amerických prezidentských volieb. Neistá situácia okolo možného odstúpenia Bidena z kandidatúry, bude pre trhy dôležitejšou otázkou než monetárne smerovanie americkej centrálnej banky. Do novembra sa tak môžeme dočkať výraznejšej volatility, možnej korekcie na trhoch, čo by opäť v prípade neistého amerického dolára pripravilo dobré podmienky pre zlato.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokE-commerce revolúcia sa nekoná, Nike s historickým prepadom
Ďalší článokAkciové trhy v prvej polovici roka 2024: komu sa darí a komu nie?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno