Mastercard a kryptomeny

Spoločnosť Mastercard, dvojka na svetovom platobnom trhu mimo Číny po Vise, umožní ľudom odosielať a prijímať platby v kryptomenách ešte tento rok po otvorení siete, ktorá bude podporovať blokchainové transakcie. Toto oznámenie predstavuje významný krok k všeobecnému prijatiu alternatívnych metód platenia, ktoré firma označila za „dôležitú súčasť platobného sveta“.

Dôležitosť adopcie podčiarkuje to, že firma v rámci svojej siete prijal iba za posledný štvrťrok transakcie v hodnote 1,75 bilióna dolárov. Spoločnosť teraz umožní kryptomenám, aby boli prijaté i v širšej verejnosti.

„Momentálne sa pripravujeme na budúcnosť kryptomien a platieb, pričom oznamujeme, že tento rok začne Mastercard podporovať vybrané kryptomeny priamo v našej sieti“, napísal v stredu na blogu Raj Dhamodharan, šéf digitálnych aktív a blockchain produktov spoločnosti Mastercard.

Mastercard
Zdroj obrázku: MiningSky

Bezpečnosť a stabilita

„Je to veľká zmena, ktorá si bude vyžadovať veľa práce. Budeme premýšľať o tom, ktoré aktíva budeme podporovať na základe našich princípov pre digitálne meny, ktoré sa zameriavajú na ochranu spotrebiteľa a dodržiavanie predpisov.“ Firma teda zatiaľ neoznámila, ktorými kryptomenami sa bude dať platiť prostredníctvom svojej siete, avšak bude uprednostňovať tie, ktoré ponúkajú „spoľahlivosť a bezpečnosť“.

V blogu sa spomína konkrétne jediná kryptomena – bitcoin a aj to len v súvislosti s jej meteorickým rastom z posledných týždňov. Hodnota bitcoinu vzrástla tak extrémne, že je aktuálne vyššia ako hodnota spoločností Mastercard a Visa dohromady. Avšak kvôli tejto extrémnej volatilite je ako bežné platidlo nepraktický, pričom investori ho čoraz viac vnímajú ako formu digitálneho zlata, ktorá je skôr vhodná ako uchovanie hodnoty než prostriedok výmeny.

Mastercard - kryptomeny
Zdroj obrázku: Equity Trust

To by mohlo viesť k tomu, že sa spoločnosť zameria na tzv. stablecoiny, ktoré sú naviazané na hodnotu tradičných mien alebo komodít obchodovaných na burze. „Aby sme dostali do našej siete, budú musieť kryptomeny ponúkať stabilitu, ktorú ľudia potrebujú pri platení, nie pri investovaní“, poznamenal Dhamodharan.

Akcie Mastercard a Bitcoin

Analytici, ktorí sa zaoberajú kryptmenami označili toto oznámenie za hlavný míľnik pre toto odvetvie a je súčasťou väčšieho trendu narúšania tradičného trhu platieb. „Bitcoin a jeho konkurenti sa skôr alebo neskôr stanú súčasťou hlavného finančného prúdu“.


Dôležité informácie vyhodnotili trhy tak, že poslali akcie Mastercard do plusu o 2,57%, tie sú však stále od začiatku roka v miernom mínuse. Opačný prípad platí pre bitcoin. Ten na novinku reagoval podľa očakávaní veľmi pozitívne a presiahol hranicu 47 tisíc dolárov a dostal sa na svoje historické maximum, pričom na za včerajší deň vzrástol o viac ako 5%.


Spoločnosti Mastercard sme sa taktiež venovali v našom článku Visa vs. Mastercard.

xtb
ZDROJIndependent
Predchádzajúci článok2 najcennejšie startupy Indonézie sa spájajú pred vstupom na burzu
Ďalší článokAkcie Bumble pri vstupe na burzu vystrelili o 63% nahor
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno