Akcie Visa vs. Mastercard v roku 2021

Firmy Visa a Mastercard pravdepodobne väčšina z nás pozná. Väčšina bánk využíva práve služby týchto spoločností na vydávanie platobných kariet a to či už debetných alebo kreditných.

0
1278

Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, že by nebolo vhodné iba vlastniť platobnú kartu jednej z daných firiem, ale rovno vlastniť ich akcie? Obe fintech spoločnosti majú za sebou úžasnú históriu, počas ktorej svojím akcionárom zabezpečili vysoký kapitálový výnos a taktiež ponúkajú výplatu dividendy. Analytici predpovedajú svetlú budúcnosť obom firmám aj v ďalších rokoch, keďže doba „cashu“ sa pomaly končí a do popredia sa dostávajú platby mobilom, kartami, online či dokonca kryptomenami.

Visa a Mastercard

Spoločnosť Visa vznikla pred 62 rokmi a za ten čas sa vypracovala na lídra v sektore finančných technológií. V súčasnosti sa hodnota firmy z Californie pohybuje na úrovni 453 mld. dolárov čo z nej robí 11. najhodnotnejšiu spoločnosť na svete. Mastercard, o 8 rokov mladšia firma, ktorá je najväčší konkurent Visy je druhá najväčšia fintech spoločnosť na svete. V rebríčku najväčších firiem podľa trhovej hodnoty sa nachádza na 19. mieste. Visa je zároveň súčasťou obľúbených akciových indexov Dow Jones 30 a S&P 500, Mastercard je súčasťou indexu S&P 500.

xtb
Akcie Visa
Zdroj obrázku: Visa.sk

Ako zarábajú?

Obe spoločnosti pôsobia v mimoriadne kapitálovo a konkurenčne náročnom prostredí, čo im dáva W.Buffetom preslávený „moat“, ktorý v podstate predstavuje jednak veľkú konkurenčnú výhodu, ale zároveň veľké ťažkosti pre vstup do daného odvetvia. Visa aj Mastercard zarábajú najmä z 3 oblastí:

  • Služby
  • Spracovanie dát
  • Medzinárodné transakcie

Pod oblasťou služieb si možno predstaviť portfólio služieb ponúkané vydávateľom platobných kariet. Spoločnosti získajú určité percento z celkovej platby. Pri spracovaní dát firmy zarábajú nie na základe veľkosti platby, ale početnosti platieb (za každú transakciu získajú určitý fixný poplatok), ide o platby za prístup na ich platobnú sieť. V tejto sekcii sa premiestňujú príkazy a platby medzi vydávateľmi kariet a bankami. Poslednou oblasťou sú príjmy z medzinárodných platieb a za menové konverzie.

Dva úspešné príbehy


Ako môžeme vidieť na jednotlivých grafoch Visa aj Mastercard zaznamenali za uplynulých 10 rokov fantastický rast čo sa týka rastu výnosov, ale i čistého zisku. Mierny pokles v prvom prípade v roku 2020 je v dôsledku toho, že Visa spracováva svoje účtovníctvo na základe hospodárskeho roku a nie kalendárneho ako to má väčšina firme a tiež Mastercard (preto v druhom grafe nemáme údaje za rok 2020).

Pokles v roku 2020 je spôsobený výrazne nižším počtom prijatých medzinárodných platieb a poplatkov za menové konverzie v dôsledku rapídneho zníženia cestovania kvôli covidu. Tento pokles zaznamenal aj Mastercard v jednotlivých kvartálnych výsledkoch. Tento krátkodobý pokles však nič nemení na tom, že Vise sa podarili výnosy za uplynulú dekádu viac ako zdvojnásobiť a zisky strojnásobiť. V prípade najväčšieho konkurenta sa výnosy navýšili 3x a zisky dokonca 4x.


Na tento úžasný rast samozrejme reagovali aj akcie, ktorým sa darí rovnako ako finančným výsledkom spoločností. Za posledných 10 rokov sa cena akcií jednotlivým fintech podnikom zvýšila o cca 1 100%, resp. o 1 420%. A mnohí analytici a investori sa nazdávajú, že ich rastu nie je koniec, keďže finančné technológie sú aj v posledných rokoch centrom inovácií, z ktorých ťažia aj samotné firmy Visa a Mastercard.

Akcie Visa vs. Mastercard

Akcie ktorej firmy sú aktuálne lepšie? Poďme sa pozrieť na nejaké ukazovatele čo nám naznačujú:

VisaMastercard
Cena akcie205,84332,24
Výnosy v mld. dolárov (2019)22,9816,88
Priemerný rast tržieb za 3r8,6%19,1%
Úrokové krytie27,3124,96
Bežná likvidita1,911,85
ROE30,82%117,98%
EPS (TTM)4,886,67
P/E42,1849,81
P/FCF47,246,53
Dividenda1,281,76
Dividendový výnos0,59%0,48%
Priemerný spätný odkup akcií za 3r1,62,3
Porovnanie vybraných ukazovateľov spoločností Visa a Mastercard

Treba poznamenať, že v rámci ukazovateľov sú na tom jednotlivé firmy veľmi podobne. Obe sú finančné silné, majú vynikajúcu rastovú trajektóriu, ktorá sa v posledných rokoch nakláňa však na viac stranu Mastercard a vynikajúci potenciál do budúcnosti. Akcie Visy ponúkajú svojím majiteľom mierne vyšší výnos čo v posledných rokoch vyvažuje manažment spoločnosti Mastercard spätným odkupom akcií, ktoré majú za dôsledok zvyšovanie EPS, čo zase zvyčajne vedie k zvyšovaniu cien akcií.

Akcie Visa i Mastercard nám aktuálne prídu relatívne drahé, hoci hodnotové ukazovatele ako P/E, resp. P/FCF dávajúce do pomeru cenu akcie a čistého zisku, resp. voľného cash flowu by sa mali výrazne zlepšiť v blízkom horizonte, keď sa začne vakcinácia proti pandémii COVID19 a firmy začnú zarábať na zvyšujúcich sa medzinárodných transakciách v dôsledku opätovného globálneho cestovania. Avšak, ak momentálne mi prídu o vlások atraktívnejšie akcie Mastercardu vzhľadom na vyšší rast, ktorý firma dosahuje v posledných rokoch a prospektom na najbližšie obdobie.

V prípade, že Vás článok zaujal, môžete si pozrieť naše ďalšie analýzy akcií, resp. zaujímavosti.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno