Rozmýšľali ste však niekedy nad tým, že by nebolo vhodné iba vlastniť platobnú kartu jednej z daných firiem, ale rovno vlastniť ich akcie? Obe fintech spoločnosti majú za sebou úžasnú históriu, počas ktorej svojím akcionárom zabezpečili vysoký kapitálový výnos a taktiež ponúkajú výplatu dividendy. Analytici predpovedajú svetlú budúcnosť obom firmám aj v ďalších rokoch, keďže doba „cashu“ sa pomaly končí a do popredia sa dostávajú platby mobilom, kartami, online či dokonca kryptomenami.

Visa a Mastercard

Spoločnosť Visa vznikla pred 62 rokmi a za ten čas sa vypracovala na lídra v sektore finančných technológií. V súčasnosti sa hodnota firmy z Californie pohybuje na úrovni 453 mld. dolárov čo z nej robí 11. najhodnotnejšiu spoločnosť na svete. Mastercard, o 8 rokov mladšia firma, ktorá je najväčší konkurent Visy je druhá najväčšia fintech spoločnosť na svete. V rebríčku najväčších firiem podľa trhovej hodnoty sa nachádza na 19. mieste. Visa je zároveň súčasťou obľúbených akciových indexov Dow Jones 30 a S&P 500, Mastercard je súčasťou indexu S&P 500.

Akcie Visa
Zdroj obrázku: Visa.sk

Ako zarábajú?

Obe spoločnosti pôsobia v mimoriadne kapitálovo a konkurenčne náročnom prostredí, čo im dáva W.Buffetom preslávený „moat“, ktorý v podstate predstavuje jednak veľkú konkurenčnú výhodu, ale zároveň veľké ťažkosti pre vstup do daného odvetvia. Visa aj Mastercard zarábajú najmä z 3 oblastí:

  • Služby
  • Spracovanie dát
  • Medzinárodné transakcie

Pod oblasťou služieb si možno predstaviť portfólio služieb ponúkané vydávateľom platobných kariet. Spoločnosti získajú určité percento z celkovej platby. Pri spracovaní dát firmy zarábajú nie na základe veľkosti platby, ale početnosti platieb (za každú transakciu získajú určitý fixný poplatok), ide o platby za prístup na ich platobnú sieť. V tejto sekcii sa premiestňujú príkazy a platby medzi vydávateľmi kariet a bankami. Poslednou oblasťou sú príjmy z medzinárodných platieb a za menové konverzie.

Dva úspešné príbehy


Ako môžeme vidieť na jednotlivých grafoch Visa aj Mastercard zaznamenali za uplynulých 10 rokov fantastický rast čo sa týka rastu výnosov, ale i čistého zisku. Mierny pokles v prvom prípade v roku 2020 je v dôsledku toho, že Visa spracováva svoje účtovníctvo na základe hospodárskeho roku a nie kalendárneho ako to má väčšina firme a tiež Mastercard (preto v druhom grafe nemáme údaje za rok 2020).

Pokles v roku 2020 je spôsobený výrazne nižším počtom prijatých medzinárodných platieb a poplatkov za menové konverzie v dôsledku rapídneho zníženia cestovania kvôli covidu. Tento pokles zaznamenal aj Mastercard v jednotlivých kvartálnych výsledkoch. Tento krátkodobý pokles však nič nemení na tom, že Vise sa podarili výnosy za uplynulú dekádu viac ako zdvojnásobiť a zisky strojnásobiť. V prípade najväčšieho konkurenta sa výnosy navýšili 3x a zisky dokonca 4x.


Na tento úžasný rast samozrejme reagovali aj akcie, ktorým sa darí rovnako ako finančným výsledkom spoločností. Za posledných 10 rokov sa cena akcií jednotlivým fintech podnikom zvýšila o cca 1 100%, resp. o 1 420%. A mnohí analytici a investori sa nazdávajú, že ich rastu nie je koniec, keďže finančné technológie sú aj v posledných rokoch centrom inovácií, z ktorých ťažia aj samotné firmy Visa a Mastercard.

Akcie Visa vs. Mastercard

Akcie ktorej firmy sú aktuálne lepšie? Poďme sa pozrieť na nejaké ukazovatele čo nám naznačujú:

VisaMastercard
Cena akcie205,84332,24
Výnosy v mld. dolárov (2019)22,9816,88
Priemerný rast tržieb za 3r8,6%19,1%
Úrokové krytie27,3124,96
Bežná likvidita1,911,85
ROE30,82%117,98%
EPS (TTM)4,886,67
P/E42,1849,81
P/FCF47,246,53
Dividenda1,281,76
Dividendový výnos0,59%0,48%
Priemerný spätný odkup akcií za 3r1,62,3
Porovnanie vybraných ukazovateľov spoločností Visa a Mastercard

Treba poznamenať, že v rámci ukazovateľov sú na tom jednotlivé firmy veľmi podobne. Obe sú finančné silné, majú vynikajúcu rastovú trajektóriu, ktorá sa v posledných rokoch nakláňa však na viac stranu Mastercard a vynikajúci potenciál do budúcnosti. Akcie Visy ponúkajú svojím majiteľom mierne vyšší výnos čo v posledných rokoch vyvažuje manažment spoločnosti Mastercard spätným odkupom akcií, ktoré majú za dôsledok zvyšovanie EPS, čo zase zvyčajne vedie k zvyšovaniu cien akcií.

Akcie Visa i Mastercard nám aktuálne prídu relatívne drahé, hoci hodnotové ukazovatele ako P/E, resp. P/FCF dávajúce do pomeru cenu akcie a čistého zisku, resp. voľného cash flowu by sa mali výrazne zlepšiť v blízkom horizonte, keď sa začne vakcinácia proti pandémii COVID19 a firmy začnú zarábať na zvyšujúcich sa medzinárodných transakciách v dôsledku opätovného globálneho cestovania. Avšak, ak momentálne mi prídu o vlások atraktívnejšie akcie Mastercardu vzhľadom na vyšší rast, ktorý firma dosahuje v posledných rokoch a prospektom na najbližšie obdobie.

V prípade, že Vás článok zaujal, môžete si pozrieť naše ďalšie analýzy akcií, resp. zaujímavosti.

xtb
xtb
Predchádzajúci článokHoneywell kupuje softvérovú spoločnosť Sparta Systems za 1,3 mld. dolárov
Ďalší článokAlibaba bude čeliť protimonopolnému vyšetrovaniu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno