„Marihuanové akcie“ včera vystrelili viac ako o 10%

Minuloročný výpredaj spôsobil, že sa marihuanové akcie predávali za výpredajové ceny a aktuálne zdá sa naberajú nový dych.

0
1341

Marihuanové akcie je označenie pre akcie spoločností, ktoré sa zaoberajú pestovaním a predajom marihuany pre farmaceutický či spotrebiteľský trh. Tieto firmy sa dostali na radary Wall Street najmä po tom čo v Kanade uskutočnila legalizácia marihuany a taktiež sa očakávala legalizácia vo viacerých štátoch v USA. Týmto spoločnostiam sme sa aj venovali ohľadom fúzie spoločností Tilray a Aphria v samostatnom článku. Rýchly rast dopytu po produktoch najmä kanadských marihuanových spoločností sa odrazil aj na rastúcich výnosoch a tiež na cene akcií.

Mnohé marihuanové akcie zažili obrovský špekulatívny nárast, napr. cena akcií spoločnosti Aurora Cannabis sa z ceny $4 za akciu v roku 2016 dostala na najvyššiu úroveň $147,60 v roku 2018. A tí čo investovali do tejto firmy ešte pred tým ako sa stal trh s marihuanovými firmami taký populárny, sa mohli tešiť z výnosu viac ako 3 500%. Avšak neskôr zažil tento trh po množiacich sa problémoch naopak prudký prepad a napr. ceny akcií spomínanej spoločnosti Aurora Cannabis sa prepadli viac ako o 95%.

V posledných týždňoch so zvolením J.Bidena a znovuobjavenom sebavedomí investorov v možnú legalizáciu marihuany získava tento trh opäť momentum. A včera zažili marihuanové akcie ďalší dobrý deň, keď mnohé spoločnosti zaznamenali dvojciferné percentuálne prírastky. Spôsobil to fakt, že investori očakávajú od demokratov v americkom senáte proreformnejšej agende, medzi ktorými by mohla byť taktiež miernejšia regulácia marihuany.

xtb

Fond ETF, ktorý sa skladá z podkladových aktív marihuanových akcií včera vzrástol o 8,46% čím výrazne prekonal výkonnosť trhu. Potvrdzuje tak výborné momentum, ktoré sme spomínali, keď sa cena ETF zvýšila z októbrovej ceny $8,23 na súčasnú cenovú hladinu $14,74 (+79,1%). Fond sa skladá z najväčších spoločností na danom trhu medzi ktoré patria podniky ako: Village Farms, GrowGeneration, Aphria, Aurora Cannabis, Canopy Growth, Cronos Group, GW Pharmaceuticals či Tilray. Väčšina akcií týchto firiem včera vyskočila o viac ako 10%.


Od novozvoleného amerického prezidenta Joea Bidena a jeho viceprezidentky Kamaly Harris sa taktiež očakáva, že súhlasia s reformou prísnych amerických zákonov, ktoré klasifikujú marihuanu na takej úrovni ako heroín. Nádeje na reformu už podporil úspech v novembrových hlasovaniach v New Jersey, Arizone a Južnej Dakote, keď voliči schválili používanie marihuany u dospelých a v Mississippi, kde sa schválilo použivanie konopných produktov na lekárske účely.

Tieto opatrenia znamenajú, že asi tretina občanov USA dnes žije v štátoch, ktoré legalizovali tieto výrobky na rekreačné použitie. Analytik Rahul Saraugaser sa k situácii vyjadril nasledovne: „Demokratické víťazstvo by znamenalo pokračujúci pozitívny sentiment smerom k federálnej podpore reformy marihuany a očakávame, že by podporilo ďalšie posilnenie pre kanadské marihuanové akcie, ktoré majú prístup na americký trh“.

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno