Panika na trhu?

Agresívny akt Ruskej federácie voči nášmu východnému susedovi pochopiteľne vystrašil investorov. Tí poslali akcie do prudkého poklesu, keď hlavné európske a americké akciové indexy strácali 2 % až 3 %. Ak ste pri pohľade na svoje prepadajúce sa portfólio vypli upozornenia a pozreli sa naň až pri uzavretí obchodovania na americkej burze, ostali ste asi prekvapení. Väčšina akcií totiž vymazala predchádzajúce denné straty a ukončili obchodovania v zelených číslach. Dnes na tento vývoj nadviazali aj európske akcie. Prečo tento nečakaný obrat nastal?

Ekonomické sankcie

Prvým pozitívnym krokom, ktorý naštartoval obrat v nálade investorov bolo oznámenie dosiaľ najväčších ekonomických sankcií zo strany západných krajín voči putinovému režimu. Sankcie sú zamerané na 5 kľúčových oblastí:

  • Finančný sektor – obmedzuje sa prístup Ruska na najdôležitejšie kapitálové trhy. Sankcie sa dotknú 70 % ruského bankového trhu, ale aj kľúčových štátnych firiem v oblasti obrany. Sankcie majú zvýšiť ruské náklady na pôžičky, infláciu a postupne narušiť priemyselnú základňu Ruska. Ruskej elite obmedzia vklady, aby nemohla skrývať svoje peniaze v Európe.
  • Energetika –  zákaz vývozu technológií zasiahne ropu, Rusko nebude môcť modernizovať svoje ropné rafinérie. Ruské príjmy z vývozu ropy v roku 2019 predstavovali 24 miliárd eur.
  • Doprava –  zákaz predaja lietadiel, náhradných dielov a vybavenia pre ruské letecké spoločnosti. Tri štvrtiny súčasnej ruskej obchodnej leteckej flotily boli vyrobené v Európskej únii, USA a Kanade. A preto sú od nej vo veľkej miere závislé.
  • Kontrola vývozu – obmedzenie prístupu Ruska ku kľúčovým technológiám, ako sú polovodiče alebo špičkové technológie.
  • Vízová politika – napríklad diplomati a podnikatelia už nebudú mať privilegovaný prístup do Európskej únie.

Trhy sa boja viac úrokových sadzieb ako Putina

Sankcie však zďaleka nie sú jediným a hlavným dôvodom včerajšieho znovunájdeného optimizmu investorov. Uprostred najväčšieho vojnového konfliktu v Európe od čias druhej svetovej vojny ľudia tak trochu zabudli na infláciu a na potrebné kroky, ktoré budú musieť centrálne banky vykonať. Akciové trhy však včera začali špekulovať, že ruská agresia spôsobí to, že americká centrálna banka (FED) bude pristupovať k zvyšovaniu úrokových sadzieb pomalšie ako sa plánovalo.

To ukazuje aj jednu zaujímavú vec a síce, že investori sa aktuálne viac obávajú riaditeľa FEDu Jaya Powella ako Vladimíra Putina. Zároveň včerajší obrat ukazuje, že ľudia sa snažia rozmýšľať čo sa týka investičných príležitostí za horizont udalostí na Ukrajine, pričom sa spoliehajú na premisu, že geopolitika trhmi nehýbe príliš dlho.

Lacné akcie?

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý dozaista tiež zohral svoju úlohu je fakt, že niektoré akcie sa začali obchodovať na lákavých cenách.

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Block (Square) poskočili o 15,5% vďaka optimistickému výhľadu
Ďalší článokLucid sa trápi s dodávateľskými reťazcami a znižuje svoj odhad produkcie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno