More

  Nemecká automobilka Volkswagen čelí poklesu tržieb aj zisku v prvom štvrťroku. Komplikovaná situácia v Číne a problémy s uvedením nových modelov na trh sú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvnili výkonnosť skupiny Volkswagen

  Nemecká automobilka Volkswagen čelí poklesu tržieb aj zisku v prvom štvrťroku. Komplikovaná situácia v Číne a problémy s uvedením nových modelov na trh sú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvnili výkonnosť skupiny Volkswagen

  Kvartálne výsledky Volkswagen

  Nemecký automobilový gigant, skupina Volkswagen, hlási pokles tržieb a zisku v prvom štvrťroku tohto roka, čo znamená slabší štart do nového obchodného roka. Podľa oznámenia spoločnosti sa tržby v prvom štvrťroku znížil o 1 % na necelých 75,5 miliardy EUR v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka.

  Komplikovaná situácia v Číne a problémy s uvedením nových modelov na trh sú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvnili výkonnosť skupiny Volkswagen. Prevádzkový zisk klesol o jednu pätinu na 4,59 miliardy EUR, pričom prevádzková marža sa znížila o 1,4 percentuálneho bodu na 6,1 %, čo je pod stanoveným cieľom pre celý rok 2024. Zisk skupiny po zdanení poklesol takmer o 22 % na 3,71 miliardy EUR.

  V prvom štvrťroku predala skupina približne 2,1 milióna áut, čo predstavuje medziročný pokles o 2 %. Napriek týmto výzvam vedenie spoločnosti potvrdilo svoje celoročné prognózy. Nižší prevádzkový zisk v úvode roka je dôsledkom nižšieho objemu predaja a vyšších fixných nákladov. Volkswagen očakáva na rok 2024 nárast tržieb až o 5 % a prevádzkovú ziskovú maržu na úrovni 7 % až 7,5 %.

  Finančný riaditeľ skupiny Arno Antlitz vyjadril optimizmus ohľadom budúcnosti, pričom zdôraznil pozitívne signály z marcových výsledkov a stabilizáciu objednávok v posledných mesiacoch, ktoré by sa mali pozitívne odraziť už v druhom štvrťroku. Investori a analytici sledujú s napätím, ako sa Skupina Volkswagen vyrovná s týmito výzvami a či dokáže dosiahnuť svoje dlhodobé ciele napriek súčasným obmedzeniam na trhu.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 69,1 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +4,1 % a za posledných 12 mesiacov klesli o -4,7 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 125,7 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

  Newsletter
  1x do mesiaca

  Chceš byť informovaný 1x za mesiac o naších najdôležitejších článkoch z diania na burze?

  Ďakujeme

  Something went wrong.