More

  Čína založila tretí štátom podporovaný investičný fond s kapitálom 47,5 miliardy USD na podporu polovodičového sektora.

  Čína založila tretí štátom podporovaný investičný fond s kapitálom 47,5 miliardy USD na podporu polovodičového sektora.

  Čína s ďalším balíkom pre polovodičový sektor

  Čína založila tretí štátom podporovaný investičný fond na podporu svojho polovodičového priemyslu s registrovaným kapitálom 47,5 miliardy USD. Desiatky miliárd USD investovaných do tohto sektora zdôrazňujú snahu prezidenta Si Ťin-pchinga dosiahnuť sebestačnosť Číny v oblasti polovodičov.

  Táto snaha nadobudla nový význam po tom, čo Spojené štáty v posledných rokoch zaviedli sériu kontrolných opatrení na export, pričom uvádzali obavy, že Peking by mohol použiť pokročilé čipy na posilnenie svojich vojenských kapacít. Akcie čínskych výrobcov čipov vzrástli, pričom index CES CN Semiconductor vzrástol o viac ako 3 % a bol na ceste k dosiahnutiu najväčšieho jednodňového rastu za viac ako mesiac.

  Tretia fáza Čínskeho investičného fondu pre polovodičový priemysel bola oficiálne založená 24. mája a registrovaná pod Pekingou mestskou správou pre reguláciu trhu. Tretia fáza bude najväčšia zo všetkých troch fondov, ktoré spustil Čínsky investičný fond pre polovodičový priemysel, známy ako „Veľký fond“.

  Ministerstvo financií Číny je najväčším akcionárom so 17 % podielom a splateným kapitálom 8,28 miliárd USD, podľa Tianyancha, čínskej databázovej spoločnosti s informáciami o firmách. Čínska rozvojová banka je druhým najväčším akcionárom s 10,5 % podielom. Medzi sedemnástimi ďalšími investormi je päť veľkých čínskych bánk: Industrial and Commercial Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China, Bank of China a Bank of Communications, pričom každá prispela približne 6 % celkového kapitálu.

  Prvá fáza fondu bola založená v roku 2014 s registrovaným kapitálom 19,7 miliardy USD a druhá fáza nasledovala v roku 2019 s 28,1 miliardami USD. Veľký fond poskytol financovanie dvom najväčším čínskym výrobným spoločnostiam na čipy, Semiconductor Manufacturing International Corporation a Hua Hong Semiconductor, ako aj spoločnosti Yangtze Memory Technologies, výrobcu flash pamätí, a množstvu menších spoločností a fondov. Jednou z hlavných oblastí, na ktoré sa tretia fáza fondu zameria, je vybavenie pre výrobu čipov. Tiež sa uvažuje o najmenej dvoch inštitúciách, ktoré by investovali kapitál z tretej fázy fondu.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie čínskych spoločností si môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové