More

    Americký akciový trh dosahuje rekordnú koncentráciu: Analytici varujú pred možnými rizikami

    Americký akciový trh dosahuje rekordnú koncentráciu: Analytici varujú pred možnými rizikami

    Koncentrácia na trhu a jej dôsledky

    Podľa hlavného ekonóma private equity skupiny Apollo Global Management, Torstena Sloka, je koncentrácia na americkom akciovom trhu skutočne rekordná. Desať najväčších akciových titulov podľa trhovej kapitalizácie teraz tvorí neuveriteľných 35 % trhovej kapitalizácie celého indexu S&P 500. Tento vývoj môže mať významné dopady na celý trh, obzvlášť ak by sa týmto najväčším titulom v nasledujúcom období prestalo dariť.

    Akciový index S&P 500 dosahuje rekordnú koncentráciu
    Zdroj: Apollo

    Torsten Slok upozorňuje, že takáto koncentrácia znamená, že výkon niekoľkých málo najväčších spoločností môže výrazne ovplyvniť celý trh. Ak by tieto spoločnosti začali zaznamenávať pokles, mohol by tento vývoj stiahnuť celý americký akciový trh nadol. Toto riziko sa týka predovšetkým technologických gigantov, ako sú Apple, Microsoft, Amazon, Google (Alphabet) a Facebook (Meta).

    Historicky sa obdobná koncentrácia ukázala byť problematická. Napríklad počas technologickej bubliny na konci 90. rokov malo niekoľko málo spoločností obrovský vplyv na trh, čo viedlo k výrazným výkyvom a nakoniec k pádu trhu. Torsten Slok tvrdí, že súčasná situácia sa v mnohom podobá tejto dobe, keď niekoľko technologických gigantov dominuje trhu a ich výkonnosť má významný dopad na celý trh.

    Podľa Sloka je dôležité, aby investori venovali pozornosť diverzifikácii svojich portfólií. Zatiaľ čo investície do týchto veľkých spoločností môžu byť z krátkodobého hľadiska výhodné, z dlhodobého hľadiska predstavujú značné riziko. Pokles výkonnosti týchto titulov by mohol mať za následok značné straty pre investorov, ktorí sa spoliehajú iba na niekoľko málo veľkých akcií.

    Makrostratég Tavi Costa z Crescat Capital zverejnil zaujímavý graf, ktorý porovnáva váhu technologického sektoru v rámci amerického akciového indexu S&P 500 podľa tržnej kapitalizácie. Graf ukazuje, že pri vrchole technologickej bubliny v marci 2000 predstavovala váha technologického sektoru 34 %. V júni 2024 tento podiel činí 33 %, čo naznačuje, že súčasná situácia na trhu opäť pripomína technologickú bublinu z minulosti.

    Akciový index S&P 500 dosahuje rekordnú koncentráciu
    Zdroj: Bloomberg

    Tavi Costa upozorňuje na podobnosti medzi súčasným stavom trhu a technologickou bublinou z konca 90. rokov. Váha technologického sektoru v indexe S&P 500 dosahuje úrovne, ktoré sme naposledy videli pred prasknutím bubliny v roku 2000. Vtedy prudký nárast cien technologických akcií viedol k výraznému prehriatiu trhu a následnému kolapsu.

    Aj keď sa situácia na trhu môže zdať stabilná, vysoká koncentrácia trhovej kapitalizácie v technologickom sektore je podľa Taviho Costu varovným signálom. Ako ukazuje graf, trh môže byť náchylný na výrazné výkyvy, ak by došlo k poklesu cien technologických akcií. Preto je dôležité sledovať trhové trendy a byť pripravený na možné zmeny.

    Americký akciový trh dosahuje rekordnú koncentráciu: Analytici varujú pred možnými rizikami
    Zdroj: Bloomberg

    Táto situácia prináša riziká pre investorov. Ak by sa technologický sektor začal opäť prepadávať, mohol by strhnúť celý trh nadol, podobne ako sa to stalo pred viac ako dvoma dekádami. Pre investorov je preto dôležité byť obozretní a diverzifikovať svoje portfóliá, aby minimalizovali potenciálne straty.

    V prípade, že dôjde k poklesu výkonnosti týchto kľúčových akciových titulov, môžeme očakávať niekoľko možných scenárov. Trh by mohol reagovať prudkým poklesom, najmä ak investori začnú rýchlo predávať svoje podiely v snahe minimalizovať straty. To by mohlo viesť k reťazovej reakcii a ďalšiemu prehĺbeniu poklesu.

    Samozrejme existujú rôzne faktory, grafy a tabuľky, ktoré tento scenár negujú, a predikujú rast akciové trhu. Existuje množstvo prognóz, ktoré upozorňujú na ďalšiu bublinu na akciovom trhu, avšak treba mať na pamäti, že nikto nevie predikovať budúcnosť a tak sa jedná len o domnienky. Príkladom je americký ekonóm a autor knižiek The Great Boom Ahead a The Demographic Cliff, Harry Dent.

    Ten sa preslávil úspešnou predikciou japonskej krízy. Dent predpovedal, že krajina zažije veľkú hospodársku krízu, čo sa napokon aj stalo v 90. rokoch. Japonsko vstúpilo do tzv. „strateného desaťročia,“ ktoré sa vyznačovalo stagnáciou ekonomiky a defláciou. Najnovšie prognózuje, že príde najväčšia kríza v histórií. Aby sme boli presný, tak tento scenár predikuje od roku 2013. V tomto roku predikoval, že akciový trh sa prepadne o viac ako 80 %. Index S&P 500 od toho obdobia vzrástol o 203 % a tak, ak by ste investovali na základe jeho predikcií, prídete o možnosť slušného rastu.

    Mnoho analytikov poukazuje na fakt, že AI je technologický pokrok, podobný autu či internetu, takže môže pomôcť rastu ekonomikám po celom svete a tým aj rastu cien akcií. Aj keď Harrymu Dentovi a mnoho ďalším v minulosti nevyšli negatívne scenáre prepadu akciového trhu, treba mať na pamäti, že pokles môže prísť. Preto poprední portfólio manažéri pracujú s viacerými scenármi vývoja.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Investovať do rôznych ETF môžete TU.

    Upozorňujeme:

    – Článok nie je investičným odporúčaním
    – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
    – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové