More

  Fisker žiada o ochranu pred veriteľmi. Tento krok by mal spoločnosti umožniť predať svoje aktíva a reštrukturalizovať dlh.

  Fisker žiada o ochranu pred veriteľmi. Tento krok by mal spoločnosti umožniť predať svoje aktíva a reštrukturalizovať dlh.

  Fisker žiada o ochranu pred veriteľmi

  Americký výrobca elektromobilov Fisker podal žiadosť o ochranu pred veriteľmi podľa kapitoly 11 amerického zákona o bankrote. Tento krok by mal spoločnosti umožniť predať svoje aktíva a reštrukturalizovať dlh. Spoločnosť založená automobilovým dizajnérom Henrikom Fiskerom čelila rôznym trhovým a makroekonomickým prekážkam, ktoré negatívne ovplyvnili jej schopnosť efektívne fungovať.

  Fisker v roku 2023 vyrobil viac ako 10 000 elektromobilov, ale zákazníkom dodal len približne 4 700 vozidiel. Spoločnosť už vo februári vyjadrila pochybnosti o svojej schopnosti pokračovať v podnikaní. V marci skrachovali rokovania s veľkou automobilkou o investícii, čo prinútilo automobilku obmedziť svoju činnosť.

  Manažment firmy požiadal o ochranu pred veriteľmi v štáte Delaware a odhaduje hodnotu svojich aktív na 500 miliónov až 1 miliardu USD a hodnotu záväzkov na 100 miliónov až 500 miliónov USD. Po tom, čo sa nepodarilo získať finančné prostriedky od veľkého výrobcu automobilov, pravdepodobne japonskej automobilky Nissan, firma začala skúmať svoje možnosti vrátane reštrukturalizácie. Podnik tiež pozastavil výrobu a investície do budúcich projektov a rozhodol sa znížiť počet zamestnancov približne o 15 %.

  Budúcnosť spoločnosti Fisker

  Manažment uviedol, že po zhodnotení všetkých možností pre podnikanie sa rozhodli, že predaj aktív v súlade s kapitolou 11 je pre firmu najživotaschopnejšou cestou. Cieľom tohto kroku je poskytnúť spoločnosti čas a priestor na reorganizáciu, predaj aktív a zníženie dlhu, aby mohla pokračovať v podnikaní.

  Výrobca elektromobilov pôvodne plánoval v roku 2023 dodať 20 000 až 22 000 vozidiel, ale už v polovici marca musel pre finančné problémy zastaviť produkciu. Spoločnosť teraz čelí náročnej úlohe obnoviť svoju finančnú stabilitu a nájsť nových investorov alebo partnerov, aby mohol pokračovať vo výrobe a dodávkach elektromobilov. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 52,8 miliónov USD a od začiatku roka jej akcie klesli o takmer –97,2 %, keď sa jedna akcia obchoduje na úrovni 0,045 USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové