More

    Americký akciový index Dow Jones Industrial Average zaznamenal zatiaľ najlepší týždeň v tomto roku. V minulom týždni vzrástol o 2,16 % a zaznamenal tak už štvrtý týždenný rast po sebe.

    Americký akciový index Dow Jones Industrial Average zaznamenal zatiaľ najlepší týždeň v tomto roku. V minulom týždni vzrástol o 2,16 % a zaznamenal tak už štvrtý týždenný rast po sebe.

    Dow Jones s najlepším týždňom

    Dow Jones Industrial Average zaznamenal výrazný týždenný rast, ktorý sa zaradil medzi najlepšie výsledky tohto roka, napriek zmiešaným signálom z finančných trhov USA. Tento kľúčový index v minulom týždni vzrástol o 2,16 % a zaznamenal tak už štvrtý týždenný rast po sebe a uzavrel na hodnote 39,512.84 bodov. Týmto sa zavŕšil ôsmy obchodný deň s nepretržitým rastom, čo potvrdzuje pozitívnu náladu na trhoch.

    Paralelne, širší index S&P 500 zaznamenal nárast o 0,16 % na 5222,68 bodov. Naopak, technologický Nasdaq Composite mal slabší deň, keď klesol o 0,03 % a uzavrel na úrovni 16,340.87 bodov. Napriek tomuto mierne negatívnemu vývoju na technologickom fronte, aj Nasdaq zaznamenal tretí týždňový prírastok. S&P 500 a Nasdaq si za týždeň polepšili o 1,85 %, respektíve o 1,14 %.

    Napriek týmto pozitívnym trhovým výsledkom, správa Michiganskej univerzity priniesla isté obavy. Zverejnené údaje ukázali, že inflačné očakávania spotrebiteľov sa v máji zvýšili, čo môže znamenať tlak na americkú centrálnu banku (Fed), aby zvážila svoje možnosti v politike úrokových sadzieb. Táto správa prichádza v čase, keď mnohí investori dúfali, že Fed by mohol začať s postupným znižovaním úrokových sadzieb. Zhoršenie nálady spotrebiteľov, ktoré bolo zaznamenané v príslušnom indexe, klesajúc z aprílových 76 bodov na 67,4 bodu, najnižšiu úroveň za posledných šesť mesiacov, môže byť ďalším signálom pre investičnú komunitu, že ekonomika stojí pred výzvami.

    Investori teraz netrpezlivo očakávajú ďalšie kľúčové ekonomické údaje, konkrétne budúcotýždňovú správu o aprílovom vývoji indexu spotrebiteľských cien. Tieto údaje by mohli poskytnúť ďalšie usmernenie o tom, akým smerom by sa mohla uberať menová politika Fedu a ako by to mohlo ovplyvniť trhové prostredie.

    Tento dynamický vývoj na trhoch a rozporuplné signály z ekonomiky vytvárajú situáciu, v ktorej by mali investori vyvíjať zvýšenú opatrnosť. Dôležité bude sledovať makroekonomické indikátory a vyhlásenia centrálnych bank, aby sa prispôsobili prípadným zmenám v investičnom prostredí. Trhy momentálne prechádzajú obdobím, kedy každá nová informácia môže významne ovplyvniť investičné rozhodnutia a trhové pozície.

    Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
    Investovať do rôznych ETF môžete TU.

    Upozorňujeme:

    – Článok nie je investičným odporúčaním
    – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
    – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové