Zlato blízko maxím
Zlato zaznamenalo koncom minulého týždňa významný nárast, čo sa odzrkadlilo v raste cien zlatých kontraktov. Tento vzostup podnietili predovšetkým očakávania, že Federálny rezervný systém (Fed) by mohol v blízkej budúcnosti pristúpiť k uvoľneniu svojej menovej politiky. Májový kontrakt na zlato si počas piatku pripísal prírastok 35,20 USD, čo predstavuje zvýšenie o 1,51 %, a uzavrel deň na úrovni 2367,40 USD za uncu. Tento vzostup prišiel po tom, čo kontrakt počas celého týždňa posilnil takmer o 3 %.
Junový kontrakt na zlato tiež vykázal pozitívny vývoj s nárastom o 34,70 USD alebo 1,48 %, uzatvoriac na cene 2375 USD za uncu. Naopak, spotová cena zlata zaznamenala miernejší rast, keď sa zvýšila o 14,17 USD alebo 0,60 % na 2360,50 USD za uncu. Nielen zlato, ale aj striebro sa tešilo zvýšenému záujmu investorov. Júlový kontrakt na striebro zaznamenal v piatok nárast o 14 centov alebo 0,50 %, čím uzavrel na úrovni 28,51 USD za uncu.
Podpora pre vzostupný trend v cene zlata prišla hlavne v dôsledku správy zverejnenej vo štvrtok 9. mája, ktorá ukázala, že počet nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA bol vyšší než očakávania analytikov. Tento údaj vyvolal predpoklady, že Fed by mohol zvážiť zmiernenie svojho úrokového stanoviska, čo spôsobilo oslabenie dolára. Index dolára klesol na hodnotu 105,14 bodu, hoci sa neskôr v dôsledku vyhlásení predstaviteľov Fedu a správy Michiganskej univerzity o náraste inflačných očakávaní spotrebiteľov dolár zotavil.
V súčasnosti sa pozornosť investorov sústreďuje na údaje o vývoji spotrebiteľských cien v USA, ktoré budú zverejnené budúci týždeň. Tieto údaje by mohli mať zásadný vplyv na rozhodnutia Fedu ohľadom budúcej menovej politiky. Vzhľadom na tieto faktory a nedávne výkyvy na finančných trhoch, investorom sa odporúča pozorne sledovať makroekonomické indikátory a vyhlásenia centrálnych bank, aby mohli adekvátne reagovať na potenciálne zmeny v trhovom prostredí. Zlato, tradične považované za bezpečný prístav počas období neistoty, by mohlo aj naďalej profitovať z geopolitických napätí a menových politík hlavných svetových ekonomík.
Zlato je atraktívnou investíciou v obdobiach politickej a ekonomickej neistoty. Polovica svetovej spotreby zlata pripadá na šperky, 40 % na investície a 10 % na priemysel. Najväčšími producentmi zlata sú Čína, Austrália, Spojené štáty americké, Južná Afrika, Rusko, Peru a Indonézia. Najväčšími spotrebiteľmi zlatých šperkov sú India, Čína, Spojené štáty americké, Turecko, Saudská Arábia, Rusko a Spojené arabské emiráty. Cena zlata za posledný rok vzrástla o +16 %.
Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
Zlato môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.