More

  Airbus získal objednávku na vyše 100 lietadiel od Saudia Group, investícia prinesie rozmach leteckého priemyslu. Saudská Arábia okrem toho na konci roka 2022 oznámila ambiciózne plány na výstavbu nového letiska v hlavnom meste Rijád, chce konkurovať regionálnym lídrom, ako sú Dubaj a Dauha.

  Airbus získal objednávku na vyše 100 lietadiel od Saudia Group, investícia prinesie rozmach leteckého priemyslu. Saudská Arábia okrem toho na konci roka 2022 oznámila ambiciózne plány na výstavbu nového letiska v hlavnom meste Rijád, chce konkurovať regionálnym lídrom, ako sú Dubaj a Dauha.

  Airbus s obrovskou objednávkou

  Saudskoarabská letecká spoločnosť Saudia Group dosiahla historický míľnik tým, že uzavrela zmluvu s európskym výrobcom lietadiel Airbus na nákup viac ako 100 lietadiel. Táto dohoda, najväčšia v histórii spoločnosti, signalizuje významný rozvoj pre celý región Blízkeho východu a severnej Afriky.

  Podľa oficiálneho vyhlásenia Saudia Group kontrakt zahŕňa celkovo 105 lietadiel. Z tohto počtu plánuje samotná Saudia získať 54 strojov typu A321neo. Jej nízkonákladová divízia Flyadeal pridá do svojej flotily 12 lietadiel A320neo a 39 strojov A321neo. Tento krok predstavuje obrovskú investíciu do modernizácie a rozšírenia flotily, čo umožní spoločnosti lepšie konkurovať na medzinárodnom trhu.

  „Táto prelomová dohoda znamená významný moment nielen pre saudský letecký priemysel, ale pre celý región Blízkeho východu a severnej Afriky,“ uviedla spoločnosť vo svojom oficiálnom vyhlásení. Tento kontrakt prichádza v čase, keď sa Saudská Arábia snaží posilniť svoju pozíciu v globálnom leteckom sektore.

  Investícia do nových lietadiel je súčasťou širšej stratégie, ktorú Saudská Arábia implementuje na podporu svojho leteckého priemyslu. Pred viac ako rokom kráľovstvo oznámilo vytvorenie novej národnej leteckej spoločnosti Riyadh Air, ktorá je kľúčovým prvkom vládneho plánu premeniť Rijád na globálny letecký uzol. Tento krok má za cieľ konkurovať regionálnym lídrom, ako sú Dubaj a Dauha.

  Saudská Arábia okrem toho na konci roka 2022 oznámila ambiciózne plány na výstavbu nového letiska v hlavnom meste Rijád. Toto letisko má do roku 2030 zvládnuť 120 miliónov cestujúcich ročne, čím sa stane jedným z najrušnejších leteckých uzlov na svete. Tieto investície sú súčasťou širšej vízie rozvoja krajiny známej ako Vision 2030, ktorá má za cieľ diverzifikovať ekonomiku Saudskej Arábie a znížiť jej závislosť od ropy. Rozvoj leteckého sektora je jedným z hlavných pilierov tejto stratégie, pričom Saudská Arábia sa snaží zvýšiť svoj podiel na globálnom trhu leteckej dopravy.

  Pre Airbus je táto dohoda obrovským úspechom a potvrdením jeho postavenia ako jedného z popredných svetových výrobcov lietadiel. Spolupráca s takým významným hráčom, akým je Saudia Group, posilní jeho prítomnosť na Blízkom východe, čo je jeden z najrýchlejšie rastúcich leteckých trhov na svete.

  Investori by mali pozorne sledovať tieto vývojové trendy, pretože predstavujú významné príležitosti na investície do leteckého sektora v regióne. Avšak treba poznamenať, že letecký priemysel je jedným z najviac cyklických, čo pre dlhodobých investorov musí znamenať zvýšenú pozornosť. S pokračujúcim rozvojom infraštruktúry a expanziou leteckých spoločností môže Blízky východ ponúknuť lukratívne investičné príležitosti v nasledujúcich rokoch. Rozvoj nových leteckých uzlov, modernizácia flotíl a zvyšovanie kapacity letísk budú kľúčovými faktormi, ktoré ovplyvnia budúci rast v tomto dynamickom sektore.

  V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 138,2 miliardy USD a jej akcie v tomto roku vzrástli o +13,9 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +25,5 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 160,9USD.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové