More

  Rastúci záujem o výletné plavby: Norwegian Cruise Line zvyšuje odhad zisku. Popularita výletných plavieb zažíva výrazný nárast, čo sa prejavuje na rastúcich cenách lístkov a zlepšujúcich sa prognózach ziskov prevádzkovateľov lodí.

  Rastúci záujem o výletné plavby: Norwegian Cruise Line zvyšuje odhad zisku. Popularita výletných plavieb zažíva výrazný nárast, čo sa prejavuje na rastúcich cenách lístkov a zlepšujúcich sa prognózach ziskov prevádzkovateľov lodí.

  Norwegian Cruise Line v kurze

  Popularita výletných plavieb zažíva výrazný nárast, čo sa prejavuje na rastúcich cenách lístkov a zlepšujúcich sa prognózach ziskov prevádzkovateľov lodí. Americká spoločnosť Norwegian Cruise Line (trhová kapitalizácia 6,7 miliardy EUR), jeden z najväčších hráčov na trhu výletných plavieb, už druhýkrát za necelé tri týždne zvýšila odhad svojho celoročného zisku. Tento optimizmus pramení z rekordného dopytu po plavbách, ktorý podporuje vyššie ceny lístkov.

  Výletné plavby sú čoraz populárnejšou voľbou dovolenky pre ľudí všetkých vekových kategórií. Tieto dovolenky ponúkajú širokú škálu aktivít a pohodlie, ktoré láka stále viac dovolenkárov. Vzrastajúci dopyt po výletných plavbách umožňuje prevádzkovateľom zvyšovať ceny a zlepšovať svoje finančné prognózy. Norwegian Cruise Line so sídlom v Miami nie je jediná spoločnosť, ktorá v krátkom čase zlepšila svoje vyhliadky. Konkurenčná spoločnosť Royal Caribbean tiež zvýšila svoj odhad zisku už druhýkrát za tento rok.

  CEO Norwegian Cruise Line, Harry Sommer, potvrdil vysoký dopyt po výletných plavbách. Podľa Sommera záujem rastie vo všetkých vekových kategóriách, vrátane mileniálov a generácie Z, čo naznačuje širokú príťažlivosť týchto dovoleniek. V reakcii na zvýšený dopyt si Norwegian Cruise Line v apríli objednal ďalších osem lodí. Momentálne spoločnosť očakáva upravený zisk na akciu na úrovni 1,31 EUR, čo je nárast oproti pôvodne predpokladaným 1,21 EUR na akciu.

  Odhady naznačujú, že tento rok si plavbu výletnou loďou vyberie približne 34,7 milióna ľudí, čo by predstavovalo nový rekord. Ak sa tieto predpovede potvrdia, bude to znamenať nárast o takmer pätinu v porovnaní s predpandemickým rokom 2019, keď si výletnú plavbu zvolilo približne 29,7 milióna ľudí, podľa združenia prevádzkovateľov výletných lodí Cruise Lines International Association. V roku 2022 počet dovolenkárov na výletných lodiach vzrástol na rekordných 31,7 milióna. O tejto téme sme písali začiatkom tohto roku, článok si môžete pozrieť nižšie:

  Rastúca popularita výletných plavieb je výsledkom kombinácie viacerých faktorov. Plavby ponúkajú jedinečný spôsob, ako vidieť rôzne destinácie bez potreby neustáleho presunu a balenia. Množstvo aktivít a služieb na palube, od gastronómie, cez zábavu, až po wellness a šport, robí z výletných lodí atraktívnu voľbu pre rôzne typy dovolenkárov. Navyše, po dlhom období obmedzení a cestovných zákazov spôsobených pandémiou COVID-19 sa ľudia túžia vrátiť k cestovaniu a objavovaniu nových miest, čo prispieva k zvýšenému záujmu o tento typ dovolenky.

  Investori by mali sledovať tento rastúci trend, pretože predstavuje významné investičné príležitosti v sektore cestovného ruchu a pohostinstva. Výletné plavby sú späť v plnej sile a s rastúcim dopytom a investíciami do nových lodí majú prevádzkovatelia lodí ako Norwegian Cruise Line potenciál dosiahnuť ešte vyššie zisky a upevniť svoju pozíciu na trhu. V súčasnosti má firma trhovú kapitalizáciu 6,7 miliardy EUR a jej akcie v tomto roku klesli o -7,5 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli +18,2 %. V súčasnosti sa jej akcie obchodujú na úrovni 15,5 EUR.

  Ďalšie správy v našej sekcií krátke správy.
  Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

  Upozorňujeme:

  – Článok nie je investičným odporúčaním
  – Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
  – Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové