Akcie Intel

Akcie spoločnosti Intel naďalej klesajú kvôli pokračujúcej korekcii akciového trhu, ale aj z dôvodu neuspokojivej finančnej prognózy, ktorú manažment poskytol pri zverejnení štvrťročných výsledkov. Investori taktiež prehodnocujú postavenie Intelu kvôli podielu na trhu čipov pre dátové centrá, ktorý rýchlo stráca voči konkurencii, najmä AMD.

Akcie Intel za posledných 12 mesiacov stratili -21,55 % trhovej hodnoty, čím zaostáva za výkonom indexu S&P 500, ktorého cena za rovnaké obdobie stúpla o +3,18 %. Aktuálne sa pritom obchodujú za 7,4 násobok zisku na akciu (P/E), 18,6 násobok voľného cash flowu (P/FCF) a 4,5 násobok EV/EBITDA.


Kvartálne výsledky Intelu za prvý štvrťrok bola síce silné, ale odhad príjmov na druhý štvrťrok 2022 bol nižší ako sa na Wall Street očakávalo. Podnik uviedol, že za to môže slabší spotrebiteľský dopyt po osobných počítačoch a makroekonomickú neistota. Poklesom sa nevyhli ani ďalšie polovodičové akcie, avšak napr. spoločnosť AMD pokračuje vo výbornom raste a to najmä vďaka rastu v oblasti spomínaných dátových centier.

Top manažment skupuje akcie

Zdá sa však, že najvyšší manažment firmy sa o budúcnosť neobáva. Poklesy akcií Intelu totiž využili na ich nákup dvaja najvyšší predstavitelia firmy, generálny riaditeľ Pat Gelsinger a finančný riaditeľ David Zinsner.

Gelsinger zaplatil 2. mája 245 184 dolárov za 5 500 akcií Intelu, čo predstavuje priemernú cenu za kus $44,58, podľa formulára, ktorý podal Komisii pre cenné papiere a burzu (SEC). Generálny riaditeľ podniku tak teraz vlastní 16 983 akcií a ďalších 266 530 prostredníctvom trustov. Zinsner zaplatil 3. mája 246 014 dolárov za 5 500 akcií Intelu pri priemernej cene $44,73 za kus. Teraz vlastní 8 803 akcií.

Pre Gelsingera nejde o prvý „insiderský“ nákup. Naposledy kúpil akcie Intelu vo februári a kupoval ich aj koncom roka 2021. Za to Zinsner kúpil akcie Intelu na voľnom trhu prvýkrát po tom, čo nastúpil do funkcie finančného riaditeľa v januári.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
ZDROJBarron´s
Predchádzajúci článokFortinet naďalej ťaží z rastúcich výdavkov na kybernetickú bezpečnosť
Ďalší článokDatadog s ďalším veľmi silným kvartálom, akcie napriek tomu v poklese
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno