Normalizácia regulačnej politiky?

Po sérií regulačných krokov zo strany čínskej komunistickej vlády a vlne Omikronu, ktorá trápila a uzavrela najľudnajtešiu krajinu na svete, najnovší krok povzbudil investorov a dodal im optimizmus ohľadom čínskych akcií. Čína totiž schválila množstvo nových videohier čo dodalo nádej, že by sa mohlo schylovať k oživeniu tamojších internetových a technologických akcií, ktoré v predchádzajúcich mesiacoch stratili z trhovej hodnoty viac ako 2 bilióny dolárov.

Čínsky technologický index Hang Seng Tech v dnešnom obchodovaní na burze v Hong Kongu vyskočil o +4,8 % po tom, čo vláda schválila 60 licencií. Tento krok prichádza krátko po tom, čo sa dokončuje vyšetrovanie spoločnosti Didi Global, ktorá je významným bodom v snahe Pekingu obmedziť moc a vplyv najväčších spoločností v krajine. Pre niektorých investorov to naznačuje výrazný obrat v sektore, ktorý bol donedávna považovaný za neinvestovateľný. Akcie Alibaba v Hong Kongu stúpli o +10,1 %, JD.com a Tencent o +6,5 %, NetEase o +5,7%, Meituan o +4,6 % a Bilibili dokonca o +19,6 %.

„Myslím si, že trh je stále nadšený z potenciálneho obnovenia služby Didi v mobilných obchodoch Apps a cíti trochu riskantný sentiment,“ povedal Willer Chen, analytik spoločnosti Forsyth Barr Asia Ltd. „Najnovšia séria schválenia herných licencií je tiež dobrá správa.“

Rozsiahly technologický zásah v Pekingu sa minulé leto rozšíril aj na online hranie, keď regulačné orgány zaviedli prísne opatrenia na obmedzenie závislosti. Čínsky regulátor zábavy v utorok ale schválil licencie na 60 nových hier, čo sa považuje za krok k normalizácii politiky.

Ako na hojdačke

Sentiment investorov ohľadom Číny je naďalej ako na hojdačke, keď správy striedajú tie negatívne a naopak. Prílišná regulácia čínskych orgánov, obchodná vojna s USA, hrozba delistovania tamojších firiem z americkej burzy, politika nulovej tolerancie voči Covid 19, atď. vyvolávali na finančných trhoch napätie. Posledné kroky vrátane príslubu vlády podporiť finančný a realitný trh, ekonomický rast a zahraničné kotácie spoločností však pomohli zmierniť toto napätie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPayPal sa popri zintenzívňujúcej konkurencii ešte viac tlačí do kryptomien
Ďalší článokPopredná brokerská spoločnosť XTB prekročila hranicu pol milióna klientov
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno