Akciový index Tokijskej burzy Nikkei 225 zaznamenal v utorok nárast o takmer 3%, pričom sa vyšplhal na 30-ročné maximum. Optimizmus investorov navýšilo podpísanie krízového balíka na podporu americkej ekonomiky končiacim prezidentom USA Donaldom Trumpom.

Súčasťou spomínaného indexu tvorí 225 spoločností a medzi nimi nechýbajú úspešné japonské firmy ako: Fujitsu, Kyocera, Seiko, Canon, Hitachi, Panasonic, Sony, Rakuten, Komatsu či automobilky ako Toyota, Suzuki, Nissan, Mitsubishi, Honda, Subaru či Mazda.

Japonský index vzrástol v závere utorkového obchodovania o 714,12 bodu (2,66%) a obchodovanie uzatvoril na úrovni 27.568,15 bodu. To je najvyššia hodnota indexu od 16. augusta 1990 a zároveň najvýraznejší denný rast od polovice júna. Výrazne vzrástol (o 1,74%) taktiež aj širší akciový index Topix, ktorý je aktuálne na 2 ročnom maxime.


Trump po niekoľkých dňoch odkladu podpísal v nedeľu balík na pomoc malým a stredným firmám a obyvateľom zasiahnutým pandémiou koronavírusu. Krízový balík, ktorý má hodnotu takmer 900 mld. dolárov je súčasťou širšieho zákona, ktorý zahrňuje aj vyčlenenie 1,4 bilióna dolárov na financovanie vládnych inštitúcií do konca septembra. Navyše Snemovňa reprezentantov v pondelok schválila zvýšenie príspevku pre Američanov zo 600 na 2000 dolárov, čo bola Trumpova požiadavka. Senát by o zvýšení príspevku mal rozhodovať v utorok.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJTASR
Predchádzajúci článokEÚ a Čína sú blízko k podpísaniu významnej investičnej dohody
Ďalší článokeToro IPO môžeme očakávať v 2. kvartáli roku 2021
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno