Americký kongres schválil ďalší krízový balík

Významný rast, ktorý zaznamenal v posledných týždňoch akciový trh v USA bol zapríčinený nielen uvoľnenou monetárnou politikou americkej centrálnej banky, začatím očkovania proti koronavírusu, ale taktiež možnosťou fiškálnej stimulácie v podobe krízového balíčka pre malých podnikateľov a občanov USA. Ten je podľa očakávaní investorov a obchodníkov skutočne tu.

2
262

V pondelok večer miestneho času obe komory amerického kongresu rozhodli o schválení súboru opatrení v objeme 900 miliárd dolárov s cieľom podporiť ekonomický rast a urýchliť zotavenie hospodárstva zo zásahu pandémie covid19. Krízový balík zahŕňa jednorazový príspevok vo výške 600 dolárov pre väčšinu občanov USA, zvýšenie podpory v nezamestnanosti, podporu malých podnikateľov, distribúciu vakcíny i zdravotnú starostlivosť.

Stimulácia v podobe krízového balíka bola príčinou dlhodobých diskusií a argumentácií medzi republikánmi a demokratmi, ktorí sa nevedeli zhodnúť na finálnej podobe stimulácie. Počas niekoľkých mesiacov počas ktorých sa rokovalo síce vládol na trhoch optimizmus ohľadom schválenia, avšak podľa BBC taktiež hrozilo, že cca 12 mil. Američanov by mohlo prísť o dávky v nezamestnanosti.

Americké akciové trhy zareagovali na pozitívne správy už počas včerajšieho dňa, keď vymazali pôvodne straty zapríčinené novou mutáciou koronavírusu a obavami z ďalšieho šírenia tejto formy vírusu, ktoré už zatvorilo Veľkú Britániu od veľkej časti európskych štátov.

xtb
xtb

2 KOMENTÁRE

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno