Európska Únia a Čína by mohli už zajtra podpísať obchodnú dohodu, ktorá by umožnila európskym podnikom lepší prístup na čínsky trh. „Rozhovory sa blížia k záveru. Vyzerá to dobre. Ostáva už len zopár drobných detailov, ktoré je potrebné vyriešiť“, uviedol pre agentúru Reuters jeden z predstaviteľov EÚ, ktorý sa podieľa na rokovaniach. Následne dodal, že dohoda by mohla byť uzavretá a podpísaná v stredu.

Na základe spomínanej dohody by mala Čína otvoriť svoje výrobné odvetvie spoločnostiam v EÚ spolu so stavebníctvom, reklamou, leteckou dopravou, námornými službami, telekomunikáciami a cloudovými riešeniami. Diskusie medzi Európskou Úniou a najľudnatejšiou krajinou sveta sa začali už pred šiestimi rokmi, avšak doposiaľ sa dosiahol iba malý pokrok z dôvodu, že Čína nedodržiava prísľub zrušenia obmedzení investícií z EÚ.

Zhoršujúce sa politické vzťahy medzi dvomi najväčšími ekonomikami na svete USA a Čínou môžu byť významný faktor, ktorý prispel k väčšiemu záujmu zo strany Číny k podpísaniu dohody s EÚ. Dohoda by mohla taktiež mierne zjemniť napätie medzi európskymi krajinami a komunistickou vládou Číny, ktoré vzniklo najmä pri zavedení bezpečnostného zákona v Hongkongu.

Súčasťou kontraktu je taktiež prísľub, že sa Čína zaviaže k dodržiavaniu pravidiel Medzinárodnej organizácie práce o nútenej práci. Práve tento bod bol spornou otázkou z dôvodu, že ujgurskí moslimovia sú zadržiavaní a využívaní vo veľkých počtoch na nútené práce. Čína tieto tvrdenia dlhodobo popiera.

Ďalším problémom boli zároveň požiadavky Pekingu, ktorá chce mať prístup na energetický trh v EÚ. Tento trh je citlivý a chránený európskymi krajinami z dôvodu národnej bezpečnosti. Očakáva sa, že Čína by vďaka dohode mohla získať recipročný prístup k malej časti obnoviteľného energetického priemyslu.

Ďalšie novinky

xtb
xtb
ZDROJFinance Yahoo
Predchádzajúci článokLiek proti rakovine od firiem Merck a AstraZeneca získal v Japonsku 3 nové povolenia
Ďalší článokHlavný japonský index vzrástol na 30 ročné maximum
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno