Preratávanie investorov

Ruská agresia, ktorá vyháňa z domovov milióny ľudí rozhodne nie je dobrá správa a to ani pre investorov. Hoci v časoch ako sú tieto idú peniaze bokom, zabudnúť na svoje portfólio by ste nemali. V posledných týždňoch sa totiž toho veľa mení. Okrem sankcií totiž začali Rusko bojkotovať aj samotné západné spoločnosti a to v stále väčšom počte. Hoci je to z morálneho hľadiska úplne pochopiteľné a veríme, že s týmito krokmi každý akcionár súhlasí, je potrebné si uvedomiť čo to znamená pre jednotlivé akcie vo Vašom portfóliu.

Rusko má totiž 145,5 milióna obyvateľov a pre mnohé firmy je tamojší trh dôležitý. Stiahnutie z neho preto bude mať pre tieto podniky výrazne negatívny dopad, čo sa premietne aj do samotnej ceny akcií. A vy by ste si to mali zase premietnuť do ocenenia jednotlivých pozícií.

Exodus z Ruska

Celý zoznam firiem sa síce vypísať nedá, avšak tu sú tie najdôležitejšie spoločnosti, ktoré ohlásili, že ukončujú svoje aktivity v Rusku. Apple, Google, Meta, Microsoft, PayPal, Samsung, Visa, Mastercard, American Express, Netflix, AMD, Intel, Nvidia, TikTok, LVMH, Inditex, Kering, Hermés, Burberry, Puma, Prada, Nike, Chanel, Ikea, Spotify, H&M, Walt Disney, Warner Bros., Airbnb, Expedia, Adidas, Harley-Davidson, General Motors, BP, Equinor, Exxon Mobil, PwC, KPMG, Shell, Boeing, Airbus, Mercedes-Benz, Renault, BMW, Jaguar Ford, Toyota, Volkswagen, Volvo, Dell, Twitter, Asos, Boohoo, UPS, DHL, FedEx, Maersk.

Zo známych spoločností odmietli odchod z ruského trhu napr. Coca-Cola a McDonald´s. Za tento krok si obe firmy vyslúžili obrovskú kritiku.

Ktoré podniky budú trpieť najviac?

Vo všeobecnosti možno očakávať, že najväčší materiálny vplyv odchodu z ruského trhu na tržby a zisky by mali absorbovať najmä odvetvia módy a spotrebnej elektroniky. Prioritne módni výrobcovia mali na ruskom trhu výrazný podiel a zatvorené obchody budú predstavovať pre nich znamenať výrazné straty. Ide o firmy:

 • LVMH (Louis Vuitton Moet Hennessy): viac ako 60 značiek vrátane Louis Vuitton, Christian Dior, Fendi, Givenchy, Marc Jacobs, Kenzo, Bulgari, TAG Hauer, Tiffany, Hublot, Hennessy, Moet, Belverede,… 124 obchodov
 • Inditex: viacero značiek vrátane Zara, Bershka, Pull & Bear… 502 obchodov, ruský trh generoval firme operatívny zisk 8,5 % z celkového zisku.
 • Kering: Gucci, Yves Saint Laurent, Balenciaga, Bottega Venneta
 • Hermés
 • Burberry
 • Prada
 • Chanel
 • H&M
 • Puma
 • Nike
 • Adidas (pravdepodobne najväčší úder – koniec šušťákov v Rusku?)

Odchod z Ruska pocítia aj výrobcovia elektroniky, predovšetkým Samsung, ktorý má na tamojšom trhu so smartfónmi najväčší 31 % podiel, Apple je na danom trhu na treťom mieste s 15 %. Juhokórejský výrobca pritom dodáva vo veľkom do Ruska aj mnohé ďalšie produkty ako TV či notebooky.

Za bolestivý môžeme považovať aj odchod Volkswagenu, ktorý má na ruskom trhu s automobilmi podiel zhruba 11 %. Kvôli sankciám, ktoré zakazujú ruským leteckým spoločnostiam lietať do EÚ a ďalších krajín zaznamenajú veľký pokles ruských turistov aj turistické destinácie. To bude mať negatívny vplyv na spoločnosti Booking, Expedia a Airbnb.

Ak ste si v rámci dôslednej analýzy modelovali príjmy a zisky spoločností do ďalších rokov, je potrebné si modely aktualizovať a upraviť ich na súčasné podmienky.

Ktoré odvetvia budú zo súčasnej situácie benefitovať?

Dôsledkom ruskej invázie je okrem zničených životov aj významný nárast ceny ropy, zemného plynu a ďalších komodít. Z toho v súčasnosti pochopiteľne ťažia ropné a energetické spoločnosti. Prebudenie Európy z mierového sna budú sprevádzať taktiež omnoho vyššie výdavky na zbrojenie, z čoho bude ťažiť obranný priemysel. Viaceré štáty na čele s Nemeckom, najväčšou ekonomikou EÚ, už avizovali navýšenie týchto výdavkov.

EÚ však v snahe úplne sa odtrhnúť od závislosti na ruskej rope a zemnom plyne bude v najbližších rokoch investovať do zelených energií. A možno predpokladať, že tieto investície budú masívne. Ďalším odvetvím, ktoré bude podľa nášho názoru ťažiť z aktuálnej situácie je kyberbezpečnosť. Dôležitosť kybernetickej ochrany naplno ukazuje to, že sa rôzne hackerské skupiny dokážu nabúrať súkromným firmám, ale aj vládnym inštitúciám do systémov a vyradiť ich, resp. z nich získať signifikantné údaje.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokDisney+ oznámil celosvetovú expanziu v roku 2023 a lacnejšiu verziu služby s reklamami
Ďalší článokGoogle kúpi kyber-bezpečnonstnú firmu Mandiant za $5,4 mld.
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno