Európske akcie dnes prudko rastú vďaka dostatku plynu a novým sankciám

Investori pozitívne reagujú na správu, že EÚ zabezpečila dostatok plynu, ale aj na možnosť vydania spoločných dlhopisov, ktoré by financovali investície do obnoviteľných zdrojov energie a zbrojenia.

0
193

Oživenie európskeho akciového trhu

Európske akcie otvorili stredajšie obchodovanie v zelených číslach, keď nálada investorov sa uvoľnila po tom, čo Veľká Británia a USA oznámili, že zakážu dovoz ruskej ropy a EÚ má dostatok plynu na to, aby vydržala cez zimu.

Vláda Spojeného kráľovstva v utorok oznámila, že plánuje postupne ukončiť dovoz ruskej ropy a ropných produktov do konca roka 2022. Prechodné obdobie poskytne trhu, podnikom a dodávateľským reťazcom viac než dostatok času na nahradenie ruského dovozu, ktorý tvorí 8 % dopytu v Spojenom kráľovstve. Britský minister dopravy Grant Shapps zároveň oznámil, že Spojené kráľovstvo zvýši svoju produkciu ropy a plynu.

„V Spojenom kráľovstve máme šťastie, že nenakupujeme pomerne veľa ruskej ropy a plynu, ale vyrábame aj vlastnú, takže to tiež zintenzívnime,“ povedal Shapps pre Sky News.

xtb

Európskych investorov upokojila taktiež stredajšie správy predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, ktoré hovoria o tom, že EÚ nakúpila dostatok skvapalneného zemného plynu na to, aby vydržala celú zimu. Obavy ohľadom energetickej stability starého kontinentu sa zvyšovali po ruskej invázii a obavám z toho, že Vladimír Putin bude reagovať na západné sankcie pozastavením ropných a plynových kohútikov.

Britský index FTSE 100 dnes stúpa o +2,14 % na £7 113,27, nemecký index DAX o +5,01 % na €13 472,81, francúzsky index CAC 40 o +4,57 % na €6 235,87 a európsky index Euronext 500 o +3,44 % na €1 390,84.

Európu čaká prechod na zelené energie a zbrojenie

O tom, že investorov čaká v súvislosti s vojnou na Ukrajine veľké prerátavanie a že z tejto situácie by mohli benefitovať medzi inými aj zelené energie a zbrojársky priemysel sme už informovali v našom článku z pondelka. Tuto domnienku potvrdila Európska komisia, ktorá aktuálne zvažuje vydanie spoločných dlhopisov na financovanie energetických a obranných výdavkov.

„Znížilo by to závislosť EÚ od ruskej energie a zároveň by sa znížilo jej spoliehanie sa na NATO, pokiaľ ide o ochranu jej bezpečnosti,“ povedal Michael Hewson, hlavný analytik trhov v CMC Markets.

Sú európske akcie podhodnotené?

Neil Wilson, hlavný analytik trhu na Markets.com ohľadom dnešného zotavenie európskych akciových búrz povedal: „Európske akciové trhy sa dnes ráno tešia oživeniu – majú pocit, že nedávne pohyby boli prehnané a ocenenia sú atraktívne…medvedí trh rastie, keďže prichádza stagflácia.“

Pri porovnaní ocenení európskych a amerických akcií, tie európske sa javia skutočne lacnejšie.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno