Gilead Sciences kúpi všetky zostávajúce práva na experimentálnu terapiu rakoviny GS-1811 od Jounce Therapeutics za 67 miliónov dolárov, uviedol v utorok výrobca liekov. Upravená licenčná dohoda posilní hotovostné zdroje Jounce Therapeutics na náročnom trhu pre biotechnologické spoločnosti.

Akcie Jounce sa viac ako zdvojnásobili na 1,68 USD, zatiaľ čo akcie spoločnosti Gilead Sciences po obchodovaní na trhu mierne klesli. Gilead bude teraz výhradne zodpovedný za ďalší vývoj a komercializáciu GS-1811 na celom svete. Očakáva sa, že upravená dohoda zníži jej zisk na akciu v roku 2022 o 4 centy.

GS-1811 sa v súčasnosti hodnotí v počiatočnom štádiu štúdie pre pacientov so solídnymi nádormi a funguje tak, že selektívne vyčerpáva T-bunky, ktoré potláčajú imunitnú odpoveď tela a umožňujú rast nádorov. V roku 2020 sa výrobcovia liekov dohodli na spolupráci na vývoji GS-1811, keď biofarmaceitický gigant zaplatil Jounce vopred 85 miliónov dolárov. Podľa pôvodných podmienok mohol Jounce získať od spoločnosti Gilead až 685 miliónov dolárov v platbách, z ktorých doteraz dostal 40 miliónov dolárov. Vďaka novele už Jounce nebude dostávať zvyšné platby ani žiadne tantiémy založené na predaji za terapiu.

Gilead Sciences je americká biofarmaceutická spoločnosť so sídlom vo Foster City v Kalifornii, ktorá sa zameriava na výskum a vývoj antivírusových liekov používaných pri liečbe HIV/AIDS, hepatitídy B, hepatitídy C, chrípky a COVID-19 vrátane ledipasviru/sofosbuviru a sofosbuviru. Spoločnosť je členom biotechnologického indexu NASDAQ o ktorom sme písali v najlepšie ETF fondy za uplynulú dekádu a indexu S&P 500.

Spoločnosť založil v roku 1987 pod názvom Oligogen Michael L. Riordan. Pôvodný názov bol odkaz na oligoméry, malé vlákna DNA používané na zacielenie genetických sekvencií. Spoločnosť uskutočnila IPO v roku 1992 a v tom desaťročí úspešne vyvinula lieky ako Tamiflu a Vistide. V roku 2000 získala spoločnosť schválenie pre lieky vrátane Viread a Hepsera, medzi inými. Začala sa vyvíjať z biotechnologickej spoločnosti na farmaceutickú spoločnosť, keď získala niekoľko dcérskych spoločností, aj keď sa stále vo veľkej miere spoliehala na kontraktáciu na výrobu svojich liekov. Spoločnosť pokračovala vo svojom raste aj v roku 2010, ale dostala sa pod prísnu kontrolu svojich obchodných praktík, vrátane extrémne vysokých cien liekov, ako sú Sovaldi a Truvada v Spojených štátoch v porovnaní s výrobnými nákladmi a nákladmi v rozvojovom svete.

Akcie Gilead Sciences


Akcie spoločnosti Gilead Sciences, v tomto roku stúpli o + 15,44% a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 85,01 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 32,1 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 11,9 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 16,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, GuruFocus
Predchádzajúci článokMeta urovná prípad škandálu spojeným s Cambridge Analytica za 725 miliónov dolárov
Ďalší článokIndické fintech firm majú podľa Bain & Company pred sebou ťažký rok 2023
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno