Vlastník Facebooku Meta Platforms súhlasil so zaplatením 725 miliónov dolárov za vyriešenie hromadnej žaloby obviňujúcej giganta sociálnych médií z toho, že tretím stranám, vrátane Cambridge Analytica, umožnil prístup k osobným informáciám používateľov.

Navrhované urovnanie, ktoré bolo zverejnené v súdnom podaní vo štvrtok, by vyriešilo dlhotrvajúci súdny spor vyvolaný odhaleniami v roku 2018, že Facebook umožnil britskej politickej poradenskej firme Cambridge Analytica prístup k údajom až 87 miliónov používateľov. Právnici žalobcov označili navrhované urovnanie za najväčšie, aké sa kedy dalo dosiahnuť v rámci skupinovej žaloby na ochranu osobných údajov v USA a za najviac, aké kedy Meta zaplatila za vyriešenie skupinovej žaloby.

„Toto historické osídlenie poskytne tretím stranám zmysluplnú úľavu v tomto komplexnom a novom prípade porušovania ochrany súkromia,“ uviedli v spoločnom vyhlásení hlavní právnici žalobcov Derek Loeser a Lesley Weaver. Meta v rámci urovnania, ktoré podlieha schváleniu federálneho sudcu v San Franciscu, nepriznala vinu. Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že urovnanie je „v najlepšom záujme našej komunity a akcionárov“.

„Počas posledných troch rokov sme prepracovali náš prístup k ochrane osobných údajov a zaviedli komplexný program ochrany osobných údajov,“ povedali právnici spoločnosti. Cambridge Analytica, dnes už neexistujúca, pracovala pre úspešnú prezidentskú kampaň Donalda Trumpa v roku 2016 a získala prístup k osobným informáciám z miliónov účtov na Facebooku na účely profilovania a cielenia voličov.

Cambridge Analytica získala tieto informácie bez súhlasu používateľov od výskumníka, ktorému spoločnosť Facebook povolila nasadiť aplikáciu na svoju sieť sociálnych médií, ktorá zbierala údaje od miliónov používateľov. Následný škandál Cambridge Analytica podnietil vládne vyšetrovanie jej praktík ochrany osobných údajov, žalôb a významného vypočutia v Kongrese USA, kde zákonodarcovia vypočúvali výkonného riaditeľa spoločnosti Meta Marka Zuckerberga.

V roku 2019 sa Facebook zaviazal zaplatiť 5 miliárd dolárov za vyriešenie vyšetrovania Federálnej obchodnej komisie v súvislosti s jej praktikami ochrany osobných údajov a 100 miliónov dolárov na vyrovnanie tvrdení Komisie pre cenné papiere a burzu USA, že zavádzal investorov o zneužívaní údajov používateľov. Vyšetrovanie generálnych prokurátorov prebieha a spoločnosť bojuje so žalobou generálneho prokurátora Washingtonu, D.C.

Štvrtkové urovnanie vyriešilo tvrdenia používateľov Facebooku, že spoločnosť porušila rôzne federálne a štátne zákony tým, že umožnila vývojárom aplikácií a obchodným partnerom plošne získavať ich osobné údaje bez ich súhlasu. Právnici používateľov tvrdili, že ich Facebook zavádzal, aby si mysleli, že si môžu ponechať kontrolu nad osobnými údajmi, hoci v skutočnosti umožnil prístup tisícom preferovaných outsiderov.

Facebook argumentoval, že jeho používatelia nemajú legitímny záujem o súkromie o informácie, ktoré zdieľali s priateľmi na sociálnych sieťach. Ale americký okresný sudca Vince Chhabria označil tento názor za „nesprávny“ a v roku 2019 do značnej miery umožnil, aby sa prípad posunul vpred.

Akcie Meta


Akcie spoločnosti Meta, v tomto roku klesli o – 65,9 % o a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 118,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 11,2 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 12,3 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 6,8 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAko ohrozujú akciové kompenzácie tvoje investície?
Ďalší článokGilead Sciences kupuje práva na liečbu rakoviny od Jounce za 67 miliónov dolárov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno