Odpísanie strát
Britská ropná spoločnosť BP pri zverejnení štvrťročných výsledkov oznámila, že odpísala stratu vo výške 25,5 miliardy dolárov. Ide o následok rozhodnutia opustiť ruský trh vrátane svojho podielu vo vládou kontrolovanom producentovi ropy Rosneft po tom, čo Rusko vojensky napadlo Ukrajinu. Ide o jednoznačne najväčší finančný zásah zaznamenaný spoločnosťami sťahujúcimi sa z Ruska.
Spoločnosť so sídlom v Londýne v utorok uviedla, že tento poplatok ju za prvý štvrťrok priviedol do celkovej straty 20,4 miliardy dolárov a to aj napriek prudko rastúcim cenám komodít, ktoré poháňali rast zisku iných ropných firiem. Strata zahŕňa odpísanie takmer 20 % podielu BP v Rosnefti vo výške 13,5 miliardy dolárov.
„Naše rozhodnutie vo februári opustiť náš podiel v Rosnefti viedlo k významným odpisom a celkovej strate, ktorú sme dnes oznámili. Ale nezmenilo to našu stratégiu, náš finančný rámec ani naše očakávania týkajúce sa rozdeľovania akcionárov,“ povedal generálny riaditeľ Bernard Looney.
Nebyť odpisu strát, výsledky BP by prekonali očakávania analytikov. BP uviedla, že bez jednorazových poplatkov bol jej základný zisk z reprodukčných nákladov za prvý štvrťrok, čo je metrika podobná čistému príjmu, 6,2 miliardy dolárov. Konsenzus analytikov pritom bol vo výške 4,5 miliardy dolárov. Prevádzkový cash flow vzrástol o 34,2 %, z 6,12 na 8,21 miliardy dolárov.
Odkup akcií, ale aj znižovanie dlhu
Spoločnosť akcionárov ubezpečila, že straty súvisiace s Ruskom nemenia stratégiu spoločnosti ani nenarušia jej plány na distribúciu hotovosti investorom. To investorov potešilo, pretože v súčasnosti sa vedie vo Veľkej Británií aktívna diskusia o potenciálnych takzvaných neočakávaných daniach pre ropné a plynárenské spoločnosti. Tá viedla niektorých analytikov k predpovedi, že britskí ropní giganti BP a Shell obmedzia spätné odkupy akcií.
Firma však oznámila zvýšenie programu spätných odkupov akcií o 2,5 miliardy dolárov a nasledovala tak kroky amerických ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron s cieľom zvýšiť výnosy akcionárov. Exxon oznámil strojnásobenie odkupov akcií na 30 miliárd dolárov, zatiaľ čo Chevron odkúpi do konca roka vlastné akcie v hodnote 10 miliárd dolárov. Spoločnosť tiež uviedla, že vysoké príjmy využije nielen na odkupy akcií, ale aj na znižovanie dlhu, pričom svoje celoročné plány kapitálových výdavkov ponechala na úrovni 14 až 15 miliárd dolárov.
„Zarábame viac peňazí pri vyšších cenách ropy a používame to na odmeňovanie akcionárov,“ povedal generálny riaditeľ BP Bernard Looney.
Aktuálny dividendový výnos akcií BP je na úrovni 4,50 %.
Politické tlaky na tvorbu zelenej energie
Britskí a iní európski vládni predstavitelia čoraz aktívnejšie naliehajú na energetické spoločnosti, aby minuli veľkú časť svojich peňazí na obnoviteľnú energiu. Chcú tým dosiahnuť nezávislosť od ruských energií, ale aj riešenie enviromentálnych problémov. V rámci tejto iniciatívy BP plánuje zvyšovať výdavky na nízkouhlíkovú energiu vrátane veternej energie, vodíka a nabíjania elektrických vozidiel.
Okrem investícií do obnoviteľnej energie bude podnik investovať naďalej aj do ťažby ropy a zemného plynu v Severnom mori. Celkové investície firmy do energetiky v Spojenom kráľovstve by mohli do roku 2030 dosiahnuť 22,6 miliardy dolárov.
Bolestivé odchody z Ruska
BP zďaleka nie je jedinou firmou, ktorú bude odchod z ruského trhu bolieť. Svoj odchod oznámilo už viac ako 750 spoločností a až teraz sa im začne za to vystavovať účet. Napríklad francúzsky Renault rokuje s Moskvou o odovzdaní svojho 68% podielu v najväčšom ruskom výrobcovi automobilov Avtovaz za symbolickú sumu jedného rubľa, informovali minulý týždeň ruské štátne médiá. Renault v marci uviedol, že posudzuje možnosti a plánuje odpísať hodnotu svojich ruských aktivít, ktoré boli na konci minulého roka ocenené na 2,2 miliardy eur.
Doteraz však najväčšie náklady hlásili energetickí giganti. Francúzska spoločnosť TotalEnergies, ktorá uviedla, že obmedzuje, ale nie nevyhnutne opúšťa svoje operácie v Rusku, minulý týždeň odpísala stratu hodnoty svojich zásob zemného plynu vo výške 4,1 miliardy dolárov. Exxon Mobil zas uviedol, že odpísal stratu 3,4 miliardy dolárov po tom, čo sa rozhodol zastaviť prevádzku na svojom ostrove Sachalin na ruskom Ďalekom východe.
Shell, ktorý má vykázať zisky vo štvrtok, minulý mesiac informoval, že v prvom štvrťroku očakáva odpísanie strát až do výšky 5 miliárd dolárov v súvislosti s rozhodnutím ukončiť svoje operácie v Rusku vrátane spoločných podnikov s energetickým gigantom Gazprom PJSC.
BP bola podľa analytikov z veľkých ropných a plynárenských spoločností najviac vystavená Rusku. Jej podiel v Rosnefti jej v roku 2021 priniesol dividendy vo výške 640 miliónov dolárov. Analytici predtým očakávali, že dividendy v roku 2022, vyplácané dvakrát ročne, budú mať hodnotu viac ako 1 miliardu dolárov. Prítomnosť spoločnosti v Rusku siaha 30 rokov späť a strategické partnerstvo BP-Rosneft sa datuje viac ako dve desaťročia do minulosti. Teraz sa však táto éra jasne skončila a generálny riaditeľ firmy Looney ohľadom potenciálneho návratu na ruský trh oznámil, že svoje stanovisko dalo BP jasne najavo.
Akcie BP za posledných 12 mesiacov stúpli o +21,90 % a hoci prekonávajú výkon širšieho trhu, za ostatnými energetickými akciami výrazne zaostávajú a to najmä kvôli vysokým strátam spôsobeným odchodom z Ruska.
Pozri tiež:
Ropný gigant Chevron strojnásobí nízkouhlíkové investície