Finančné trhy tento týždeň

Minulý týždeň bol pre finančné trhy mimoriadne turbulentný, čo vyvoláva obavy z ďalšieho poklesu. Rizikový sentiment môže aj naďalej formovať trhové trendy, no investori by mohli dostať aspoň mierny oddych, keďže tento týždeň je relatívne chudobný na významné makroekonomické údaje. V tomto týždni nás čakajú najmä indexy PMI ako z USA, tak aj z Eurozóny. Nadchádzajúci týždeň tiež prinesie niekoľko kľúčových rozhodnutí centrálnych bánk, ktoré budú formovať finančné trhy. Pozornosť sa sústredí na centrálnu banku v Austrálii (RBA) a Bank of Japan (BoJ), ktoré budú vydávať svoje rozhodnutia a stanoviská.

USA: Index nákupných manažérov

Na ekonomickom fronte USA zverejnia PMI služieb (index nákupných manažérov) za júl. Očakáva sa, že údaje sa vrátia k expanzii po kontrakcii v predchádzajúcom mesiaci. Slabšie, než očakávané údaje by však mohli ešte viac prehĺbiť obavy investorov z recesie. Predpokladá sa, že index PMI služieb dosiahne hodnotu 51,4 bodu, čo je nárast oproti predchádzajúcemu mesiacu (48,8 bodu). Tieto ukazovatele sú dôležité, pretože naznačujú zdravie sektoru služieb, ktorý je významnou súčasťou americkej ekonomiky.

V utorok USA bude reportovať obchodnú bilanciu za jún a vo štvrtok budú trhy zamerané na údaje o nezamestnanosti, kde sa očakáva 245 tisíc nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti, čo je mierny pokles oproti minulému mesiacu (249 tisíc). Tieto údaje budú doplnené o výsledky aukcie 30-ročných dlhopisov, ktoré môžu ovplyvniť výnosy dlhopisov a celkovú náladu na trhu.

Európa a opäť index nákupných manažérov

Hlavné ekonomiky v Európe, vrátane Španielska, Francúzska a Nemecka, budú zverejňovať svoje finálne údaje o PMI za služby za júl. Očakáva sa, že aktivity v týchto krajinách zostanú v expanzii. Zvýšené ceny v sektore služieb však naďalej tlačia na infláciu. Tento týždeň budú zverejnené aj maloobchodné tržby v eurozóne za jún, pričom sa očakáva sekvenčný pokles o 0,2 % po zvýšení o 0,1 % v máji.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: S&P Global

Nemecko tiež zverejní údaje o priemyselnej produkcii a obchodnej bilancii za jún, čo poskytne náhľad na výrobné aktivity krajiny. Očakáva sa, že priemyselná produkcia sa vráti k medzimesačnému rastu po troch mesiacoch poklesu. V centre pozornosti bude tiež stavebný sektor v Spojenom kráľovstve, kde sa očakáva zverejnenie Construction PMI. Prognóza je na úrovni 51,0 bodov čo je mierny pokles oproti predchádzajúcej hodnote 52,2. Tento ukazovateľ je dôležitý pre hodnotenie zdravia stavebného sektoru v krajine. Okrem tohto bude vo štvrtok Veľká Británia hlásiť výsledky stres testu veľkých bánk.

Ázia a Pacifik: Inflácia v Číne a rozhodnutie RBA

V Ázii budú finančné trhy ovplyvnené predovšetkým údajmi o inflácií (CPI) a výrobnej inflácii (PPI) v Číne za júl. Kým hlavné západné ekonomiky čelia inflačným tlakom, Čína zápasí s defláciou spôsobenou slabým domácim dopytom. Dáta ukázali, že ročná inflácia v júni rástla štvrtý mesiac po sebe. Očakáva sa, že spotrebiteľské ceny budú v júli naďalej rásť tempom 0,3 % medziročne. Medzitým sa môže výrobná inflácia (PPI) naďalej zhoršovať, hoci pokles cien v júni bol najmiernejší od januára 2023. Index cien výrobcov (PPI) meria zmenu ceny tovaru predávaného výrobcami. Je to hlavný ukazovateľ inflácie spotrebiteľských cien, ktorý tvorí väčšinu celkovej inflácie.

Rozhodnutie Reserve Bank of Australia (RBA) o úrokových sadzbách bude kľúčové pre miestne finančné trhy a austrálsky dolár. Očakáva sa, že banka ponechá svoju hlavnú úrokovú sadzbu na úrovni 4,35 %. Ročná miera inflácie (CPI) bola v júni 3,8 %, čo znamenalo pokles z 4 % v máji, avšak stále nad cieľovou úrovňou 2 %. Trhy budú zamerané na komentáre guvernéra RBA, ktoré môžu poskytnúť náznaky budúcich krokov banky.

Kvartálna sezóna

Kvartálna sezóna pokračuje v plnom prúde a tento týždeň budú finančné trhy očakávať oznámenie kvartálnych výsledkov viacerých významných spoločností. V pondelok očakávame výsledky Buffettovej firmy Berkshire Hathaway či Palantiru, na ktorý bude vyvíjaný tlak, keďže jeho akcie po minulotýždňovom technologickom výpredaji klesli o viac ako 10 %. V utorok zverejnia svoje čísla relatívne nové prírastky v S&P 500, Uber a SuperMicro. Okrem nich aj gigant v oblasti zdieľaného ubytovania Airbnb.

Streda prinesie výsledky Shopify, Walt Disney a najväčšieho konkurenta Uberu, Lyft. Výsledky zverejnia aj európske koncerny Novo Nordisk a Maersk. Vo štvrtok sa investori zamerajú na výsledky Eli Lilly, najhodnotnejšej farmaceutickej firmy na svete. Okrem toho bude hlásiť výsledky aj spoločnosť Datadog, ktorá sa venuje monitorovaniu a analýze údajov v reálnom čase. Týždeň uzavrú v piatok spoločnosti ako Canopy Growth, Nikola či Generali.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

V Európe začneme výsledkami od firmy Infineon, nemeckého výrobcu čipov. V utorok zverejnia svoje výkazy firmy ako Bayer či Zalando, pričom investori budú zvedaví, ako sa nemeckej farmaceutickej firme Bayer darí pod novým CEO. Streda prinesie výsledky Už spomínaných firiem Novo Nordisk a Maersk. Okrem nich však môžeme očakávať výsledky od švajčiarskeho ťažiarskeho giganta, Glencore.

Štvrtok sa investori tešia na výsledky nemeckých gigantov Siemens, Deutsche Telekom, Allianz či zbrojársky koncern Rheimentall, ktorý si od vypuknutia vojny na Ukrajine pripísal takmer 400 %. Piatok uzavrie týždeň jedna z najväčších poisťovacích spoločností na svete, Generali.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Marketscreener

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkciový index krváca. Je toto koniec AI bubliny?
Ďalší článokJaponské akcie v kolapse. Najhorší deň od „Čierneho pondelka“
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno