Prečo Fed pristúpil k tomuto kroku?
Americká centrálna banka (Fed) prvý krát od roku 2020 uvoľnila menovú politiku a znížila kľúčovú úrokovú sadzbu o 50 bázických bodov. Tento krok znamená, že sadzby sa teraz pohybujú v rozmedzí 4,75 % až 5 %. Dôvodom tohto agresívnejšieho uvoľnenia je snaha zabrániť ochladeniu trhu práce a udržať americkú ekonomiku v rastovom trende. USA sa tak pridáva k ďalším významných ekonomikám, ktoré sa odhodlali k takémuto kroku. Bank of England, Európska centrálna banka a Bank of Canada nedávno tiež znížili sadzby.
Ekonomika Spojených štátov v posledných mesiacoch čelí výzvam, ktoré sa prejavujú predovšetkým v oblasti trhu práce. Napriek tomu, že inflácia sa postupne znižuje, zamestnanosť a rast miezd začínajú spomaľovať. Predstavitelia Fedu sa preto rozhodli konať skôr, než by došlo k výraznejšiemu oslabeniu trhu práce. Guvernér americkej centrálnej banky Jerome Powell uviedol, že toto zníženie je signálom odhodlania udržať trh práce silný a zároveň pokračovať v boji proti inflácii.
Rozhodnutie znížiť sadzby nebolo prijaté jednohlasne. Michelle Bowmanová, členka rady guvernérov Fedu, sa postavila proti návrhu znížiť sadzby o 50 bázických bodov a navrhovala len miernejšie zníženie o 25 bodov. Tento nesúhlas je významný, pretože posledné dva roky boli rozhodnutia Fedu prijímané jednohlasne. Aj napriek tomu však v menovom výbore prevládla zhoda, že ďalšie znižovanie sadzieb je potrebné. Objavili sa totiž už aj hlasy, že americká centrálna banka drží vysoké sadzby až pridlho. „Nemyslíme si, že sme zaostali. Tento krok je načasovaný správne,“ uviedol Powell.
Čo bude ďalej?
Tento krok symbolizuje začiatok cyklu uvoľňovania, pričom cieľom je prechod z reštriktívnej menovej politiky na neutrálnejší postoj. Powell však upozornil, že obdobie ultra nízkych úrokových sadzieb, ako sme ho zažili pred niekoľkými rokmi, sa už nevráti. „Nemyslím si, že sa vrátime k ére záporných sadzieb alebo obdobia, keď boli dlhopisy obchodované s negatívnymi výnosmi,“ povedal. Neutrálna sadzba je podľa neho v súčasnosti výrazne vyššia a trh sa musí prispôsobiť novým podmienkam.
Zníženie sadzieb bolo na trhoch očakávané, aj keď jeho rozsah niektorých analytikov prekvapil. Fed však zreteľne naznačil, že aj keď sa aktuálne pristúpilo k väčšiemu zníženiu, neznamená to, že podobné kroky budú nasledovať v krátkom čase. Každé ďalšie rozhodnutie bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať inflácia, trh práce a celková ekonomika.
Zároveň signalizoval, že do konca roka 2024 plánuje znížiť sadzby ešte dvakrát, pričom v roku 2025 by mali nasledovať ďalšie štyri zníženia. Dve tretiny ekonóm očakáva, že na najbližšom zasadnutí, ktoré sa bude konať 7. novembra, sa sadzby znížia o ďalších 25 bázických bodov. Jedna tretina očakáva agresívnejšie zníženie o 50 bázických bodov.
Ako reagovali trhy?
Akciové trhy spočiatku reagovali pozitívne na toto rozhodnutie, avšak neskôr tieto zisky vymazali a deň uzavreli s miernymi stratami. Technologický index Nasdaq a S&P 500 klesli o približne 0,3 %, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average zaznamenal pokles o 0,25 %. Investori už pred oznámením zníženia sadzieb očakávali, že Fed pristúpi k väčšiemu kroku, než bolo tradičné zníženie o 25 bodov. Preto bola reakcia trhov relatívne zmiernená. „Trh už mal tieto očakávania započítané,“ uviedol analytik Ann Berry.
Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych amerických spoločností si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.