Finančné trhy tento týždeň

Posledný obchodný týždeň mesiaca, kvartálu a prvej polovice roka 2024 prinesie investorom kľúčový ukazovateľ inflácie v USA, infláciu v Kanade a Austrálii a niekoľko firemných výsledkov. V piatok ráno budú investori sledovať májový údaj o indexe cien osobných výdavkov (PCE), ktorý je preferovaným indikátorom inflácie pre americkú centrálnu banku FED. Očakáva sa, že ceny na „jadrovej“ báze, ktoré nezahŕňajú potraviny a energiu, vzrástli minulý mesiac o 0,1 %. Táto hodnota by znamenala najpomalší mesačný nárast od minulého novembra. Na ročnej báze by mala jadrová inflácia PCE vzrásť o 2,6 %, čo by bolo najmenej od marca 2021.

Začiatkom tohto mesiaca index spotrebiteľských cien (CPI) ukázal, že inflácia naďalej ochladzuje, čo podporilo stávky investorov, že FED neskôr v tomto roku zníži úrokové sadzby. Prognózy Fedu, zverejnené 12. júna, ukazujú, že centrálna banka očakáva zníženie sadzieb aspoň raz v roku 2024. Spojené štáty ešte čaká report o konečných údajov o raste HDP za druhý štvrťrok a tiež správa o spotrebiteľskej dôvere. Index spotrebiteľskej dôvery môže tiež ovplyvniť rozhodnutie Fedu znížiť úrokové sadzby. Celkovo sa očakáva mierny pokles spotrebiteľskej dôvery z 102 na 100,2 bodu.

Predpokladaný rast HDP pre druhý kvartál tohto roka je 1,4 %. Ak by sa predpoklady naplnili, signalizovalo by to mierny rast ekonomiky USA v porovnaní s prvým kvartálom tohto roka, kde rast HDP predstavoval 1,3 %. Mimo trhových správ bude určite pozornosť investorov upriamená na štvrtkovú večernú prezidentskú debatu medzi prezidentom Bidenom a bývalým prezidentom Trumpom, prvú z dvoch debát, ktoré sú momentálne naplánované medzi predpokladanými nominantmi.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: S&P Global

Eurozóna sa pripravuje na voľby

Najdôležitejšou vecou v eurozóne je tento týždeň príprava na prvé kolo narýchlo zvolaných francúzskych parlamentných volieb, ktoré sa uskutoční 30. júna. Macronova strana Renesancia by sa mohla dostať celkovo na tretie miesto a vypadnúť z väčšiny duelov, ktoré sa budú konať 7. júla. Trh sa tento týždeň zameria na údaje o inflácii z hlavných ekonomík vrátane Francúzska, Španielska a Talianska. Okrem toho však v rámci týždňa budú reportované údaje o súčasnom stave a očakávaniach nemeckých firiem.

Kanada a Austrália s údajmi o inflácií

V nasledujúcich dňoch sa očakávajú dôležité ekonomické údaje, ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutia Bank of Canada (BoC) ohľadom úrokových sadzieb. Dva kľúčové údaje, ktoré budú sledované, sú inflácia (CPI) a HDP za máj. Májová inflácia bude hlásená v utorok. Predpokladá sa, že mesačný nárast bude 0,3 %, čo by umožnilo medziročnej miere inflácie klesnúť na 2,6 % z 2,7 %. To by bola najnižšia hodnota od marca 2021. Kanada tiež zverejní údaje o HDP za máj na konci týždňa. V marci ekonomika stagnovala, ale za prvý kvartál rástla ročným tempom 1,7 %.

Austrálsku ekonomiku a jej centrálnu banku (Reserve Bank of Australia – RBA) čakajú tiež dôležité makroekonomické údaje, konkrétne mesačná inflácia za máj. Mesačný index spotrebiteľských cien (CPI) bude zverejnený 26. júna. Ročná inflácia klesla na 3,4 % na konci minulého roka, ale v marci a apríli stúpla na 3,6 %.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: S&P Global

Kvartálne výsledky

V tomto týždni nám predstaví svoje kvartálne čísla niekoľko zaujímavých spoločností. V utorok sa pozrieme na jedného z lídrov na trhu výletných lodí, Carnival, a tiež na nadnárodnú kuriérsku doručovateľskú firmu FedEx. Najsledovanejší však bude report čísiel spoločnosti Micron, ktorý ukáže, ako veľký zostáva dopyt po AI v celom portfóliu firmy. Výsledky spoločnosti Nike prichádzajú v čase, keď sa snaží čeliť konkurencii na trhu atletickej obuvi v podobe rivalov ako Adidas a relatívneho nováčika Deckers Brands Hoka, ktorý pokračuje v expanzii svojho portfólia a získava si stále väčšiu popularitu na globálnom trhu.

Čo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Zdroj: Earnings Whispers

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #14: Nvidia a tí druhí a zachráni situáciu Mbappe?
Ďalší článokNvidia: Z herného priemyslu na vrchol technologického sveta
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno