Finančné trhy tento týždeň

Minulý týždeň sa na scénu opäť vrátil preslávený investor Keith Gill, známy aj pod prezývkami Roaring Kitty a DeepFuckingValue. Tento známy investor, ktorý sa stal jednou z hlavných postáv počas dramatického short squeezu na akciách GameStopu na začiatku roku 2021, sa po takmer troch rokoch ticha znova objavil na sieti X. Jeho záhadné a neurčité príspevky okamžite vyvolali novú vlnu záujmu o tzv. meme stocks, pričom GameStop opäť zaujal čelné miesto. Čo sa na začiatku zdalo mnohým ľuďom ako podozrivé, sa teraz ukazuje ako premyslený ťah. Cez víkend Keith Gill odhalil, že drží pozíciu v GameStop v hodnote takmer 200 miliónov USD, tvorenej kombináciou akcií a call opcií. Akcie GameStopu otvorili v pre-markete s nárastom o 90 %. Gill údajne na short squeezu v roku 2021 zarobil približne 50 miliónov USD z pôvodnej investície okolo 50 tisíc USD.

Veľké plány Nvidie

Spoločnosť Nvidia v nedeľu oznámila ambiciózne plány na vylepšenie svojich akcelerátorov pre umelú inteligenciu prostredníctvom nového čipu Blackwell Ultra, ktorý bude uvedený na trh v budúcom roku, a novej generácie platformy nazvanej Rubin, ktorá je plánovaná na rok 2026. Hoci Nvidia svoje finančné výsledky už oznámila, bude tento týždeň stále stredobodom pozornosti, pretože v piatok po uzavretí trhov dôjde k rozdeleniu ich akcií v pomere 1 ku 10. Tento krok zníži cenu akcií na niečo cez 100 dolárov, čo pravdepodobne priláka mnoho menších investorov a umožní ľahšie zaradenie Nvidie do indexu Dow Jones Industrial Average. Doposiaľ bola cena akcií príliš vysoká, čo zaradenie do cenovo váženého Dow Jonesu moc nezapadalo.

Kľúčové výsledky Crowdstrike

Tento týždeň bude jednou z kľúčových udalostí utorkové zverejnenie výsledkov firmy Crowdstrike, ktorá sa špecializuje na kyberbezpečnosť. Minulý utorok banka Morgan Stanley oznámila, že očakáva, že hodnota Crowdstrike dosiahne počas nasledujúcich 12 mesiacov 100 miliárd USD a počas nasledujúcich štyroch až piatich rokov sa takmer zdvojnásobí. Výsledky CRWD prichádzajú v čase značnej volatility na trhu, čo dokladá napríklad pád akcií konkurenčnej spoločnosti SentinelOne o viac než 15 % minulý piatok potom, čo znížila výhľad tržieb o iba 1 %.

vysledky 3 6

Mimo Crowdstrike budú zverejňovať kvartálne výsledky napríklad Hewlett Packard Enterprise, Campbell Soup, Dollar Tree, Brown-Forman, Lululemon Athletica alebo Bath & Body Works.

ECB a americký trh práce v centre pozornosti

Tento týždeň prinesie mnoho dôležitých makroúdajov. Očakáva sa, že Európska centrálna banka zníži úrokové sadzby, a to pravdepodobne o štvrtinu bodu na 4,25 %. Bankári tento krok dopredu avizovali, takže prekvapivý skôr nebude. Avšak signály oživenia ekonomiky a posledné inflačné údaje naznačujú potrebu opatrnosti pri uvoľňovaní menovej politiky. Preto je možné, že ECB zvolí pred ďalším krokom pauzu, počas ktorej bude sledovať nové údaje a rozhodovať sa na základe aktuálnych informácií. Hneď na začiatku týždňa nás čakajú výsledky indexov nákupných manažérov.

Snimek obrazovky 2024 06 03 231037

Po mierne lepších čínskych a revidovaných európskych indexoch sa pozornosť zameria na americký ISM. Predpokladá sa, že situácia v priemysle sa bude postupne zlepšovať a že za máj by namiesto doterajšieho mierneho poklesu mohol naznačiť stagnáciu. Piatkové údaje z amerického trhu práce budú ešte významnejšie. Aprílové údaje naznačili ochladenie a následné detaily ukázali slabnúcu súkromnú spotrebu aj infláciu. Ak by zamestnanosť za máj stúpla o očakávaných 180 tisíc, nešlo by o nízke číslo, ale potvrdzoval by sa trend poklesu. Podobne sa očakáva, že mzdy zostanú na medziročnom tempe 4,9 %. Minulý týždeň trhové reakcie naznačili nervozitu investorov zo slabších fundamentálnych údajov, ale optimistické pondelkové ráno situáciu upokojilo. Prípadný slabší trh práce by mal byť pozitívne prijatý, a naopak.

Snimek obrazovky 2024 06 03 231508

Čína vs. USA

Obchodné vzťahy medzi EÚ, USA a Čínou zostávajú dôležitou témou. Postupné oddelenie trhov a rastúce prekážky v obchode sú najvýraznejšie medzi Spojenými štátmi a Čínou, ale Európa bude musieť nasledovať. Na stole je návrh na zvýšenie ciel pre dovoz čínskych elektromobilov, na čo Čína už varovala odvetou, ktorá by mohla mieriť mimo iné na európske autá.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článok„Roaring Kitty“ opäť na scéne: Akcie GameStop vystrelili o 80 %
Ďalší článokTOP 5: rast akcií firiem zameraných na obnoviteľnú energiu
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno