Inflácia v eurozóne zrýchlila

Harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) vzrástol v máji medziročne o 2,6 %, čo bolo vyššie ako predpovede analytikov (2,5 %). Jadrová inflácia tiež vzrástla na 2,9 %. Tento vývoj nastal v čase, keď sa Európska centrálna banka (ECB) pripravuje na potenciálne zníženie úrokových sadzieb 6. júna.

Inflácia v eurozóne v máji vzrástla, čím prekonala očakávania ekonómov len pár dní pred tým, ako sa má ECB stretnúť, aby oznámila prvé zníženie úrokových sadzieb za štyri roky. Podľa predbežných údajov Eurostatu vzrástol harmonizovaný index spotrebiteľských cien (HICP) v eurozóne v máji medziročne o 2,6 %, čo je nárast z aprílových 2,4 %. Ide tak o prvý nárast ročnej miery inflácie od decembra 2023. Na mesačnej báze HICP vzrástol o 0,2 %, čo je spomalenie z aprílových 0,6 %.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa volatilné ceny potravín a energií, v máji tiež vzrástla, čím ukončila deväť mesiacov disinflácie (spomalenie tempa rastu inflácie). Miera jadrovej inflácie sa zvýšila z aprílových 2,7 % na 2,9 % v máji, analytici očakávali 2,8 %. Mesačná jadrová inflácia sa zvýšila o 0,4 %, čo je spomalenie z aprílových 0,6 %.

Medzi členskými štátmi boli najvyššie ročné miery inflácie v máji zaznamenané v Belgicku (4,9 %), Chorvátsku (4,3 %) a Portugalsku (3,9 %). Portugalsko tak zaznamenalo najvyššiu ročnú mieru inflácie za rok. Naopak, najnižšie ročné miery inflácie boli zaznamenané vo Fínsku (0,5 %), Taliansku (0,8 %) a Litve (0,8 %).

Inflácia v eurozóne v máji zrýchlila na 2,6 %
Zdroj: Eurostat

Zníženie úrokových sadzieb

Zdrží sa ECB zníženia úrokových sadzieb budúci týždeň? Májové predbežné údaje o inflácii sú jedným z posledných kľúčových vstupov pred zasadnutím ECB 6. júna, kde sa očakáva zníženie úrokových sadzieb o 25 bázických bodov. Niekoľko predstaviteľov ECB nedávno naznačilo preferenciu zníženia sadzieb v júni, čo naznačuje, že mierne vyššie prekvapenie v inflácii pravdepodobne nezmení ich plány.

Ak by ECB neznížila úrokové sadzby, mohla by tým vyslať znepokojujúci signál trhom, že verí v opätovný nárast inflačných tlakov a že je potrebné zachovať reštriktívne úrokové sadzby. Očakáva sa, že ECB v júni pristúpi k zníženiu sadzieb bez záväzku k ďalším redukciám, ako to načrtol hlavný ekonóm Philip Lane vo svojom prejave 27. mája.

Inflácia v eurozóne v máji zrýchlila na 2,6 %
Zdroj: Economist Intelligence

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, Euronews
Predchádzajúci článokToyota: prechod na elektromobily je evolúcia, nie revolúcia
Ďalší článok„Roaring Kitty“ opäť na scéne: Akcie GameStop vystrelili o 80 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno